Region

"Cilj dolaska premijera Dritana Abazovića u Beograd bio je da se Crna Gora podredi Srbiji"

Božović: Srbija postaje faktor destabilnosti Zapadnog Balkana

Zvanična politika Srbije da neće uvesti sankcije Rusiji, ista je i nakon više od 140 dana ruske agresije na Ukrajinu, istakao je u emisiji “Znam da znaš” Gradske RTV direktor Regionalne akademije za razvoj demokratije,Balša Božović.

Božović: Srbija postaje faktor destabilnosti Zapadnog Balkana Foto: PA
Gradski portalIzvor

Kako vrijeme prolazi, situacija u Srbiji je sve gora, poručuje Božović, napominjući da je sve manje onih koji su evroentuzijastični.

Srbija se davno odrekla evropskog puta, kaže Božović, samo što je to sada, nakon izvještaja Evropskog parlementa, kako navodi, pokazala javno.

„Srbija je stavljena pred svršen čin – da li ćete evropske integracije, ili sankcije Rusiji, da li ćete da riješite pitanje Kosova, ili odustajete od Evropskih integracija. Srbija je rekla da ne želi da razmatra to. Drugi su shvatili da Srbija više nije na evropskom putu i da više ne može da otvori nijedno poglavlje i to znači samo da kao takva postaje faktor destabilnosti u ovom dijelu Zapadnog Balkana koji, za sada, još uvijek stremi ka EU“, ocjenjuje Božović.

Iako predsjednik Srbije Aleksandar Vučić tvrdi da je Zapad pokazao licemjeran odnos prema toj zemlji, Božović tvrdi suprotno.

„Srbija je pokazala licemjeran odnos prema Zapadu. Deset godina ih predsjednik Aleksandar Vučić uvjerava u jedno. Dobio je njihovu podršku 2012. da dođe na vlast, na naše zaprepašćenje. Mnogi u Srbiji su rekli ‘ajde da pokušamo, da vidimo kako će ovo da uradi’. Ipak, obećao je velike stvari. Prvi put nakon 2000. godine Aleksandar Vučić javno Srbiju okreće na drugi put, okreće je na istok. Posle 2000. ovo je prvi put da se Srbija vraća spoljnopolitički u period devedesetih godina“, kaže Božović.

Cilj dolaska premijera Dritana Abazovića u Beograd bio je da se Crna Gora podredi Srbiji, dodaje Božović, napominjući da insistiranje na potpisivanju ugovora sa Crkvom Srbije državu vodi u nestabilnost.

„Mi imamo dva identiteta koja njihovi susjedi pokušavaju na svaki mogući način da izbrišu. To radi Bugarska, sprečavajući Makedoniju da otvori pregovore sa EU i, sa druge strane, to radi Srbija jer joj ne treba Crna Gora u Evropskoj uniji, već u Open Balkanu. To je ono što je strategija da se klerikalizuje crnogorsko društvo, preko državne Crkve Srbije i da se na taj način te veze ojačaju“, ocjenjuje Božović.

Kroz projekat Otvoreni Balkan, kako zaključuje, Rusija ima mogućnost da sukobe sa granica Ukrajine prelije i na Zapadni Balkan.

Portal Analitika