Bošnjak, kopredsjednica Ženskog kluba Skupštine Crne Gore, koji je inicirao Zakon o privremenom izdržavanju djece, rekla je Pobjedi da se u tom aktu nigdje ne pominje da treba da se dostavi rješenje od javnog izvršitelja. Podsjeća da su u izradi zakona učestvovali i predstavnici Ministarstva i da niko od njih, jednom jedinom riječju nije pomenuo javne izvršitelje, te da su na kraju zajednički došli do finalnog teksta zakona. Bošnjak kaže da počinje da sumnja da je lobi onih koji ne plaćaju alimentaciju vrlo jak i da je izvršio pritiske ili se nekome ne radi.
Kaže da ovo jeste dodatno opterećenje za centre za socijalni rad, ali da to ne daje nikome za pravo da se izmišljanjem novih dokaza koji nijesu propisani zakonom opstruira njegova primjena.
Polemika
"Mi smo ovaj zakon donijeli za dobrobit djece i da ona ne ispaštaju zbog neodgovornog roditelja, ali nećemo dozvoliti da se na ovaj način opstruira primjena. Ako trebaju izmjene zakona kako bi realizacija bila efikasnija, tu smo, ali svima treba da budu djeca i njihova dobrobit na prvom mjestu, a posebno onima koji u ime države imaju taj zadatak a ovo što se dešava nije u tom cilju, već naprotiv", rekla je Bošnjak.
Iz Ministarstva, međutim, drugačije sagledavaju situaciju. Kažu da, ukoliko ne bi bilo spornog rješenja od javnih izvršitelja, u suprotnom je realno očekivati da može doći do različitog utvrđivanja perioda dugovanja od javnog izvršitelja i nadležnog centra za socijalni rad.
Navode da centar može doći u pravnu situaciju da suprotno svojoj stvarnoj nadležnosti odlučuje o predmetima koji su u nadležnosti suda, sa mogućim posljedicama vezanim za isplatu naknada preko Alimentacionog fonda.
"Smatramo da je traženje rješenja javnog izvršitelja o izvršenju na osnovu odluke suda u interesu stranaka, prije svega roditelja djece, kako bi se na vjerodostojan i efikasniji način utvrdio period dugovanja dužnika i isplata utvrđenog iznosa naknade", kažu iz Ministarstva.
Pozivaju se i na propise. Navode da član 2 stav 1 tačka 2 Zakona o privremenom izdržavanju djece propisuje da je izvršna isprava sudska odluka ili sudsko poravnanje i rješenje o obavezi povraćaja isplaćenog iznosa privremenog izdržavanja. Dalje kažu da je Zakonom o upravnom postupku, članom 107 stav 1, propisano da se u upravnom postupku kao dokazna sredstva mogu koristiti sva sredstva pogodna za utvrđivanje činjeničnog stanja, a koja odgovaraju pojedinom slučaju, kao što su između ostalog i isprave.
Dodaju da je rješenje javnog izvršitelja o izvršenju na osnovu izvršne isprave, odnosno sudske odluke ili odluke o poravnanju, dodatni dokaz koji ukazuje na zainteresovanost stranke da naplati svoja potraživanja putem pokretanja postupka za prinudno izvršenje odluke suda. Navedeno rješenje, prema njihovim riječima, daje mogućnost dužniku da podnese prigovor Višem sudu u cilju dokazivanja dugovanja po osnovu izdržavanja.
"U tom slučaju radi se o sudskom postupku, gdje se mogu koristiti sva pravna sredstva i procesne radnje za dokazivanje dugovanja. Odluka suda, kao izvršna isprava, samo utvrđuje visinu obaveze izdržavanja a rješenje javnog izvršitelja o izvršenju na osnovu odluke suda sadrži podatke koji se odnose na period neisplaćenih potraživanja. Ne vidimo razloge zašto bi roditelj, odnosno staratelj djeteta, izbjegavao da podnese zahtjev javnom izvršitelju za prinudno izvršenje odluke suda", naveli su oni.
Odobrili 20 zahtjeva, stiglo pet na isplatu
Stručnjaci u centrima za socijalni rad, pored toga što traže dokaze o nenaplativosti alimentacije, uzimaju i izjave od dužnika i roditelja, odnosno staratelja i na osnovu tako utvrđenog činjeničnog stanja se donosi rješenje. Prema podacima Ministarstva rada, zaključno sa 15. decembrom, odobrili su 20 ovakvih zahtjeva, a primili su ih 215. Iz Ministarstva finansija, resora koje je zaduženo za isplatu alimentacija, međutim, kažu da im je do 20. decembra stiglo pet rješenja i da će se realizovati do kraja ove godine.
Centri za socijalni rad, prema riječima Ministarstva rada i socijalnog staranja, izrađuje ostala rješenja, te su postupci za pojedine zahtjeve još u fazi dopune dokumentacije. Kažu da nijedan zahtjev nijesu odbili.
"Obrada zahtjeva ide planiranom dinamikom, ako se oba roditelja pojave na ispitni postupak u predviđenom roku i nakon dopune dokumentacije koju smo naknadno zahtijevali, u vezi sa javnim izvršiteljem, rješenja se mogu odmah izdati", naveli su oni.
Sporije, jer su dužnici u inostranstvu
Što se tiče poteškoća, najveći izazov im je da stupe u kontakt sa dužnikom izdržavanja zbog ispitnog postupka. Značajan broj dužnika se nalazi u inostranstvu, što otežava proces donošenja rješenja u predviđenom roku, poručuju oni.
Iznose podatak i da su korisnici prava na alimentaciju u većini slučajeva majke, ali evidentirano je i nekoliko zahtjeva očeva.
Alimentacija od 70 do 150 eura
Ministarstvu finansija su stigla dva rješenja od Centra za socijalni rad za glavni grad Podgorica, opštinu u okviru glavnog grada Golubovci i opštinu Tuzi, te tri od Centra za socijalni rad za opštine Mojkovac i Kolašin.
Sekretarka u Ministarstvu finansija Ana Raičević kaže da mjesečni iznos alimentacije za pomenuta rješenja kreće se u rasponu od 70 do 150 eura. Do sada nijesu uočili poteškoće u postupanju…
"Ministarstvo finansija je obezbijedilo sredstva za isplatu alimentacija i do kraja godine će sva pristigla rješenja biti realizovana, i shodno zakonskim normama biće pokrenuta dalja procedura prema dužniku alimentacije", rekla je Pobjedi Raičević.
Primjena počela 1. novembra
Primjena Zakona o privremenom izdržavanju djece, prema kom država obezbjeđuje alimentaciju samohranim roditeljima onda kada je ne uplaćuju drugi roditelji, počela je 1. novembra.
Državna sekretarka u Ministarstvu finansija Ana Raičević ranije je kazala Pobjedi da primjeri iz prakse zemalja koje su već uvele institut zaštite prava djece kroz privremeno izdržavanje u formi Alimentacionog fonda, ukazuju da postoje situacije kada iz objektivnih razloga nije moguće naplatiti dug. Kaže da je cilj zakona da se izbjegavanje plaćanja alimentacije svede na minimalnu moguću mjeru.
"Zakon o privremenom izdržavanju djece tek je stupio na snagu, vidjećemo u narednom periodu na kakve situacije će ukazivati praksa, ali smo svakako spremni da, u skladu sa zakonskim okvirom, rješavamo sve nejasnoće i izazove koji se mogu javiti u toku primjene zakona", rekla je ona.
Alimentacioni fond, nakon isplate iznosa privremenog izdržavanja korisniku, donosi rješenje o obavezi povraćaja isplaćenog iznosa privremenog izdržavanja. Nalaže se dužniku izdržavanja da u roku od osam dana, od dana dostavljanja rješenja, uplati iznos koji je isplaćen na ime alimentacije Fondu, sa kamatom. Ukoliko dužnik, objašnjava Raičević, ne isplati novac, Fond je dužan da rješenje sa potvrdom izvršnosti dostavi zaštitniku imovinsko-pravnih interesa Crne Gore radi pokretanja postupka izvršenja.