„Rezolucija je važan orijentir za suočavanja s prošlošću. Žao nam je što rezultat nije bio 81. ZA, jer vjerujemo da će usvojena Rezolucija o genocidu u Srebrenici pomoći i onima, koji još nemogu da se suoče s prošlošću, da shvate istinu omonstroznim zločinima koji suse desili prije dvije ipo decenije na prostoru BiH i cijele bivše Jugoslavije“, poručili su iz Bošnjačkog Savjeta.
Kako napominju, Srebrenica jeste simbol zločina prema bošnjačkom narodu, ali i zločin prema ljudskom rodu, čovječnosti, civilizacijskim vrijednostima, i kao takva treba da bude stalna opomena da se zajedno moramo boriti protiv fašisoidnih ideja i vođa, koji se radi sopstvene moći zaklanjaju iza interesanarodau čijeime su vršeni brojni zločini i genocid u BiH.
„Usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici je civilizacijski dug prema svimžrtvama, važna poruka za region, i zalog za budućnost multietničkog, multikulturnog i multinacionalnogdruštva u kojem, na istini, pravdi, opraštanju i razumijevanju, treba da gajimo harmoniju i suživot različitosti“, ističu iz Bošnjačkog Savjeta.
Bošnjaci u Crnoj Gori sa prijateljima i ove godine će obilježiti 11.jul, Dan sjećanja na genocid u Srebrenici, najavio je predsjednik IO Bošnjačkog Vijeća Mirsad Rastoder prilikom susreta sa predstavnicama udruženja „Pokret Majki enklava Srebrenice i Žepe“, koje su u srijedu boravile u Crnoj Gori.
U ime Bošnjačkog Vijeća i lično, Rastoder je iskazao duboko poštovanje Majkama Srebrenice za dostojanstvenu hrabrost i istrajnos u borbi za istinu i pravdu te podsjetio da ovdje imamnogo ljudi koji se saosjećaju sa stradalnicima Srebrenice i cijele BiH. U to ime, predsjednici Udruženja Muniri Subašić uručio je knjigu "Dan sjećanja" i novinske primjerke koji svjedoče o višegodišnjim naporima da se i u Podgorici čuje istina o genocidu.
Subašić je zahvalila s nadom, daćeCrna Goranastavitiputem prihvaćene Evropske rezolucije o Srebrenici i da će se uspješno suprotstaviti oživljavanju politika koje su dovele i do agresije na Bosnu i Hercegovinu.