Politika

BS: Za brži razvoj turizma na sjeveru

Izvor

Prirodni resursi i kulturni sadržaji opština u Crnoj Gori gdje pretežno žive i rade Bošnjaci (Rožaje, Plav, Bijelo Polje, Pljevlja, Berane…) predstavljaju ogroman turistički potencijal koji još nije počeo da se valorizuje. Problemi u ovim sredinama koje država nije uspjela ili nije htjela da riješi jesu svakako u privlačenju turista zbog infrastrukturne nepristupačnosti, nedostatka znanja, smještajnih kapaciteta i usluga. Takođe, kao jedan od uzroka vidimo i nezainteresovanost države da valorizuje kulturno-istorijske spomenike bošnjačke kulture.

Pitanje zdravog ekonomskog razvoja sjevernog regiona jeste i pitanje afirmacije njegovih turističkih potencijala. Bošnjačka stranka će insistirati na valorizaciji turističke ponude sredina u kojima žive Bošnjaci, ne bi li tako pokazala bogatstvo turističke ponude koja je izuzetan spoj prirodnih ljepota i duhovnosti Bošnjaka u Crnoj Gori.

Prirodni resursi kao što su planine, rijeke, jezera, pećine su resursi koji predstavljaju velike izazove za strane investitore ali ti resursi nijesu dovoljno predstavljeni investitorima i zaljubljenicima prirodnih ljepota.

Dovoljno je nabrojati rijeke Taru, Lim, Ibar sa ljepotama svojih pritoka, prirodne terene za zimski turizam, izvrsne izazove za planinarenje, kamp turizam na jezerima, seoski turizam, i tako dalje.

Nezamislivo je da su neki prirodni turistički potencijali u Bijelom Polju i Plavu, kao što su Bistrička klisura i Prokletije, već evropske i svjetske cijenjene destinacije, a da u Crnoj Gori nijesu prepoznate kao takve, navodi se u saopštenju Bošnjačke stranke kojeg je potpisala Amela Babačić.

Portal Analitika