British Gas, Thames Water i Scotia Gas se nadaju da će projekt zaživjeti u čitavoj zemlji.Naime, prema direktivi Evropske unije, Velika Britanija mora do 2020. godine 15 posto energije proizvoditi iz obnovljivih izvora energije. Martin Oril iz British Gasa (Britiš gas) je rekao da je dobijanje plina na takav način logičan korak u ispunjavaju tih ciljeva.
"Potrošači neće primjetiti razliku jer se plin tokom procesa pročišćava i do njih dolazi bez mirisa", rekao je, istaknuvši da nema razloga da korisnicima zbog porijekla plina bude neugodno, već da bi trebali biti ponosni što učestvuju u projektu.Izmet je već služio za dobijanje energije, ali sada je British Gas novim postupkom počeo prikupljati bioplin iz izmeta i uz pomoć anaerobnih bakterija pretvarati ga u biometan koji se može koristiti za centralno grijanje i kao plin u domaćinstvu.
"Plin dolazi od nečega što svi proizvodimo i što je obnovljivo. Mučimo se kako bismo pronašli izvore energije i smatram da se trebamo poslužiti svime što imamo. Definitvnoo podržavam ovaj projekt" rekla je je jedna od stanovnica Didkota Ketrin Rašton za BBC.
(index.hr)