Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Borovinić-Bojović: Ublažene mjere do 12. januara, bez ograničenja rada ugostiteljskih objekata za praznike

Konferencija za medije Ministarstva zdravlja, IJZ i KCCG

Borovinić-Bojović: Ublažene mjere do 12. januara, bez ograničenja rada ugostiteljskih objekata za praznike

Epidemiološke mjere protiv širenja koronavirusa biće ublažene do 12. januara naredne godine, kazala je na današnjoj pres konferenciji ministarka zdravlja Jelena Borovinić-Bojović. 

Borovinić-Bojović: Ublažene mjere do 12. januara, bez ograničenja rada ugostiteljskih objekata za praznike Foto: MZD
Portal AnalitikaIzvor

Svjesni da su građani umorni, kao i aktuelnu povoljnu situaciju odlučili su, kaže, da ublaže mjere.

"Omogućava se organizacija svadbi u ugostiteljskim objektima uz posjedovanje najmanje jednog od elemenata Kovid potvrde, uz prisustvo do 100 lica, i to na način da se na četiri kvadrata površine objekta može nalaziti jedan gost. Dozvoljavaju se rođendani i druge proslave uz obavezno posjedovanje Kovid potvrde i tako da se na 4m2 može nalaziti jedan gost", kazala je Borovinić-Bojović. 

Ona dodaje da je prisustvo publike sportskim manifestacijama na otvorenom i u zatvorenom prostoru moguće je posjedovanje najmanje jednog od elemenata Kovid potvrde, uz ograničen broj gledalaca na jednu trećinu dostupnih sjedjećih mjesta, na način da između svakog od gledalaca budu dva prazna mjesta.

"Ugostiteljski objekti će za vrijeme praznika raditi i nakon ponoći, i to za dan dočeka Nove godine 31/01. januara, kao i dane 01/02. i 02/03. januara 2022. godine. Ograničenja radnog vremena ugostiteljskih objekata neće biti ni za dane Božića 24/25, 25/26. decembra 2021., kao i 06/07 i 07/08. januara 2022. godine", kazala je Borovinić-Bojović. 

Borovinić-Bojović je kazala da za razliku od mnogih evropskih zemalja bilježimo značajan pad u broju oboljlih, hospitalizovanih i preminulih od koronavirusa.

"Omikron je potvrđen i imao jasne preporuke SZO, da je zarazniji da će se brže širiti. Ono što zasad ne možemo reći jeste kakve će biti kliničke slike i kako će se kretati broj hospitalizacija u narednom periodu. Zdravstveni sitem je spreman za svaku situaciju. Preporuka sa svih međunarodnih adresa je treća doza i insistiraćemo na poštovanju elemenata kovid potvrde. Treća doza je dokazano dodatna zaštita od omikron soja i to sa sigurnošću možemo reći", istakla je ona. 

Crna Gora je, prema njenim riječima, "stala u red" za kupovinu ljekova za koronavirus.

Za trećinu manji broj zaraženih, 40 odsto manje preminulih

Direktor Instituta za javno zdravlje, Igor Galić kazao je da bilježimo pad broja zaraženih za 33 odsto, uz poseban oprez za građane Tivta, Kotora, HN, Budve, Cetinja i Podgorice jer je stopa obolijevanja i dalje visoka.

Broj preminulih, kako je dodao, u padu je za preko 40 odsto.

"Od ukupnog broja preminulih nevakcinisani čine preko 75 odsto. To sve znači da vakcine, kako od početka uporno ponavljamo, u najvišem mogućem procentu štite od najtežih posljedica. Pozivamo građane koji su bez odlaganja, među prvima, tokom proljeća odlučili da se zaštite da sada dobiju treću dozu. Pravi je trenutak za one koji su revakcinisani u maju, junu, julu i avgustu da dobiju buster dozu i sigurnije “uđu” u praznike", kazao je on.

U tom kontekstu, zahvaljujući donaciji Narodne Republike Kine, IJZCG je u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i KCCG, pokrenuo kampanju “Ne tražite lijek na internetu, vjerujte medicini”.

Galić ističe da u Crnoj Gori, do sada, najmanje zaštićeni su oni koji najviše obolijevaju - građani do 40 godine.

"O njima ne moramo znati sve, ali zasigurno znamo da su u ogromnom procentu prisutni na društvenim mrežama gdje ćemo ih mi i sresti. Pratili smo njihove stavove i na osnovu njih formirali i ciljne grupe i ključne poruke. Želimo da stanemo na kraj zabludama koje se kao požar šire internetom", rekao je on.

Radulović: Na bolničkom liječenju 40 odsto manje pacijenata, 80 odsto hospitalizovanih nevakcinisani

Od ukupnog broja trenutno oboljelih od korona virusa, čak njih 90 odsto ne zahtijeva bolničko liječenje jer je njihovo opšte stanje dobro, kazala je direktorica Kliničkog centra Crne Gore, Ljiljana Radulović.  

"S druge strane, bilježimo pad broja pacijenata koji se nalaze u bolnicama. U posljednje dvije sedmice, taj broj je manji za 40 odsto. Precizno, u Crnoj Gori je 5. decembra bilo hospitalizovano 305 osoba. Danas, 21. decembra ih je 171. U Kovid centru KCCG se liječi 62 pacijenata. Od toga, 80 odsto njih su nevakcinisani. S obzirom na situaciju u Kovid zoni, molimo građane kojima je prošlo pet mjeseci od druge doze da se što prije dodatno zaštite i dobiju svoju treću dozu vakcine.", kazala je Radulović. 

Po ustanovama to izgleda ovako:

OB Bar: 22

OB Pljevlja: 13

OB Bijelo Polje: 5

OB Berane: 20

OB Kotor: 21

OB Nikšić: 14

SB Brezovik: 14

Povoljna epidemiološka situacija omogućila je da u okviru sa bolnicom "Šarite" u Berlinu, nastave sa realizacijom saradnje.

"Nakon prve grupe naših ljekara i medicinskih sestara koji su sredinom novembra radili u Njemačkoj, već 14. februara na usavršavanje u Berlin ide i još jedna grupa koju čine četiri doktora i dvije sestre", dodala je Radulović. 

Još bez odluke za obavezne kovid potvrde u javnom sektoru

Državni sekretar u Ministarstvu pravde, Boris Marić rekao je da kovid potvrda za javnu upravu u pravnom sistemu ne može biti kao aposlutna obaveza kroz vakcinaciju, ali se mogu uvesti druge obaveze.

"Za to nam daje pravo i međunarodna praksa. Potrebna je jedna zdrava društvena debata o nečemu što će svima da doprinese", istakao je Marić. 

Kazao je da se mora razmišljati i o tome da su pandemije moguće, te da se mora praviti sistem koji je u svakom trenutku sposoban da odogovori izazovu.

"ESLJP drži se stava da se mora dobrim razlozima opravdati sprovođenje samo neophodnih mjera koje se ne mogu sprovesti bez nekih bažih mjera. I današnje ublažavanje govori da se nađe balans u tome što je bitno u određenom trenutku da se dođe do rezultata. Kao društvo moramo dati doprinos da bi mjere određenih efekata imale smisao. Treba naglasiti da je Sud u svim predmetima odbio izdavanje privremene mjere i sve predstavke proglasio neprihvatljivim sa naglaskom da se mjere odnose na pokazivanje dokumenata po sopstvenom izboru pojedinca na osnovu tri opcije (PCR test, dokaz o potpunoj vakcinaciji ili oporavku od koronavirusa)", rekao je Marić.

Prema njegovim riječima, imamo platformu za uvođenje kovid potvrdi u javnoj upravi sa akcentom na određene profesije koje nose veći rizik, ali će se to, dodaje, raditi vrlo oprezno i u kordinaciji institucija.

Odgovarajući na pitanje novinara, Marić je kazao da su svjesni rizika te da ih međunarodni standardi navode na to da je uvođenje kovid potvrda u javnoj upravi moguće uz jasne i argumentovanog obrazloženja.

"Izučavajući komparativnu praksu, takva odluka može biti donesena kad prođe sve provjere. Ministarstvo nije donijelo nikakvu odluku ili konačni star već omogućavamo da sa javnošću komuniciramo i dođemo do najboljeg rješenja u trenutku ako to bude neophodno", naveo je Marić. 


Portal Analitika