
Prekjučerašnja navodna zaplijena cigara u Slobodnoj carinskoj zoni Luke Bar u vrijednosti od oko tri miliona eura navodi na sumnju u kriminalne dogovore predsjednika Vlade Crne Gore Dritana Abazovića i kriminalnih struktura koje se godinama bave švercom preko teritorije Crne Gore.
Pravno (ne)utemeljenje akcije
Naime, Uprava prihoda i carina, na čijem se čelu nalazi jedan od funkcionera Abazovićevog Građanskog pokreta (GP) URA, koja vrši carinsku kontrolu i nadzor je najavila da će dati nalog svojim službenicima da donesu rješenje o oduzimanju zaplijenjenih cigara.
Kako je navedeno u ranijim saopštenjima Uprave prihoda i carina, oduzimanje se vrši na osnovu člana 172 stav 3 i članova 59 i 66 Carinskog zakona ("Sl. list RCG", br. 7/2002, 38/2002, 72/2002, 21/2003, 31/2003 - odluka US, 29/2005 i 66/2006 i "Sl. list CG", br. 21/2008, 40/2011).
Čitanjem navedenih odredbi može se jednostavno zaključiti da njima nije regulisano oduzimanje, kao ni uništavanje, robe (u ovom slučaju cigara) za koje se sumnja da su namijenjene švercu. Za takve sumnje u vršenje krivičnih dijela nije nadležna Uprava prihoda i carina već Državno tužilaštvo i drugi državni organi čiji je djelokrug poslova gonjenje učinilaca krivičnih dijela.
Određene firme koje su vlasnici zaplijenjenih cigara su najavile da će pokrenuti postupke za poništenje rješenja Uprave prihoda i carina o oduzimanju i uništenju cigara a u krajnjem i postupke za naknadu štete. Ta rješenja potpisuje direktor Uprave prihoda i carina Rade Milošević koji je, u ovim aktivnostima, i najbliži saradnik Dritana Abazovića a na čije je rame namontirana čuvena i bezpoštedna “ruka pravde”.
Podsjećamo da je pomenuta rješenja prethodna direktorka Milena Petričević odbila da donese ukazujući na mogućnost nepostojanja kako iskrenih namjera onih koji su nad njom vršili pritisak da oduzme i uništi cigare smještene u Slobodnoj Carinskoj zoni Luke Bar, tako i potencijalnu štetu koje bi takve odluke Uprave prihoda i carina mogle izazvati po državni budžet ukoliko se navedena rješenja pred sudom ponište kao nezakonita.
Svjedoci smo da u posljednjih nekoliko dana M portal objavljuje informacije iz SKY ECC aplikacije da je populistički premijer bio u komunikaciji sa kriminalnim grupama koje se bave švercom kokaina.
Pojavili su se i fotografije i sa onima koji se dovode i u navodnu vezu sa švercom duvanskih proizvoda. Postavlja se suštinsko pitanje - šta radi mladi premijer, navodni reformator i evropski zeleni, sa ljudima iz kriminalnog miljea? Otvara sa njima nova radna mjesta?! Sic…
Svjedočimo li populizmu umotanom u sumnju kriminalnih dogovora
Plašimo se da ovo nije šema GP URA da nezakonitim oduzimanjem cigara, dakle kršenjem postojećih propisa, onima koji nijesu uspjeli da cigare prebace u neku drugu luku ili slobodnu carinsku zonu, da tuže Državu i na taj način nadoknade štetu.
Ne bi bilo lijepo ako je ovo oduzimanje cigara u stvari dogovor GP URA i švercera da Država plati za cigare koje oni nijesu uspjeli (mogli) transportovati na sigurnu lokaciju. Prema navodima medija, visokopozicionirani predstavnici GP URA su, pored državnog, i na platni spisak tih kriminalnih grupa kojima na dati način vraćaju uslugu.
Ovakvo razmišljanje je osnovano jer koji bi to švercer, mimo dozvole i dogovora sa onima koji o tome odlučuju (vlastima), toliku i tako vrijednu robu skladištio niđe drugo do u prostor u kojem je Vlada, uz snažni marketing, zabranila skladištenje duvanskih proizvoda.
Premijer Dritan Abazović je tada saopštio (22. jul 2022) da je time „konačno zadat snažan udarac organizovanim kriminalnim grupama koje su decenijama organizovale šverc preko Luke Bar“.
Borac sa čijeg ramena se nastavlja ruka pravde je rekao da se “Naša Crna Gora više neće prepoznavati po švercu cigareta i organizovanom kriminalu, već po miru i razvoju“. I pored svega toga izgleda da je neki neinformisani i krajnje drski švercer odlučio da nekako svoju robu skladišti u slobodnoj zoni nad kojom je naložen pojačan carinski i policijski nadzor.
Ostalo je nejasno, iz dosadašnjih oglašavanja i nastupa, da li je najnovijoj “zapljeni” prisustvovala i članica kriminalne grupe Drešaj, Sofija Bulatović, ili neko od saradnika Zdravka Kosanovića čiji je zadatak mogao biti da prebroji sve pakete cigara koje će za njih uništiti Država a oni tužbom ostvariti naknadu štete?
Abazović namjerno zbunjuje javnost
Društvo je, s pravom, ranjivo usljed višedecenijskog zanemarivanja problema sa pljačkom države. Javnost je postala željna borbe protiv kriminala i korupcije.
Premijer Abazović je odlučio da joj stalno podilazi pa pristupa onome što do sada nijesmo vidjeli na političkoj i institucionalnoj sceni - javnost dovodi u zabludu, napada joj zdravi um i prosuđivanje, proizvodi probleme koje, zbog svoje “nepokolebljivosti”, samo on može da “uspješno” razotkrije i, naravno, riješi.
Razumijevanje društveno-političke i ekonomske stvarnosti još uvijek nije zrelo. Građani Crne Gore, izgleda, nijesu ni približno svjesni političke manipulacije kojoj su (smo) izloženi.
Abazović (svima) stalno ponavlja “Vjerujete li više svojim očima ili meni”.Namjerno se proizvodi zbunjenost koja definitivno utiče na racionalnost i percepciju stvarnosti od strane javnosti. Tu su podržavajući mediji koji kroz ponavljanje određene riječi i informacije čine istinitim.
Apelujemo na nevladine organizacije i pojedince koji su decenijama posvećeni borbi protiv korupcije i krimimnala da izoštre svoja istraživanja i fokusiraju pažnju na suptilne oblike političke moći kojom se koriste premijer Abazović i njegovi saradnici.
Autori su aktivisti nadstranačke Građanske inicijative “21. maj” u Podgorici