“Taj stav se neće mijenjati”, istakla je Brnabić tokom sastanka sa kineskom ambasadoricom u Srbiji Čen Bo.
Kineska ambasadorica zahvalila je za dosljedan stav Srbije i podršku Kini po tom pitanju, saopštio je kabinet predsjednice Vlade Srbije.
Dodala je da Srbija i dalje može računati na kontinuranu podršku Kine na međunarodnom planu, ali i na razvoj i unaprjeđenje suradnje u oblastima poput zelene agende, energetike, biotehnologija i razvoja novih tehnologija.
Na sastanku je razgovarano i o nastavku razvoja političkih i ekonomskih odnosa.
Brnabić je istakla da je obim robne razmjene dvije zemlje u 2021. godine iznosio 5,3 milijarde američkih dolara, uz rast izvoza Srbije za 157,7 posto.
Za pet mjeseci ove godine razmjena je bila 2,62 milijarde dolara, što je za gotovo 40 posto više u odnosu na 2021. Rast je zabilježen i u izvozu, više od 76 posto, kao i uvozu, oko 32 posto.
Kako je rečeno, Kina je u protekloj godini bila na drugoj poziciji najvećih vanjskotrgovinskih partnera Srbije. Od pet najvećih srpskih izvoznika u prošloj godini, tri su kompanije u vlasništvu kineskih investitora koje su ostvarile ukupan izvoz od 1,9 milijardi eura, predočila je Brnabić.
Takođe, navela je da je zadovoljna zbog obnavljanja direktne avio linije Beograd – Peking, ali i planiranih redovnih linija Air Srbije od kraja oktobra.
Sastanak predsjednice Vlade Srbije i kineske ambasadorice održan je istovremeno sa tajvanskom posjetom predsjednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi.
Njena posjeta Tajvanu, gdje je boravila 2. i 3. augusta, podigla je tenzije između Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Kine.
Peking, koji Tajvan smatra svojom teritorijom i protivi se bilo kakvom diplomatskom kontaktu tajvanskih zvaničnika sa drugim državama, uputio je oštre rekacije i najavio više vojnih vježbi u blizini Tajvana.
Narodnooslobodilačka armija Kine saopštila je da počinje trodnevne vježbe gađanja, pri čemu je svim civilnim brodovima i avionima zabranjen ulazak u regione vježbi.
Kina vidi Tajvan kao otcijepljenu pokrajinu koja mora postati dio zemlje i nije isključila moguću upotrebu sile da bi se to postiglo.
Tajvan odbacuje zahtjeve Kine i kaže da samo tajvanski narod može odlučiti o budućnosti ostrva.
Komentari (6)
Ako dodje do globalnog sukoba to je prilika da Srbija oslobodi svoja okupirana podrucja jer ce okupatori imati vecih briga .
Tajvan ne priznaje ni Crna Gora, priznalo ga je svega 13 država od čega ni jedna nije ozbiljna sila...
Cuti jadna, ne no ce tebe pitati kako ce se rjesavati status Tajvana.
za tebe je i Crna Gora sastavni dio Srbije nesretnice
Pa ona i ne zna đe je Tajvan.
Ovi se javljaju za sve.. Nema gore kad moraš rješavati stvari sa psihopatima