Opozicija traži uklanjanje dva člana Zakona koji su negativno ocijenjeni od strane Evropske komisije iz razloga što dozvoljavaju parlamentu da ima ključnu riječ prilikom odluke o izboru i razrješenju direktora Uprave policije.
Aktuelni zakon u suprotnosti sa ustavno-pravnim sistemom Crne Gore
Poslanik DPS-a Predrag Bošković je naveo, tokom današnje sjednice Skupštine, tri razloga zbog kojeg su poslanici te partije podnijeli Prijedlog zakona o izmjeni zakona o unutrašnjim poslovima.
To su, kako je kazao, zaštita ustavno-pravnog sistema, zaštita Uprave policije od političkog pritiska i uticaja i zaštita evropskog puta Crne Gore.
„Aktuelni zakon u suprotnosti je sa ustavno-pravnim sistemom Crne Gore. Njime je propisana obaveza Vlade da ukoliko Skupština ne prihvati izvještaj o rezultatima UP protiv organizovanog kriminala razriješi direktora UP u roku od 30 dana“, napominje Bošković.
Prema njegovim riječima, na ovaj način direktno se ušlo u nezavisnost odlučivanja kako predsjednika tako i ministara Crne Gore.
„Aktuelnim zakonskim tekstom zakonodavnoj vlasti data je neprimjerena uloga koja zadire u nadležnost izvršne vlasti“, istakao je poslanik DPS-a.
On je naglasio da je u pitanju praksa koja je najdirektniji način u suprotnosti sa onim što je politika EU u ovoj oblasti.
„Voljom parlamentarne većine i Vlade koja je prihvatila amandmane, Crna Gora je direktno gurnula prst u oko Evropskoj komisiji, pa i ne treba da nas čudi što imamo do sada ubjedljivo najgori izvještaj o napretku“, podvukao je Bošković.
DF neće podržati prijedloge DPS-a
Poslanik DF-a Predrag Bulatović istakao je da je prioritet te koalicije da parlamentarna većina dođe do nove vlade.
„Nova vlada je uslov da dođe do detronizacije DPS-a i to je svakome jasno. Da je demontirana ne bi mogli da čujemo ovakve prijedloge u parlamentu. Ovo je pokušaj DPS-a da dileme koje postoje u parlamentarnoj većini vezana za neka rješenja u Zakonu o unutrašnjim poslovima, koji dio većine žele da riješe Ustavnim sudom, iskoristi da naprave dodatne tenzije između nas. Naravno, u tome neće uspjeti“, poručio je Bulatović.
On je istakao da DF sigurno neće podržati rješenja DPS-a.
„Današnja opozicija se boji izbora i da pokrene pitanje povjerenja Vladi, a vidim da se boje i da ostane u zakonu pitanje smjene direktora policije. Opozicija da na ovaj način smanjuje sopstvenu ulogu mi je potpuno nejasno“, naveo je poslanik DF-a.
DF kroz zakonska rješenja želi da kontroliše rad Vlade
Poslanik DPS-a Danijel Živković ocijenio je da DF ne obavezuje evropski put i da žele sa trpeze tog puta da uzmu samo ono što im odgovora. Tako je, kako kaže, i nastalo rješenje u Zakonu o unutrašnjim poslovima kojim Skupština direktno utiče na izbor direktora UP.
„Izmjena zakona koje je ministar unutrašnjih poslova obrazlagao kao doprinos depolitizaciji UP, na kraju je dobilo neko drugo lice kroz amandmane poslanika DF-a, na način da se za izbor i razrješenje direktora UP pita Odbor za odbranu i bezbjednost. Kako u vladajućoj većini prevashodno od DF-a zavisi da li će neko biti izabran ili razriješen. Ja to čitam na sljedeći način. Kako ministarstva ne pokrivaju političari iz vladajuće većine onda je bilo neophodno kroz zakonska rješenja kontrolisati rad ministarstava“, kazao je Živković.
DF bi, ističe Živković, najradije želio da ministra unutrašnjih poslova Sergeja Sekulovića ne vidi na toj poziciji.
„I ne samo to nego bi željeli da ne vide premijera na toj poziciji“, istakao je poslanik DPS-a.
Demokrate se neće povući pred mafijaškim strukturama
Poslanik Demokrata Vladimir Martinović istakao je da ga zanima da li centri moći štite određena lica koja se još uvijek nalaze u bezbjednosnom sektoru.
„Konkretno mislim na Zorana Lazovića i Veselina Veljovića“, podvukao je Martinović.
On je kazao kako su prethodnih dana raznorazne prijetnje stizale iz „štaba Veselina Veljovića i Zoana Lazovića“ u Mojkovcu.
„Niti ja, niti bilo ko u Demokratskoj Crnoj Gori, tim i takvim mafijaškim strukturama nećemo se pomjeriti ni za milimetar“, poručio je Martinović.
Parlamentarna većina da stisne petlju i razriješi ministra
Poslanik SD-a Boris Mugoša podsjetio je da UP dva puta godišnje podnosi izvještaj i ako Skupština nije zadovoljna tim izvještajem, to predstavlja negativno mišljenje o kojem ministar unutrašnjih poslova mora da vodi račun.
„Ako on i pored toga ne smjeni direktora UP onda mi tražimo razrješenja ministra. Stisnite petlju i tražite razrješenje ministra“, naglasio je Mugoša.
On je istakao da poslanici ne mogu da imenuju i razrješavaju direktore organizacionih cjelina unutar ministarstva.
„To je u sistemskom smislu ludilo i karikiranje ustavno-pravnog sistema. Ako je cijena vašeg približavanja u parlamentarnoj većini udaljavanje od EU, uvežene kolege, previsoka je to cijena“, istakao je poslanik SD-a.
DPS želi status quo u bezbjednosnom sektoru
Poslanik PzP-a Branko Radulović ocijenio je da bezbjedosni sektor „uopšte nije taknut“.
„Još uvijek postoje DPS tajkuni koji upravljaju našom imovinom. Postoje neke grupe – Dritanova, Zdravkova, Veljovićeva, ne znam čija sve, koji se prisluškuju među sobom. Koji nemaju faktički nikakvu vlast“, naveo je Radulović.
On je istakao da DPS želi status quo bezbjednosnog sektora koji je, kako kaže, građen 30 godina kao odrambeni sistem korumpirane vlasti.
„Nekad EU ima obrnutu logiku pa se zanese gledajući svoju državu i misli da mi imamo neki demokratski kapacitet, a mi smo još posttotalitarni sistem. Do funkcionalne demokratije treba nam tri ili četiri poštena izborna ciklusa“, rekao je poslanik PzP-a.
Ponašanje Ure nekorektno
Poslanik GP URA Miloš Konatar napomenuo je da kada je usvojeni Zakon o unutrašnjim poslovima njegova partija, zajedno sa Demokratskom Crnom Gorom, najavila da će podnijeti ustavnu inicijativu zbog članova 15 i 16.
On je podsjetio što o ta dva člana zakona misli Evropska komisija.
„Dva amndmana dodata u tekst tokom skupštinskih rasprava, na inicijativu vladajuće većine, daju parlamentu de facto moć u odlučivanju pri imenovanju i razrješenju direktora UP čime se stvara rzik od politizacije policije“, podvukao je Konatar.
Na izlaganje Konatar reagovao je poslanika DF-a Slaven Radunović ocijenivši ponašanje GP URA nekorektnim.
„Ovo je već ne znam koji slučaj da nam se dešava da kao parlamentarna većina donesemo neku odluku, usaglasimo političke stavove, a da onda kad prođe neko vrijeme URA ispravlja to što smo mi uradili koristeći glasačku mašineriju DPS-a. To bi bilo isto kao da mi ispravimo nešto na što smo teško pristali čineći URI volju po nekom pitanju. Najblaže rečeno nekorektno – vrhunski nekorektno“, naglasio je Radunović.
Poslanik DF-a je rekao da Crna Gora ne ulazi u EU 2021. godine pa da joj je to, kako kaže, završno mjerilo.
„Mi imamo naša mjerila mnogo bitnija a to je da eliminišemo one ljude koji koče razvoj CG iz sistema gdje mogu da odlučuju“, istakao je Radunović.
On je kazao da ne može za svaku stvar u parlamentu osnovni kriterijum da bude mišljenje EU.
„Ako je tako treba da raspustimo Skupštinu. Treba apsolutno da ovdje ne donosimo nikakve odluke. Suverenost nije samo kad ste suvereni od Beograda. Suverenost je kada donosite suvereno svoje odluke“, poručio je Radunović.
Konatar je podsjetio da je DF nekoliko puta glasao sa DPS-om na Odboru za ekonomiju i Odboru za odbranu i bezbjednost.
„Tada se tražilo i omogućavalo kontrolno saslušanje premijera i ministra finansija koji su nazivani članovima i organizatorima kriminalnih grupa“, napominje poslanik GP URA.