Svijet kriptovaluta odjednom je postao neodvojiv od svijeta likovne umjetnosti, muzike, igara, i mnogih drugih oblasti zahvaljujući pojavi NFT – nedjeljivih tokena koji se upravo zbog toga smatraju ključnim pokretačem usvajanja blockchain tehnologije u širem spektru oblasti od onih koje su joj inicijalno bile prilagođavane.
Budući da sve veći broj subjekata ulazi u Web3 sferu, NFT bi mogli da odigraju ključnu ulogu u povezivanju giganata iz poslovnog svijeta, globalnih brendova i uticajnih pojedinaca, objedinjavanjem fizičkog proizvoda i virtuelne usluge kao posebne povoljnosti za korisnike.
Suština je u tome da NFT ne treba da posmatramo kao trend ili kao fenomen koji je najobičnijem crtežu ili poruci od nekoliko riječi omogućio da budu prodati po vrtoglavo visokim cijenama, već kao prvu konkretnu pojavu koja briše granicu između svega što pripada stvarnom svijetu i onoga što su od karakteristika metaverzuma.
NFT je napravio potpuni zaokret u svijetu muzike, valorizujući autorsko stvaralaštvo na pravedniji način u odnosu na sve što je ranije bilo dio uobičajene prakse izdavačkih kuća. Decenijama su, ma koliko autori ili izvođači zarađivali od svog rada, njihovi prihodi ipak bili niži od prihoda koje bi isključivo zahvaljujući njima zaradili izdavači.
Situaciju je dodatno otežala kriza na tržištu nosača zvuka, čije brojne prodavnice su, posebno tokom prethodne decenije, zatvorene, jer bitku sa digitalnim muzičkim zapisima nije bilo jednostavno voditi. Sa druge strane, i servisi za striming muzike zarađivali su na račun izvođača, takođe doprinoseći nepravičnoj raspodjeli prihoda od prodate muzike.
Vrijeme otkazanih turneja i koncerata predstavljalo je pravi trenutak za preokret. Nakon što su vizuelni umjetnici zbog pandemije počeli da svoje radove sele na NFT platforme, na taj potez opredijelili su se i muzičari.
Digitalne fajlove je, po prirodi, moguće jednostavno kopirati i dijeliti, a suština je u tome da, kupovinom NFT-a, kupac dobija dokaz o vlasništvu i porijeklu, znajući da fajl nikada nije dupliran, jer svaki token ima svoj identitet, autentičnost i mogućnost praćenja.
Ključne korake u ovoj transformaciji napravila su velika imena iz svijeta muzike, prije svega izvođači koji su odlučili da zasluge vrate onima kojima i pripadaju – muzičarima koje su izdavačke kuće predugo eksploatisale, dodjeljujući im samo mrvice, a koji su prepoznali NFT potencijal za transformaciju ove industrije.
Imajući to u vidu ono što u narednom periodu možemo da očekujemo je nadgradnja servisa i platformi upravo u ovoj sferi, posebno kada je riječ o naprednim platformama koje će se zasnivati na ovoj tehnologiji, a sve u cilju fer raspodjele prihoda i očuvanja kontrole nad intelektualnom svojinom.
Kao i u svim drugim sferama, tako i u muzici, NFT predstavlja određenu vrstu digitalnog sertifikata autentičnosti upravo zahvaljujući svojoj jedinstvenosti. Svaki NFT sadrži veliki broj metapodataka, odnosno informacija koje su vezane za vlasništvo, datum nastanka i transakcije u kojima se nalazio, a koje su vidljive i provjerljive, što im omogućava autentičnost.
Osim što doprinose razvoju inovativne tehnologije čiji će potencijali tek biti otkriveni, a stvarni značaj tek uočen, NFT u muzici ne samo da stvaraju sinergiju virtulenog i stvarnog pakujući ih u zajednički proizvod, već korak po korak ispravljaju nepravdu transformišući model ostvarivanja prihoda u muzičkoj industriji.
* * * * *
Ovaj sadržaj omogućila vam je VISA, svjetski lider udigitalnom plaćanju, čija je misija dapovezuje svijet inovativnom, sigurnom i bezbjednom platnom mrežom kako bi omogućilapojedincima, privredi i ekonomijama da se razvijaju.
Visa je generalni partner projekta Fintechlopedija, elektronskog pojmovnika koji sadrži sve relevantne elemente digitalnih transakcija i sa njima povezanih pojava, situacija, procesa i inovacija.
Ovaj članak dostupan je i u verziji na engleskom jeziku.