Politika

EU upozorila parlamentarnu većinu da je Nacrt izmjena i dopuna Zakona o državnom tužilaštvu u suprotnosti sa njihovom preporukama

Brisel kritikuje, Venecijance nisu ni pitali sta misle

Iz Venecijanske komisije Pobjedi su potvrdili da crnogorske vlasti nijesu tražile mišljenje o izmjenama zakona o tužilaštvu. ,,Venecijanska komisija nema takav zahtjev, te stoga ne možemo da komentarišemo suštinu pravnih akata jer bi za to bio potreban zahtjev za mišljenje“– rekli su iz VK

Brisel kritikuje, Venecijance nisu ni pitali sta misle Foto: Foto: Printscreen
PobjedaIzvor

Evropska komisija upozorila je juče da je Nacrt izmjena i dopuna Zakona o državnom tužilaštvu, koji je Vlada predložila, u suprotnosti sa preporukama Evropske i Venecijanske komisije i pozvala parlament da razmisli o usvajanju ovakvog zakona. Iz Venecijanske komisije za Pobjedu kažu da ih Vlada nije ni pitala za mišljenje o pomenutim izmjenama.

Portparolka Evropske komisija Ana Pisonero kazala je Pobjedi da nacrt izmjena i dopuna Zakona o državnom tužilaštvu ne poštuje preporuke Evropske komisije i Venecijanske komisije, pa je pozvala parlament Crne Gore da preispita odluku prije glasanja.

„Evropska unija poziva parlament Crne Gore da preispita ovo glasanje i umjesto toga imenuje stalnog vrhovnog državnog tužioca u skladu sa Ustavom Crne Gore“, navodi Pisonero.

Postojeći Zakon o državnom tužilaštvu predviđa da isti v.d. vrhovnog državnog tužioca, u aktuelnom slučaju vršiteljka dužnosti Maja Jovanović, može biti birana najviše u dva šestomjesečna mandata. Njoj drugi mandat ističe 5. februara, što bi značilo da, po sili zakona, treba da ode sa te funkcije. Međutim, Tužilački savjet tražio je hitne izmjene Zakona o državnom tužilaštvu, kako Jovanović ne bi bila smijenjena. Vlada je prijedlog prihvatila i Izmjene zakona proslijedila parlamentu.

EK dodaje da Crna Gora mora ojačati nezavisnost, odgovornost i profesionalizam svog pravosuđa kako bi unaprijedila proces pristupanja, kao što su njeni građani više puta tražili.

Iz Venecijanske komisije Pobjedi su potvrdili da crnogorske vlasti nijesu tražile mišljenje o izmjenama zakona o tužilaštvu.

„Venecijanska komisija nema takav zahtjev, te stoga ne možemo da komentarišemo suštinu pravnih akata jer bi za to bio potreban zahtjev za mišljenje“, rekli su iz VK.

U izmjenama Zakona koje su u parlamentu navodi se da ,,diskontinuitet na poziciji vrhovnog državnog tužioca, a samim tim i predsjednika Tužilačkog savjeta, odnosno česte personalne promjene na tim pozicijama mogu negativno uticati na rad institucije – budući da je neophodno određeno vrijeme da se lice koje obavlja tu funkciju, pa i u kapacitetu vršioca dužnosti, upozna sa svim okolnostima, informacijama i drugim pitanjima neophodnim za efikasno vršenje nadležnosti“.

Ministar pravde Marko Kovač saopštio je da je inicijativa Tužilačkog savjeta u suprotnosti sa evropskom praksom.

„Predlaže se izmjena člana 48, stav 6 važećeg zakona. U slučaju da, u roku od šest mjeseci ne bude izabran vrhovni državni tužilac, isto lice može biti određeno za vršioca dužnosti do izbora vrhovnog državnog tužioca. U tom dijelu, nijesmo prihvatili inicijativu Tužilačkog savjeta“, saopštio je Kovač na nedavnoj sjednici Vlade.

Ipak, premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović odlučio je da predložene izmjene proslijedi Skupštini.

„Ono što je do Vlade, mi smo procesuirali. Mislim da je to to“, rekao je Abazović. Konačnu riječ o izmjenama zakona daće parlament na sjednici zakazanoj za 4. februar.

Portal Analitika