Kako se navodi u saopštenju, Brajović je istakao da je proces reforme državne i javne uprave, od posebne važnosti za ukupni razvoj Crne Gore. Moderna, efikasna, efektivna javna uprava, kao servis građanima, cilj je kojem teži Crna Gora na putu ka Evropskoj uniji, naglasio je ministar.
Pri tome je veoma važno uspostaviti balans između potrebe funkcionalne, profesionalne i dinamične uprave sa realnom potrebom smanjenja činovničkog kadra na svim nivoima i pravednog rješenja njihovog daljeg položaja u društvu, kazao je ministar Brajović.
Rukovodeći se ambicijama Crne Gore kada je u pitanju njen proces integracije u EU i potrebama da se uspostavi javna uprava koja će biti u skladu sa evropskim kriterijumima, može se već sada zaključiti da je saradnja crnogorskih i slovačkih eksperata ispunila očekivanja i omogućila relevatnim institucijama bliže upoznavanje sa sistemom javne uprave u Slovačkoj, sa lekcijama naučenim tokom procesa reforme, sa dobrim i lošim odlukama, kao i sa njihovim posljedicama, ocijenjeno je na sastanku.
Ovo je drugi susret dvije delegacije, nakon što je Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP ) u saradnji sa Mrežom instituta i škola za javnu upravu u Centralnoj i Istočnoj Evropi (NISPA cee) sa sjedištem u Bratislavi, uz podršku slovačke pomoći (Slovak Aid), organizovao studijsku posjetu Slovačkoj krajem novembra za članove operativnog tima za sprovođenje Strategije reforme javne uprave u Crnoj Gori.
Slovačka delegacija će sjutra prezentirati Priručnik sa slovačkim iskustvom u reformi javne uprave kao i o horizontalnoj koordinaciji reforme javne uprave, a od ovog materijala se očekuje da unaprijedi koordinaciju, praćenje i evaluaciju sprovođenja Strategije reforme javne uprave, bolje strateško planiranje i odlučivanje Vlade Crne Gore u oblasti javne uprave.
Trećeg dana posjete, slovačka delegacija će razgovarati sa predstavnicima Ministarstva finansija i Zajednice opština, kaže se u saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova.