Svijet

Britanske mjere štednje: Od labudova do zatvorenika

Izvor

Ozborn je, kako prenosi agencija AP, rekao da će svi odgovori, koliko god neobične ideje bile, biti ozbiljno razmotreni u okviru priprema nacrta petogodišnjeg plana štednje.

Cilj je ministra da uštedi 30 milijardi funti (44 milijarde dolara) godišnje, kako bi u narednom petogodišnjem periodu smanjio ogroman nacionalni dug Britanije, koji se nakupio u vrijeme prethodne vlade, koja je spasla banke bankrotstva i pokrenula stimulativni program u vrijeme krize.

Detalji plana trebalo bi da budu poznati u oktobru.

Ministri su već najavili uštede - biće odložena izgradnja 700 novih škola, obustavljeno isplaćivanje dodataka trudnicama za popravljanje ishrane i odustaje se od 10 milijardi funti (15 milijardi dolara) vrijednih projekata, koje je "aminovao" prethodni premijer Gordon Braun. 

Ideje su u rasponu od namjerno ekstremnih - ukidanje monarhije, do poprilično razumnih - ukidanje putničkih agenata kao posrednika u rezervisanju hotelskih soba za državne službenike.

Među idejama "na granici" je i plan da se oko 100.000 zatvorenika, koliko ih ima u britanskim zatvorima, natjera da radi nešto korisno za društvo.

Prema jednoj ideji, oni bi mogli da kuvaju obroke za javne bolnice ili narodne kuhinje, dok je drugi građanin predložio da se pokretne trake u zatvorskim teretanama adaptiraju kako bi se njihovim kretanjem proizvodila električna energija.

Jednim udarcem, dvije muve - zatvorenici bi i dalje imali priliku da održavaju kondiciju, a istovremeno bi proizvodili struju neophodnu za osvjetljavanje zatvora i rad električnih aparata.

Jedan građanin je predložio da se krovovi svih vladinih zgrada, uključujući i zgradu Parlamenta, pretvore u povrtnjake iz kojih će povrće biti prodavano uz profit, dok je ideja drugog da se kraljičini labudovi prodaju kako bi od njih bila sačinjena egzotična jela.

 

U junu, Ozborn je saopštio da je 7,9 miliona funti (12 miliona dolara), koliko se iz državne blagajne izdvaja za kraljevsko domaćinstvo (od tog novca se plaćaju primanja kraljičinih službenika i zvanične kraljicine funkcije) zamrznuto na godinu dana.

Pojedinim učesnicima u anketi to nije bilo dovoljno, pa su pozvali na ukidanje monarhije ili drastično smanjenje broja članova kraljevske porodice koji su plaćeni državim novcem.

"Francuzi nemaju monarhiju već 200 godina, a turisti i dalje u gomilama dolaze u Versaj", napisao je jedan od njih.

Drugi je predložio da Britanija postigne sa nekom od savezničkih zemalja dogovor o zajedničkom korišćenju skupih i raskošnih ambasada u inostranstvu, dok su na desetine posjetilaca vladinog sajta zatražile smanjenje razvojne pomoći za siromašne zemlje.

Britanija ima deficit vrijedan oko 10,4 odsto bruto domaćeg proizvoda, dok joj je dug 903 milijarde funti (1,4 biliona dolara).

 

 

(blic.online)

Portal Analitika