Šefica kancelarije te organizacije u Crnoj Gori Mina Brajović kaže za Antenu M da je povezanost između dima iz šumskih pozara i akutnih štetnih efekata po zdravlje evidentna i potkrijepljena naučnim dokazima. Intezitet i ozbiljnost štetnog djelovanja po zdravlje, objašnjava, zavisi od nivoa i trajanja izloženosti dimu, životne dobi i zdravstvenog stanja, pa čestice, kako kaže Brajović, mogu da izazovu i prijevremenu smrt:
«Izloženost praškastim materijama predstavlja glavnu prijetnju po zdravlje građana u slučaju kratkotrajne izloženosti dimu iz šumskih požara. Sitne praškaste čestice koje se prenose putem vazduha prodiru duboko u respiratorni trakt i mogu da izazovu niz zdravstvenih problema, počevši od iritacije očiju, organa disanja do ozbiljnih poremećaja uključujući smanjenu funkciju pluća, bronhitis, pogoršanje zdravstvenog stanja asmatičara pa čak i prijevremenu smrt.»
Upitana da li je analizu trebalo uraditi ranije, Brajović kaže da je analiza važna radi utvrdjivanja tipa zagadjivača, te da rezultati analize nijesu neophodni za pružanje savjeta građanima u cilju zaštite zdravlja. Važna je isključivo koncentracija čestica, kaže Brajović:
„Okidač“ uslovno rečeno za dosljednu primjenu SZO preporuka radi zaštite zdravlja od štetnih dejstava dima iz šumskih požara nije sastav praškastih materija, već njihova koncentracija. Radi davanja ciljanih savjeta za zaštitu javnog zdravlja preporućuje se sprovodjenje efektivnog i preciznog monitoringa kvaliteta vazduha.
Monitoring kvaliteta vazduha u glavnom gradu omogućio je javno zdravstvenim vlastima pribavljanje važnih podataka u smislu nivoa praškastih materija tokom trajanja požara. Te informacije su ukazale da je koncentracija praškastih materija nadmašila dozvoljeni prag definisan SZO preporukama i da je potrebno preduzeti odgovarajuce mjere.»
Podsjetimo da je dozvoljena koncentracija praškastih PM 10 čestica u vazduhu 50 mikrograma po metru kubnom dok je nedavno taj broj u Glavnom gradu bio čak pet puta veći. I jučerašnja mjerenja su pokazala da je koncentracija bila povećana, te je u 14 sati iznosila 71,2 mikrograma po metru kubnom.