Abazović o privođenju čelnika ulcinjske opštine
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Luiđ Škrelja pitaće potpredsjenika Vlade Dritana Abazovića da li kao koordinator svih bezbjednosnih službi i dalje smatra svojim najvećim uspjehom privođenje čelnika ulcinjske vlasti, na čelu sa predsjednikom Ljorom Nrekićem, zbog, kako navodi, tkz. partijskog zapošljavanja.
Poslanik DPS-a Predrag Bošković pita vicepremijera da li službe bezbjednosti imaju informaciju o postojanju masovnih grobnica u kojima se nalaze tijela civila, pripadnika albanske nacionalnosti sa Kosova iz perioda 1998-1999. godine.
Poslanik Ure Miloš Konatar pitaće Abazovića kako ocjenjuje svoju posjetu Sjedninjenim Američkim Državama.
''Na čemu je bio fokus razgovora i kakva su očekivanja naših američkih partnera? Šta možemo očekivati kao rezultat posjete'' pita Konatar.
Poslanik Liberalne partije (LP) Andrija Popović pita Abazovića što će on i Vlada konkretno učiniti da konačno stabilizuju društveno-političku situaciju u državi.
''I zaustavite dalju eskalaciju nacionalizma, šovinizma, velikodržavnih projekata i nemilosrdnog obračuna sa neistomišljenicima i političkim protivnicima, pa čak i aktivistima civilnog sektora i građanima koji nemaju veze sa javnim životom a doživljavaju linč i torturu zbog iskazanog stava ili uvjerenja. Vi ne odustajete od agende klerikalizacije društva pa je nedavno Uprava za katastar i držvnu imovinu - Područna jedinica Ulcinj, rješavajući po zahtjevu Srpske pravoslavne crkvene opštine Nikšić, entiteta Crkve Srbije, u upravnoj stvari za koju se tvrdi da je vraćanje imovine u uvali Valdanos kod Ulcinja oduzete od 17. januara 1978. godine. Ovaj zahtjev je blanko usvojen i time nastavljena praksa snaženja crkvenih organizacija, dok građani mogu samo đa sanjaju o jednakom tretmanu u sličnim pitanjima,restitucija je blokirana, ne mogu da povrate svoju imovinu'' kaže Popović.
Akzice, porezi, penzioneri, "Evropa sad"...
Poslanik SDP-a Raško Konjević će pitati ministra finansija i socijalnog staranja Milojka Spajića zbog čega resor koji vodi nije podržao prijedlog za smanjenje akciza na gorivo koje je, usljed povećanja cijene na berzi, doseglo gotovo istorijski maksimum u Crnoj Gori?
''Da li smatrate daje za građane i ekonomiju Crne Gore dobro da plaćaju skoro pa najveće akcize na gorivo u regionu, ali i da cijena goriva kod nas bude veća nego u mnogim razvijenim državama EU poput Austrije ili Luksemburga'' pitaće Konjević.
Poslanica DPS-a Suzana Pribilović pitaće Spajića koliki je broj državnih službenika i namještenika trenutno zaposlenih u Ministarstvu finansija i socijalnog staranja, kao i koliko je lica, u periodu od 7. decembra 2020. do 6. oktobra 2021. angažovano u tom resoru po osnovu neke vrste ugovora (ugovora o privremenim i povremenim poslovima, ugovora o dijelu, ugovora o pružanju usluga, konsultantskim, ekspertskim, rada na projektu), kao i dugim oblicima angažovanja.
Poslanik iste partije Petar Ivanović pitaće na osnovu kojih podataka, analiza i studija je Spajić došao do zaključka da svi zaposleni u Cmoj Gori primaju na ruke iznos od 150 eura i da li je radio analizu uticaja na mikro, mala i srednja preduzeća.
''Na osnovu kog zakona ste zadužili Crnu Goru u decembru 2020. godine? Koliko iznosi ukupan dug Cme Gore u apsolutnim ciframa, koliko od navedenog iznosa se odnosi na Vaš mandat i da li znate kolika je trenutna cijena posljednje emisije obveznica'' upitaće u parlamentu Ivanović.
Poslanika Liberalne partije (LP) Andriju Popović interesuje što će Vlada i Ministarstvo finansija preduzeti, da se, kako je rekao, katastrofalna socijalno-ekonomska situacija u Crnoj Gori sanira, u kojoj u dvije trećine crnogorskih opština ima više penzionera nego radnika u čak tri opštine više korisnika socijalne pomoći nego radnika.
''Uz to, ima oko 60.000 zaposlenih manje nego prije dvije godine, sada oko 145.000, a nezaposlenih oko 55.000, što je čak 20.000 više nego prije dvije godine. Kako je za dvije godine izgubljeno 60.000 radnih mjesta, samo u Podgorici 27.000, može li se sve pripisati pandemiji? Može li se u ovakvoj strukturi privrede realizovati marketinški slogan "Evropa sad". pitaće Popović.
Poslanik DPS-a Miomir M. Mugoša pitaće Spajića koliko je Uprava prihoda i carina naplatila poreskih prihoda u periodu januar-septembar 2021. godine na Crnogorskom primorju (Ulcinj, Bar, Budva, Tivat, Kotor i Herceg Novi) u odnosu na uporedni period 2019. godine.
Poslanika iste partije Ivana Mitrovića interesuje da li u 2022. godini kroz "Maršalov plan" ili neku od drugih mjera, Vlada Cme Gore namjerava da smanji dosadašnji snažan uticaj rasta cijena osnovnih životnih namimica na ekonomski položaj penzionerske populacije u Cmoj Gori.
Takođe, pitaće Spajića i da li je shodno Zakonu o socijalnoj i djećijoj zaštiti formirana tročlana komisija koja vrši provjeru radne sposobnosti, odnosno provjeru kompetencija, znanja i sposobnosti, pri izboru direktora javnih ustanova čiji je osnivač država.
''Ako jeste, molim Vas da me informišete kog datuma je formirana, ko su njeni članovi, koliko svaki od njih pojedinačno ima iskustva u radu u sistemu socijalne i dječije zaštite i ako ima na kojim pozicijama, kolika im je naknada i šta ih je proručilo za imenovanje u navedenoj komisiji. Takođe Vas molim da me informišete da li je donešen pravilnik o radu navedene komisije, ako jeste kog datuma je donešen i molim Vas da mi dostavite njegov sadržaj'' navedeno je u pitanju Mitrovića.
Na prezentaciji kapitalnog budžeta za 2022. godinu planirana su ulaganja u opštini Petnjica u iznosu od 850.000 eura. Poslanika koalicije “Mir je naša nacija” Albina Ćemana interesuje koji su to projekti koji će biti finansirani iz državnog budžeta, koje projekte je kandidovala lokalna uprava i koliko je njih prihvaćeno.
Poslanik Socijaldemokrata (SD) Boris Mugoša pitaće koje mjere je Vlada Crne Gore preduzela i preduzima u cilju smanjenja siromaštva djece.
Poslanik Prave Crne Gore Marko Milačić pita ministra finansija i socijalnog staranja na koji način planira da poboljša standard penzionera i kako komentariše opstrukcije prema projektu „Evropa sad“, koje, kako kaže, dolaze od pojedinih poslanika kao i sa drugih strana.
Poslanika DPS-a Predraga Sekulića interesuje koje prihodne stavke iz budžeta za 2021. godinu nijesu ispunjene u odnosu na plan u prva tri kvartala ove godine.
Jevto Eraković iz redova iste partije pitaće Spajića koliko će, prema procjeni njegovog resora, iznositi tekuća potrošnja zdravstvenog sistema u 2021. godini, kao i neizmerene obaveze.
''Odnosno koliko novca nedostaje za potrebe zdravstvenog sistema u 2021. godini, i kako je planirano da se obezbijede nedostajuća sredstva u 2022. godini da bi zdravstveni sistem funkcionisao bez problema''– pita Eraković.
Poslanik Demokrata Dragan Krapović pita Spajića zbog čega nije produžena mjera primjene niže stope PDV-a od sedam odsto koja je istekla 31. avgusta 2021. godine, a odnosila se na pripremanje i usluživanje hrane, pića i napitaka, osim alkoholnih pića, gaziranih pića sa dodatkom šećera i kafe, u objektima za pružanje ugostiteljskih usluga.
Bratić o tužbama, FCJK, muzejima...
Poslanik Socijaldemokratske partije (SDP) Raško Konjević pitaće ministarku prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesnu Bratić da je je tačno da je odlukom Vlade Crne Gore postavljena da "predstavlja i organizuje rad JU Muzeji Crne Gore, potpisuje akte i raspolaže budžetskim sredstvima ove ustanove".
''Da li ste deponovali svoj potpis u CPRS kako bi raspolagali sredstvima? Da li osjećate ličnu odgovornost zato što što Narodni muzej Crne Gore, još uvjek nije obezbjedio lož ulje za grijanje, čime su osim zdravlja zaposlenih, u najvećoj mjeri ugroženi muzejski fond koji se tamo nalazi'' pitaće Konjević.
Poslanicu koalicije “Crno na bijelo” Boženu Jelušić interesuje koliko je do sada u svim oblastima koje pokriva resor Vesne Bratić bilo tužbi povodom smjena sa menadžerskih i rukovodećih funkcija.
''Da li je Ministarstvo na čijem ste čelu u tu svrhu moralo angažovati dodatnu pravnu pomoć? Da li ste spremni da snoslie individualnu odgovornost u slučaju da nadležne institucije dokažu da su pojedine smjene bile nezakonite sa aspekta meritornosti ili u formalnopravnom smislu'' pitaće Jelušić.
Poslanica Pokreta za promjene Branka Bošnjak navela je da, prema njenim informacijama, 32 profesora predaju italijanski Jezik u obrazovnim institucijama u Crnoj Gori iako za to nemaju kvalifikacije, već posjeduju diplomu profesora Engleskog jezika, ističući da na evidenciji Zavoda za zapošijavanje postoje kvalifikovani ljudi, profesori i profesorice italijanskog jezika.
Stoga, ona će pitati Vesnu Bratić da li je je preduzela nešto po ovom pitanju i, ako nije, planira li da to učini.
Takođe, ona traži od Bratić da dostavi informaciju kojih je to 10 fakulteta, odnosno univerziteta, sa kojih je nastrifikovano najviše diploma.
''Molim Vas da mi date tačan broj nostrifikovanih diploma, naziv fakulteta, odnosno univerziteta kojem pripada taj fakultet, mjesto gdje je stečena diploma, i naziv priznatog zvanja'' navedeno je u pitanju Branke Bošnjak.
Poslanik DPS-a Dragutin Papović pita ministarku prosvjete, nauke, kulture i sporta o razlozima za razrješenje direktorice Narodnog muzeja Crne Gore Anastasije Miranović prije isteka zakonskog roka. Zanima ga i kakva je trenutna situacija u toj kulturnoj ustanovi.
Poslanica DPS-a Aleksandra Vuković pitaće Bratić je li informisana o detaljima iznesenog stava v. d. direktora Agencije za kontrolu i obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja Gorana Danilovića prema reakreditaciji Fakulteta za crnogorski jezik i književnost?
''Kakav je Vaš stav prema tome'' pita Vuković. Zanima je i koja je strateška dokumenta i ciljeve u vezi sa razvojem kulture u Crnoj Gori osmislila i ostvarila.
Birački spisak, prebivalište, Cetinje, SPC...
Poslanik DPS-a Andrija Nikolić pitaće ministra unutrašnih poslova Sergeja Sekulovića da li je njegov resor dostavio operativne informacije Ministarstvu vanjskih poslova na osnovu kojih je taj Vladin resor formulisao instrukciju za diplomatsko-konzulame predstavnike Crne Gore o događajima na Cetinju 4. i 5. septembra.
''Da li policija danas raspolaže konkretnim imenima bezbjednosno interesantnih osoba koje su boravile na Cetinju, kao i u Cetinjskom manastiru 4. i 5. septembra'' naveo je Nikolić u drugom pitanju za Sekulovića.
Poslanik DPS-a Dragutin Papović pita ministra, koji rukovodi i Ministarstvom pravde, ljudskih i manjinskih prava, da li će taj resor ispraviti greške u uvjerenjima o upisu u Jedinstvenu evidenciju vjerskih zajednica, koja se odnose na Mitropoliju crnogorsko-primorsku i eparhiju budimljansko-nikšiću Srpske pravoslavne crkve.
Poslanik Demokrata Vladimir Martinović pita Sekulovića kako je i na koji način u policiji angažovan Ljubo Milović?
''Takođe, koje poslove trenutno obavlja i da li je od strane nadležnih organa ovo lice bilo izloženo provjeri svog imovnog stanja'' pita Martinović.
Poslanik Demokrata Momo Koprivica pita da li je i kad donijet akt o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Ministarstva unutrašnjih poslova.
Poslanik Albanske liste “Jednoglasno” Genci Nimanbegu traži od Sekulovića da dostavi podatke o crnogorskim državljanima koji su promijenili prebivalište na teritoriji Crne Gore. Za opštinu Ulcinj tražipodatke za period od 1. juna 2017. do 1. juna 2018. godine, kao i od 1. juna 2020. do 1. juna 2021.
''Takođe vas molim da nam tražene podatke dostavite i za opštine Bar, Gusinje, Plav, Tuzi i Ulcinj u periodu: 2010- 2021 godine po godinama. Molim Vas da mi dostavite podatke o predhodnom prebivalistu lica koja su prijavila kao novo mjesto prebivalsita pomenute opstine. Da li su ta ista lica nakndano se vratila u registar prebivalista u opštinu u kojoj su prethodno bili'' naveo je Nimanbegu.
U obrazloženju navodi da prema crnogorskim propisima, građani mogu da promijene prebivalište grada u kome trenutno žive i prijave ga u bilo kojoj drugoj opštini.
''Ako to učine do dana zakijučivanja biračkog spiska, koji je deset dana prije održavanja izbora, stiču pravo da glasaju gradu – navodi Nimanbegu.
Poslanica SDP-a Draginja Vuksanović-Stanković pitaće ministra Sekulovića koji je osnov za brisanje 8.438 lica iz biračkog spiska.
''Državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova g. Miljanić obavijestio je javnost daje od 4. decembra prošle do 8. novembra ove godine iz biračkog spiska izbrisano 8.438 lica. Molim Vas da mi odgovorite koji je osnov brisanja iz biračkog spiska za navedeni broj lica? Takođe, potreban je odgovor o broju predmeta po različitim osovama brisanja, ukoliko ih je više. Potrebno je da mi dostavite i broj predmeta po opštim''– stoji u pitanju Vuksanović-Stanković.
Projekti na sjeveru, zdravstveni turizam i preduzeća u stečaju
Poslanik DPS-a Bogdan Fatić ima pitanje za ministra ekonomskog razvoja Jakova Milatovića o projektima na sjeveru države.
''Koji su to projekti koji su realizovani ili se realizuju (od dana formiranja Vlade premijera Krivokapića) u opštinama Berane, Andrijevica i Petnjica, a finansirani su i podržani kroz razne programe od strane Vlade Crne Gore i resornog ministarstva''– pitaće Fatić.
Poslanica Demokrata Tamara Vujović pitaće Milatovića da li je Ministarstvo ekonomskog razvoja prepoznalo Institut Igalo kao resurs zdravstvenog turismo, koji se zbog svoje tradicije, nespome reputacije i potreba zdravstvenog turizma u Crnoj Gori treba sačuvati, razvijati.
''Da li je donešena Odluka da država „preuzme” dug koji „Jugobanka” potražuje od Instituta? Prema ranijim procjenama sudskog vještaka, to bi sa kamatama od 2006. moglo koštati i osam miliona eura. Da li se razmišlja o restruktuiranju ustanove ili o nekom vidu podrške ili ekonomske mjere u cilju bržeg oporavka ove Ustanove - jedinstvenog resursa Cme Gore '' pitanje je poslanice Vujović.
Poslanica Demokrata Zdenka Popović pita Milatovića kako njegov resor namjerava da ispravi nepravdu prema bivšim zaposlenim u preduzećima u kojima je uveden stečaj, a kojima su grubo povrijeđena njihova imovinska prava zbog zloupotreba od strane poslovnih struktura, odnosno poslodavaca.
''Kao posljedica tranzicije i privatizacije dmštvene imovine, čiji su titulari bili zaposleni u crmogorskim preduzećima u društvenoj svojini, došlo je do masovnog otpuštanja radnika, kao tehnološkog viška uglavnom na štetu radnika, bez isplaćenih zarada, otpremnina i povezanog radnog staža. Pravo na zaradu i zaštita za vrijeme nezaposlenosti su stečena prava zaposlenih i ona nikad ne zastarijevaju po "pravilima i principima građanskog prava", posebno ako su prava radnika iz radnog odnosa prekinuta bez krivice radnika, uvođenjem stečaja. Da li će Ministarstvo ekonomskog razvoja u najkraćem roku uzeti u razmatranje dokumentaciju koja potvrđuje prevaru bivših radnika EI Obod AD Cetinje, Košute Cetinje i ostalih ugašenih cetinjskih preduzeća – pita Popović.
Eksploatacija šljunka, šume i Izvještaj EK
Poslanik koalicije “Mir je naša nacija” Albin Ćeman pitaće ministra poljoprivrede Aleksandra Stijovića koje mjere fmansijske podrške mogu očekivati poljoprivredni proizvođači u 2022. godini.
Poslanik DPS-a Petar Ivanović pitaće Stijovića kada je donijeta posljednja strategija razvoja poljoprivrede i kako ocjenjuje Izvještaj Evropske komisije za poglavlje 11 – poljoprivreda.
''Zašto još uvijek nijesu isplaćena direktna plaćanja po hektaru, zašto poljoprivrednici plaćaju akcize na gorivo, zašto su stoćari i mljekari nezadovoljni Vašim radom i zašto nijeste održali obećanje koje ste dali u Skupštini Crne Gore da će svi javni pozivi za IPARD biti objavljeni u III kvartalu ove godine'' pitanje je Ivanovića.
Poslanik Prave Crne Gore Marko Milačić pita ministra o dugodogišnjim koncesionim ugovorima u oblasti šumarstva koji godinama nisu poštovani.
- Na taj način se nekolicini privilegovanih firmi omogućavalo nezakonito bogaćenje, a na štetu budžeta Crne Gore i naših šuma – naveo je Milačić u pitanju.
Poslanik Demokrata Dragan Krapović pitaće Stijovića da li Vlada ima namjeru da konačno stavi tačku na eksploataciju šljunka iz korita Morače.
- Ako ima kada i na koji način planirate da to sprovedete u dijelo? Takođe, obzirom da postoje firme koje iraaju ugovore i angažovane su na „regulaciji korita Morače“, želim da Vas pitam koje su firme u pitanju? Finalno, pitam Vas kako Vlada Cme Gore, nadležno ministarstvo i inspekcijski organi prave razliku između regulacije korita rijeke, sa jedne strane, te vađenja i eksploatacije šljunka, sa druge – pitao je Krapović.
Sputnjik lajt i kršenje mjera
Poslanik DPS-a Halil Duković pitaće ministarku zdravlja Jelenu Borovinić-Bojović planira li intenzivniju kampanju o značaju vakcinacije protiv korona virusa, kako bi građanima pružili sve informacije o korisnosti iste i za pojedinca i za društvo.
Poslanik Boris Mugoša pitaće ministrku zdravlja da li smatra da nosioci najviših javnih funkcija svjesnim kršenjem epidemioloških mjera i ponašanjem, odnosno izjavama koje su u suprotnosti sa stavovima nadležnih institucija (Ministarstva zdravlja, Instituta za javno zdravlje...) omalovažavaju ogromne napore zdravstvenih radnika u gotovo dvogodišnjoj borbi protiv koronavirusa.
Poslanika DPS-a Jevta Erakovića zanima da li je Sergej Boljević iz Moskve bio ili i dalje jeste član Vladinog pregovaračkog tima za nabavku Sputnjik vakcina.
- Ako je g. Boljević član pregovarackog tima cmogorske Vlade, molim Vas, da kažete i pod kojim uslovima - pro bono ili ugovorno. Da li je primao i, ako jeste, koliku nadoknadu za to? Da lije tačna njegova tvrdnja (Dan, 16.11.2021) da je neko iz crogorske Vlade obećao ruskoj strani da će Crna Gora kupiti 500.000 doza Sputnjika lajt – navodi Eraković u pitanju.
Bell i slučaj "Kadeti"
Poslanik DPS-a Predrag Bošković pitaće ministarku odrbane Oliveru Injac kada se mođe očekivati nabavka još dva bell 505 helikoptera koja je najavljena u medijima.
Takođe, Boškovića interesuje i da li je Injac uputila prijedlog za postavljanje potpukovnika Todora Goranovića na mjesto direktora Direktorata za obavještajno bezbjednosne poslove Savjetu za bezbjednost i odbranu kako Ustav nalaže.
Njegova partijska koleginica Suzana Pribilović pitaće ministarku Injac da li je inicirala razrješenje predsjednice i članica Komisije za žalbe kako bis prikrila svoje nezakonito postupanje i odlučivanje u predmetu javnosti poznatom pod nazivom „Kadeti" ili je to uradila kako bi onemogućila zaposlene službenike i namještenike, kao i kandidate za zapošljavanje, u ostvarivanju njihovih prava protiv odluka izvršne vlasti, čiji je član.
TE Pljevlja, partijsko zapošljavanje, saobraćajnice...
Poslanik DPS-a Danijel Živković pitaće ministra kapitalnih investicija Mladena Bojanića u vezi sa Odjeljenjem za unaprjeđenje korporativnog upravljanja.
''Da li se to „unaprjeđenje" ogleda u neskrivenom partijskom zapošljavanju u sektorima kojima rukovodite, a posebno u energetici i rudarstvu. Čija je odgovornost enormno partijsko zapošljavanje u privrednim subjektima čiji rad kontrolišete, pa je prema određenim informacijama od aprila do danas samo u sektoru energetike i rudarstva zapošljeno skoro 900 partijskih kadrova po raznim formama ugovora o radu i djelu. Koliko je od aprila do danas, u energetskim kompanijama pojedinačno angazovano zaposlenih po ugovoru o radu na određeno, po ugovoru o radu na neodređeno, kroz ugovore o preuzimanju iz drugih organizacija, preko agencija za ustupanje zaposlenih i kroz ugovore o djelu'' pitao je Živković.
On tvrdi da se Bojanić uporno trudi da opstruira ekološku rekonstrukcije u TE Pljevlja.
''U čijem je to interesu'' pitaće Živković.
Poslanika URE Miloša Konatara zanima koje su kapitalne investicije planirane u saobraćaju i energetici do 2024. godine.
Poslanica DPS-a Jovanka Laličić pitaće ministra kapitalnih investicija Mladena Bojanića kada će biti započeta izgranja saobraćajnice od Jaza do Tivta.
Suzbijanje prijetnji i mržnje
Poslanica SDP-a Draginja Vuksanović-Stanković pitaće ministarku javne uprave, digitalnog društva i medija Tamaru Srzentić što Vlada Crne Gore i resorna ministarstva preduzimaju da spriječe ogroman porast govora mržnje, incidenata na nacionalnoj osnovi, gotovo svakodnevnih prijetnji novinarima, predstavnicima NVO sektora i političkih partija.
''Takođe gotovo nekažnjeno i bez osude od strane vlasti prolazi veličanje ratnih zločinaca iz neposredne prošlosti, srknavłjenje i rušenje bisti i spomen obilježja partizanske borbe protiv fašizma, kao i jasan revizionstički koncept u dobrom dijelu vlasti i njihovih predstavnika "po dubini" kad je u pitanju izjednačavanje fašističkih i antifašističkih snaga u Drugom svjetskom ratu. Da li ste u Vladi i resornim ministarstvima preduzeli mjere kako bi se sa ovim sramnim aktivnosima prestalo'' pitanje je poslanice SDP-a.
Poslanica DPS-a Jovanka Laličić pitaće ministarku Srzentić za koje je organe državne uprave Uprava za kadrove, u periodu od decembra 2020. do danas, dala mišljenje na Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji?
''Koji organi državne uprave odnosno službe Vlade nijesu zatražili odnosno dobili mišljenje na navedene akte i da li je za sve pravilnike na koje je dato mišljenje isto bilo pozitivno'' pitanje je poslanice DPS-a.
O Vesku Damjanoviću
Poslanik Demokrata Momo Koprivica uputio je pitanje ministru vanjskih poslova Đorđu Raduloviću na osnovu kojih kriterijuma je donijeta odluka da se na dužnost oficira za bezbjednost u Ambasadi Cme Gore u Beogradu postavi Vesko Damjanović, bivši pomoćnik direktora i v.d. direktora Uprave policije.