Društvo

BS: Nepoštovanjem manjinskih prava proces integracija može biti usporen

Izvor

Neke potpuno jasne ustavne i zakonske norme prosto se ne primjenjuju. Takav je slučaj s pravom na srazmjernu zastupljenost manjina u organima državne i lokalne  vlasti koja se opstruiše bezmalo 20-tak godina. U državnoj upravi radi 82 % Crnogoraca i 3,8% Bošnjaka, što je uzurpacija prava Bošnjaka na djelotvorni uticaj na proces odlučivanja i uzurpacija dijela uslova za egzistenciju. To se takođe odnosi i na pravo na autentičnu zastupljenost u lokalnim skupštinama, koje  je blokirano. Za realizaciju manjinskih politika se troši svega 0,2% godišnjeg budžeta i postoji tendencija smanjenja sredstava koja se izdvajaju iz državnog budžeta.

Manjinski savjeti, zbog ograničenih administrativnih i finansijskih kapaciteta, uglavnom ne vrše zakonom data ovlašćenja, i kao organ manjinske samouprave nijesu postali zastupnik manjine i zvanični kanal saradnje s Vladom.

Zato je Evropska Komisija u svom posebnom izvještaju ocijenila da je potrebno unaprijediti saradnju između Vlade i Savjeta manjina, kao i zastupljenost predstavnika manjinskih naroda u organima državne i lokalne vlasti. Bošnjačka stranka upravo tu vidi ključ za uspješnije evro-atlantske integracije Crne Gore i insistiraće na rješavanju ovih problema već u ranoj fazi procesa evro-atlantskih integracija.

Portal Analitika