Električni trotineti su nečujni, jer za pogon koriste električnu energiju i motore koji ne stvaraju buku. Mogu da se kreću trotoarima kuda i pješaci, ili kolovoznim površinama kojima se kreću vozila i biciklističkim stazama bez zvučne i svjetlosne signalizacije, sa kočionim sistemom koji nije nigdje ispitan sa aspekta njegove ispravnosti. Njima mogu upravljati lica svih uzrasta i psihofizičkih stanja, pa su kao takvi veoma opasna prevozna sredstva, koja se koriste u javnom saobraćaju - upozorava sudski vještak iz oblasti saobraćajne i mašinske struke Goran Čarapić.
O nezgodi u kojoj je, kao pješak, neposredno učestvovao, odnosno koju je pukim slučajem izbjegao, a njegova žena povrijeđena, svjedočio je za naš list Branislav Lekić.
TEŠKO UOČLJIVI
Čarapić pojašnjava da su električni trotineti predviđeni za opterećenja i preko 100 kilograma, kada razvijaju brzine i do 35 kilometara na čas, vrlo su nestabilni i pri malim i oštrijim promjenama smjera i pravca kretanja, djelovanjem na upravljač, dolazi do destabilizacije trotineta i eventualnog pada.
- Ovo posebno iz razloga što drugi učesnici u saobraćaju (pješaci, biciklisti, vozači motornih vozila i ostali) u određenim saobraćajnim situacijama teško uočavaju nailazak trotineta i tada se stvara opasna situacija kada nemate vremensko prostornih mogućnosti za izbjegavanje nezgode – ističe Čarapić.
Iako su tek nedavno ova prevozna sredstva dobila prostor u saobraćanju crnogorskim putevima, za vrlo kratko vrijeme praksa je ukazala na brojne nedostatke i probleme koje je neophodno što hitnije riješiti kako bi se izbjegle nezgode koje uzokuje upotreba električnih trotineta. Suštinski problem je upozorava Čarapić, što važeći Zakon o bezbjednosti saobraćaja na putevima Crne Gore nije definisao upotrebu električnih trotineta u saobraćaju. Prije svega, kako pojašnjava, u Zakonu nije pomenuto značenje tog prevoznog sredstva, pa samim tim ni mogućnost daljeg definisanja upotrebe električnih trotineta u saobraćaju.
- Prvo pitanje koje se mora postaviti je: Šta je to električni trotinet? Da li se može svrstati u neku vrstu već postojećih prevoznih sredstava, kao što je bicikl ili moped? Ako bi električi trotinet bio definisan kao bicikl ili pak moped, tada bi se mogao primjeniti i važeći Zakon o bezbjednosti saobraćaja i na električne trotinete, ukoliko ne, potrebno je izvršiti izmjenu i dopunu ovog zakona kojim bi bio jasno regulisan ovaj vid prevoza, a sve ovo imajući u vidu da do sada nigdje nije propisano: kojom brzinomm se maksimalno mogu kretati električni trotineti, koje površine na kolovozu i van kolovoza mogu koristiti za njihovo kretanje (kolovoznu površinu, trotoare, pješačke prelaze, bickističke staze i biciklističke površine, itd), koja lica i koje starosne dobi mogu upravljati trotinetom, koju opremu mora imati na sebi vozač trotineta, kako i kojom opremom mora biti opremljen trotinet u dijelu njegove svjetlosne (prednja i zadnja svjetlosna signalizacija) i zvučne (sirena ili zvono) signalizacije, da li pri vožnji trotineta vozač može koriastiti mobilni telefon i slušalice, da li može upravljati u alkoholisanom stanju, koji sertifikat mora posjedovati vozač trotineta za upravljanje istim i još niz drugih pitanja – pojašnjava Čarapić.
IZOSTANAK REGULATIVE
On upozorava da upravo izostanak regulative koja bi definisala ova pitanja, korespondira sa činjenicom da su ova prevozna sredstva izazivači saobraćajnih nezgoda a koje, ističe, mogu imati teže posljedice u vidu povređivanja pojedinih učesnika u saobraćaju kao i materijalne štete.
- Tendencija je povećanja broja električnih trotineta na našim ulicama i u gradovima naše države, a posebno iz razloga što je Crna Gora mediteranska država sa dosta sunčanih i toplih dana, posebno se to odnosi na primorski dio. Električni trotineti su korisni kao prevozno sredsto u vrijeme velikih saobraćajnih gužvi, kada je povećana frekvencija saobraćaja, kada se od jedne do druge lokacije može relativno brzo doći upotrebom trotineta, čak mnogo brže nego vozilom ili pak biciklom. Ali kako važećim propisima nije definisao upotrebu električnih trotineta to su isti potencijalni izazivači saobraćajnih nezgoda – navodi naš sagovornik.
Izostanak regulative direktno korespondira i sa potencijalnom mogućnošću, odnosno nemogućnošču da se u slučaju nezgode, oštećeno lice obešteti. Tako, pojašnjava Čarapić, kako električni trotineti ne podliježu obaveznom osiguranju, to u slučaju povređivanja pješaka ili izazivanja materijalne štete, oštećeni naknadu štete može tražiti od vozača trotineta ili ukoliko je lice koje je upravljalo trotinetom malodobno od njegovih roditelja ili staratelja. Od prije dva mjeseca, dodaje, neka osiguravajuća društva su počela sa izdavanjem polisa osiguranja električnih trotineta i bicikala, koje osiguranje nije obavezno već dobrovoljno.
- U Lovćen osiguranju postoji takvo osiguranje i pokriva štete prema trećim licima do 50.000 eura sa premijama osiguranja od oko 10 eura. Takođe se kod ovog osiguravajućeg društva mogu osigurati i vozači trotineta od nezgode, odnosno teže povrede ili smrti vlasnika kao vozača, kao i kasko osiguranje trotineta ili bicikla – naveo je sudski vještak iz oblasti saobraćajne i mašinske struke.
SAOBRAĆAJNE NEZGODE
O nezgodi u kojoj je, kao pješak, neposredno učestvovao, odnosno koju je pukim slučajem izbjegao, a njegova žena povrijeđena, svjedočio je za naš list Branislav Lekić. Nezgoda se, kako kaže, dogodila u neposrednoj blizini restorana ,,Maša“, na trotoaru (namijenjen za kretanje pješaka).
- Trebali smo da pređemo ulicu, Bulevar Svetog Petra Cetinjskog, osvrnuli smo se da nema biciklista, iako smo bili na trotoaru koji je namijenjen za kretanje pješaka. Ja sam krajem oka primijetio da se u blizini nalaze dva maloljetna vozača električnih trotineta, koji su se očito trkali, jer su se neviđenom brzinom samo naprasno pojavili. Zapravo su jedan pored drugog ,,prošišali“, a to je bilo u momentu. Ja sam srećom iskoračio, jer da nijesam pitanje je u kojoj mjeri bih bio povrijeđen. Moja žena je stala videći šta se dešava i nije uspjela da se skloni, pa je onaj koji je zadnji prošao, iako je kočio, udario snažno u ruku, rame i nogu – navodi Lekić.
Kako ističe, bili su u šoku.
- Ja odjednom vidim nema mi žene, okrenem se vidim maloljetnika koji je nakon što je udario moju ženu, čak i na moje pitanje šta radi, reagovao prilično drsko, i ne pitajući ni kako je povrijeđena, koliko je povrijeđena, boli li je, jednostavno je zaobišao i odjurio dalje. Nedopustivo je takvo ponašanje, pri tom napominjem da su lica koja su vozila trotinete imala između 12 i 15 godina – ispričao je Lekić.
On kaže, da se nakon ove nezgode obratio Upravi policije, te navodi da su bili ljubazni, i da su mu pojasnili da je ukoliko se želi utvrditi ko su izvršioci neophodno podnijeti prijavu, a službenik policije je naveo i da su dobili više sličnih prijava, pa i ozbiljnijih.
- Mislim da je jako važno ukazati na problem. Pješaci više nijesu sigurni na našim ulicama, paradoksalno ni na trotoarima, koji su namijenjeni za njihovo kretanje i gdje bi trebali da se osjećaju sigurno. Dječak koji je udario moju ženu je kočio, a pitanje je šta bi bilo da je udario pri punoj brzini, odnosno šta bi bilo sa mnom, ja imam 67 godina, da nijesam napravio korak i time izbjegao udar prvog, od dva vozača električnog trotineta, koji je prosto nečujno proletio iza mene. To je brzina, razumijete – kaže naš sagovornik.
Navodeći da se kao pješak na ulicama našeg grada osjeća potpuno ugroženo Branislav Lekić, ocjenjuje da je broj biciklističkih staza u gradu neproporcijalan potrebama građana, te da same biciklističe staze biciklisti koriste nepropisno, pa, kako kaže, ,,više nije siguran gdje mu je sigirnije, na trotoaru ili na kolovozu“.
- Ja samo što radim, izmičem se lijevo, desno… niko ne poštuje pravila i ne vodi računa o drugome. Mora se sprovesti adekvatna kaznena politika, svuda u svijetu je ova problematika uređena kroz adekvatnu kaznenu politiku, i pravovremenu prevenciju. Upozoravati, ali i kažnjavati. Takođe, morale su se prije nego što su urađene biciklističke staze uraditi adekvatne procjene, kolika je istinska potreba za njima i tome prilagoditi izgradnju, što kod nas nije bio slučaj – upozorava Lekić.
Evropska praksa
Navodeći da je u zemljama Evrope različito definisana upotreba električnih trotineta sudski vještak iz oblasti saobraćajne i mašinske struke Goran Čarapić ukazuje na primjer Velike Bitanje gdje su, prema dosadašnjem zakonu, na javnim putevima, biciklističkim stazama, površinama namijenjenim za kretanje pješaka, električni trotineti, koji su u vlasništvu fizičkih lica, zabranjeni za upotrebu, i prema sadašnjim najavama isto će ostati i u budućnosti.
- U Velikoj Britaniji jedino ko može da koristi električne trotinet su lica koja iznajme trotinet od kompanija koje ih rentiraju, a ova prevozna sredstva mogu koristiti na specifičnim stazama koje su u privatnom vlasništvu i nekoliko staza koje su isključivio namijenjene za korišćenje električnih trotineta. Interesantno je da i pored ovakvih mjera koje se sprovode pri upotrebi električnih trotineta, u Velikoj Britaniji je slobodna prodaja i kupovina električnih trotineta u njihovoj prodajnoj mreži, ali i jedan podatak da je policija u toku jedne sedmice zaplijenila i oduzela više od 500 komada ovog prevoznog sredstva samo na teritoriji Londona. Takođe, lice koje koristi električni trotinet u ovoj državi mora imati više od 18 godina – pojasnio je Čarapić.
U Njemačkoj, kako dodaje, propisana je maksimalna brzina do 20 km/h, snaga motora 0,5kW, maksimalne dimenzije 700x1.400x2.000mm i maksimalna masa trotineta bez vozača 55 kilograma. Lice koje upravlja trotinetom mora biti starije od 14 godina, ne smije se koristiti na pješačkim stazama i površinama namijenjenim za kretanje pješaka, električni trotinet se može koristiti samo na biciklističkim stazama ili određenim mjestima koja su označena adekvatnom saobraćajnom signalizacijom.
- Postoje još neka pravila i propisi u drugim zemljama, kao što su Holandija, gdje pored određenih drugih obaveza koje mora da ispunjava vozač trotineta i trotinet mora biti osiguran za štete pričinjene trećim licima i imati identifikacioni broj. Takođe za električne trotinete postoje neki propisi u Švajcarskoj, Izraelu, Kaliforniji, gdje u Kaliforniji vozač električnog trotineta mora imati vozačku dozvolu bilo koje kategorije – kazao je Čarapić.
Čarapić – Hitno definisati upotrebu električnih trotineta u javnom saobraćaju
Goran Čarapić naglašava da je neophodno što hitnije definisati upotrebu električnih trotineta u javnom saobraćaju i izvršiti dopunu i izmjenu važećeg zakona, kako bi bili zaštićeni svi učesnici u saobraćaju kada se koristi ovo prevozno sredstvo.
- Po tim propisima bi se morala poštovati definisana pravila od strane vozača trotineta, i razni prekršaji bi se sankcionisali, u suprotnom i dalje ostaje sve nejasno. Po mom mišljenju ovo je urgentno za rješavanje, a posebno jer smo na pragu turističke sezone a ništa se ne dešava u tom pravcu, a broj električnih trotineta na ulicama naših gradova se stalno povećava – upozorava naš sagovornik.
Dakle, neophodno je da se što hitnije kao prioritet, desfiniše upotrebe električnih trotineta u javnom saobraćaju, i izvrži dopuna i izmjena važećeg zakona, kao bi bili zaštićeni svi učesnici u saobraćaju kada se koristi ovo prevozno sredstvo.
Od prije dva mjeseca neka osiguravajuća društva su počela sa izdavanjem polisa osiguranja električnih trotineta i bicikala, ali ona nijesu obavezna.