Brajović je istakao da je imao iskrenu ideju da se na sastanku najodgovornijih dogovori pocetak novog kruga razgovora poslanika i eksperata o poboljsanju izbornih uslova.
„Svi su bili iz parlamentarne većine, a niko iz opozicije. To dovoljno govori o odgovornosti i jednih i drugih“, rekao je Brajovic.
Podsjetio je da je izborni zakon bio u proceduri, da je bio formiran Odbor za izbornu reformu, da je opozucija napustila to tijelo.
„Vecina zakona je predlozena i usvojena, osim izbornog. Formalno je izborni zakon ponovo u procesuri, sa namjerom dase na radnim tiejlima i jos jednom na plenumu dogovorimo o njegovom unaprjedjivanju Otvoreni smo, nasa je ruka ispruzena, ali ne zelimo uslovljavanja“, dodao je Brajović.
Podsjetio je da je neophodna dvotrećinska većina.
„Ako ne obezbijedino većinu, imamo postojece izborno zakonodavstvo koje je dodatno unaprijeđeno. Oko izbornog ambijenta nećemo se postidjeti“, rekao je šef parlamenta.
Brajović je, komentarišući obrazloženja opozicije zbog čega nijesu došli, rekao da se SDP ponaša tako da ima članova "taman koliko i predsjednika".
„Neke kolege iz opozicije su se premišljale da li da dođu, ali očigledno da imaju strah jedni od drugih. Mislim da dobro vide da nije problem u izbornom zakonodavstvu, već imam osjećaj da su svjesni da nema tog izbornog ambijenta i uslova koji će im obezbijediti pobjedu“, rekao je Brajović.
Brajović je sastanak zakazao sa predsjednicima parlamentarnih partija, kako bi se otvorenim dijalogom došlo do, kako je obrazložio u pozivu, konstruktivnih rješenja u cilju poboljšanja izbornog ambijenta u susret parlamentarnim izborima najesen.
Iz DF-a ranije je rečeno da njihov dolazak zavisi od toga kako će se Brajović odnijeti prema njihovim zahtjevima vezanim za Zakon o slobodi vjeroispovijesti. Demokrate su nedolazak obrazložile time da sa Brajovićem neće dijalog, kao ni sa predsjednikom države Milom Đukovićem, ni premijerom Duškom Markovićem, jer su Sporazumom za budućnost tražene njihove ostavke.
SNP je smatrala da pravo da poziva predsjednike partija na razgovor pripada predsjedniku države, a ne parlamenta.
Demos je poručio da neće prisustvovati, jer je "teško povjerovati da je Brajović, u posljednji čas, odlučio da se bori za ulogu Skupštine koja joj pripada“.
Iz SDP-a rečeno je da Brajović nema politički autoritet da okupi sve partije i pokrene dijalog.