Sem pet najvećih predmeta u kojima EP sumnja da postoji visoka korupcija, spisak ostalih 19 kompanija nikada nije bio poznat javnosti. Iz posrednih izvora, Danas saznaje se da je riječ o prodaji Veterinarskog zavoda Zemun, Keramike iz Kanjiže, Zastave elektro, Tehnohemije, Srboleka, ali i Luke Beograd, Novosti, Šinvoza, Trudbenik gradnje, Prosvete i Azotare Pančevo. Spekuliše se da su sporne i prodaja poslovnog prostora bivšeg Zavoda za obračun i plaćanja Nacionalnoj štedionici, koncesija za autoput Horgoš-Požega, kao i postavljanje optičkih kablova kroz Srbiju, koje je povjereno preduzeću Nuba invest.
Evropski parlament skreće pažnju i na mnoge prijavljene neregularnosti, naročito u oblasti privatizacije i javnih nabavki i poziva na aktivnije angažovanje nezavisnih državnih agencija da obezbijede detaljnu istragu kako bi počinioci bili privedeni pravdi. Kada je riječ o borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, EP pozdravlja usvajanje zakona i propisa u ovoj oblasti u Srbiji, ali istovremeno izražava zabrinutost zbog nedostatka njihove primjene i uticaja vlasti na rad nezavisnih institucija i medija. Sa druge strane, u Rezoluciji je pohvaljen rad nezavisnih regulatornih tijela, naročito Zaštitnika građana i Povjerenika za informacije od javnog značaja. „Poziva se vlast i da obezbijedi nesmetan rad Državne revizorske institucije, Komisije za zaštitu konkurencije, Uprave za javne nabavke, kao i Komisije za zaštitu prava ponuđača, adekvatnim finansijskim i administrativnim kapacitetima“, istaknuto je u ovom dokumentu piše Danas .rs.
Između ostalog, preporučuje se i da fondovi EU u Srbiji budu „direktno dostupni i savjetima nacionalnih manjina i organizacijama civilnog društva, kao podrška EU za razvoj reformi u zemlji“.
„Iako je Srbija usvojila osnovna prava radnika, konvencije Međunarodne organizacije rada i revidirala Evropsku socijalnu povelju, ističe se da je pravo na sindikalno organizovanje i dalje ograničeno uprkos zakonskim garancijama. EP je zabrinut što je socijalni dijalog još uvijek slab i poziva da se preduzmu određeni koraci kako bi se ojačao Socijalno-ekonomski savjet“, navodi EP u Rezoluciji.
Evropski parlament ističe i da je neophodna istinska vladavina prava u zemlji kako bi se privukle inostrane investicije i stvorili uslovi za bržu tranziciju u ekonomiji otvaranjem tržišta i uspostavljanjem boljeg poslovnog okruženja. Kako se još dodaje, parlamentarni i lokalni izbori 6. maja moraju biti fer i transparentni zbog čega je potrebno što prije kompletirati konačni birački spisak.