Politika

Božović učestvovao na Konferenciji ministara pravde država članica SE

Snaženje restorativne kulture u evropskim društvima naročito je važno u kontekstu porasta netolerancije, mržnje i polarizacije evropskih društava, ali i fragilnosti svih nas u suočavanju sa pandemijom, saopštio je državni sekretar Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava Bojan Božović, u svom obraćanju ministrima pravde država članica Savjeta Evrope, na Konferenciji koja se danas i sjutra održava u Veneciji.

Božović učestvovao na Konferenciji ministara pravde država članica SE Foto: Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava
Portal AnalitikaIzvor

Govoreći na temu primjene restorativnog pravosuđa za maloljetnike u sukobu sa zakonom i maloljetne žrtve krivičnih djela, Božović je ocijenio važnim izgraditi kompromis između retributivne i restorativne pravde, između kazne i pružanja druge šanse naročito u oblasti maloljetničkog pravosuđa, bilo da je riječ o maloljetnim učiniocima krivičnih djela ili o maloljetnim žrtvama.

Predstavio je nacionalnu reformu maloljetničkog pravosuđa koja počiva na diverzionom modelu čime se, kada za to postoje uslovi propisani zakonom, izbjegava krivično gonjenje maloljetnika i vrši medijacija sa ciljem reparacije štete žrtvi, postizanja apsolutnog kajanja kod učinioca i smanjuje mogućnost povratništva.

U izlaganju, Božović je ukazao na potrebu multidisciplinarnog pristupa ovoj problematici, čiju okosnicu čine specijalno obučeni policajci, tužioci i sudije ali i socijalne službe, pedagozi, psiholozi, advokati i medijatori u krivičnim stvarima, navodi se u saopštenju.

Crna Gora će, dodaje se, podržati sve inicijative na nivou Savjeta Evrope koje za cilj imaju promociju ovakvih politika kao i standarda SE u ovoj oblasti. Jedna od njih je i izrada nacionalnih akcionih planova u oblasti primjene principa restorativne pravde u krivičnim stvarima.

Konferenciju ministara pravde u Veneciji, koja se održava u okviru predsjedavanja Italije Savjetu Evrope, otvorila je ministarka pravde Italije Marta Kartabija, a uvodna izlaganja imali su najviši zvaničnici ove međunarodne organizacije: generalna sekretarka Marija Pejčinović Burić, predsjedavajući Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope Rik Dems i predsjednik Venecijanske komisije Đani Bukikio.

Sa skupa su poslate poruke o važnosti koordinacije napora, na nacionalnom i multilateralnom nivou, kako bi se ostvarila puna primjena standarda SE ali i drugih međunarodnih organizacija, poput Ujedinjenih nacija, u oblasti restorativne pravde u krivičnim stvarima, pružanju zaštite i podrške žrtvama krivičnih djela, rehabilitaciji učinilaca krivičnih djela i daljoj edukaciji u pravosuđu, policiji, socijalnim službama i drugim nadležnim institucijama, kazali su iz Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava.

Portal Analitika