Bošković je kazala da su zadovoljni brojem djece vakcinisane MMR-om koji štiti od malih boginja (morbila).
„Obuhvat imunizovane djece u posljednjih pet godina je sljedeći: od djece koja su 2022. godište, vakcinisano je 305 od 406 (75,1 odsto od ukupnog broja), za 202, njih 274 od 395 (69,3 odsto). Od djece rođene 2020. godine vakcinisano je 351 od 428 (82 odsto), a od onih koji su rođeni 2019. godine 387 od 427 (90,6 odsto). Vakcinu je primilo 402 od 427 (94,1 odsto) djece koja su rođena 2018. godine. Za njih je planirana revakcinacija u martu ili aprilu ove godine (druga doza)“, navela je Bošković.
Posljednja riječ - roditelja
Ona ističe da je u Bijelom Polju broj vakcinisane djece zadovoljavajući zbog dobrog rada pedijatara.
„Roditelji imaju posljednju riječ kada je u pitanju odluka o tome da li će vakcinisati dijete. Preporuke izabranog doktora za djecu ukazuju na benefite vakcine i na to da je veoma bitno da roditelj da saglasnost za imunizaciju djeteta. Broj je kod nas dobar, zahvaljujući radu pedijatara i obostranom povjerenju između roditelja, odnosno pacijenta i pedijatra“, kazala je Bošković.
Vakcinacija protiv morbila sprovodi se kod djece počev od 12, pa sve do navršenih 15 mjeseci života primjenom vakcine MMR koja je u upotrebi širom svijeta više od tri decenije, a kod nas od 1994. godine. Druga doza vakcine daje se do navršenih sedam godina odnosno prilikom polaska u školu.
HPV je skraćenica za humani papiloma virus, koji inficira kožu ili različite sluznice. Većina infekcija nije opasna, ali određeni tipovi HPV-a mogu izazvati genitalne bradavice i nekoliko kancera od kojih je najpogubniji rak grlića materice.
Julija Bošković kaže da ima prostora da se imunizacija HPV vakcinom poboljša.
„Od početka kampanje je HPV vakcinu primilo 305 djevojčica. S obzirom na preporučeni, vakcinalni obuhvat nije loš, ali mogao bi biti i bolji“, kazala je Bošković.
Po njenom mišljenju ključnu ulogu u donošenju odluke o vakcinaciji igraju dobre kampanje.
„Kampanja za vakcinisanje djece je jako bitna kod obaveznih i preporučenih vakcina. Izabrani doktori već koriste sve metode u praksi. Pedijatri roditeljima daju savjete i preporuke, pozivaju ih i obraćaju se putem medija“, navela je pedijatrica Doma zdravlja Bijelo Polje.
Sagovornica Pobjede ističe da u Domu zdravlja imaju dovoljno medicinskog osoblja.
„U primarnoj zdravstvenoj zaštiti radi šest pedijatara i raspolažemo sa dovoljno medicinskih tehničara i sestara“, kazala je Bošković.
Institut za javno zdravlje
Statistika Instituta za javno zdravlje pokazuje da je u Crnoj Gori prošle godine 14.500 djece primilo vakcinu protiv malih boginja, zauški i rubele, to je više za oko 2.000 u odnosu na 2022. godinu.
Od 1. januara do 28. decembra prošle godine, prvom dozom MMR-a vakcinisano 8.295 djece, dok je drugu dozu primilo njih 6.210. Tokom prošle godine je dato 31.645 vakcina protiv velikog kašlja, 600 više u odnosu na godinu ranije. Prvom dozom vakcinisano je 6.922 djece, drugom 6.878, trećom dozom 6.451, dok je prvu revakcinu primilo 6.496 mališana.
Nema oboljelih od velikog kašlja
Institut za javno zdravlje je do 5. februara zabilježio 516 slučajeva obolijevanja od pertusisa (velikog kašlja) u Crnoj Gori, a pedijatrica bjelopoljskog doma zdravlja Julija Bošković navodi da na primarnoj zdravstvenoj zaštiti nije registrovan nijedan oboljeli.
„Epidemiološka situacija u Bijelom Polju je dobra. Nema oboljelih od velikog kašlja i morbila, što je veoma bitno za našu djecu“, kazala je ona.