„To je stav zemlje koja je mnogo godina bila pod sankcijama zbog čega su najviše ispaštali obični građani. Takođe su najviše patili i zbog agresije zemalja NATO pakta. Tako da je Srbija u dosta specifičnoj situaciji koja, i pored svih pritisaka, u potpunosti poštuje međunarodno pravo i njegove principe“, rekla je Brnabić u zajedničkom obraćanju sa kancelarom Austrije Karlom Nehamerom.
Na pitanje da li su se odnosi Srbije i Rusije promijenili zbog rata u Ukrajini, ona je navela da su odnosi dvije zemlje tradicionalno jako dobri, jer ih povezuje istorija, kultura, tradicija, vjera, a u današnje vrijeme i neke stvari kao što je energetika.
Dodala je da u tom smislu današnji odnosi Srbije sa Rusijom nisu mnogo drugačiji od odnosa bilo koje druge zemlje Evrope koja je u velikoj mjeri zavisna od ruskog gasa.
Ona je istakla da se rat u Ukrajini odražava na ekonomiju Srbije jer 75 odsto ekonomije čine kompanije iz EU i one moraju da sprovede sankcije prema Rusiji.
"Tako, na primjer, ako imate cementaru u vlasništvu kompanije iz EU ona ne može ništa ni da uveze ni da izveze u Rusiju, kao i bilo koja druga kompanija iz EU. Sve te kompanije, u svom internom poslovanju se, bez obzira što posluju u Srbiji, pridržavaju sankcija koje su njihove vlade uvele, odnosno EU. To je veliki izazov za našu ekonomiju", naglasila je Brnabić.