Abiznis

Budžetski problemi SAD spuštili cijene dionica

Izvor

Na Wall Streetu je Dow Jones na sedmičnom nivou oslabio 2,1 odsto, na 12.815 bodova, dok je S&P 500 potonuo 2,4 odsto, na 1.379 poena, a Nasdaq indeks 2,6 odsto, na 2.904 boda. Pritom su Dow Jones i S&P 500 zaronili na najniži nivo od avgusta, prenosi SEEbiz, javila je Mina biznis.

Reizborom Baraka /Barack/ Obame za predsjednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD) otklonjena je samo jedna od neizvjesnosti koje već duže vrijeme pritiskaju tržišta. Nakon njegove pobjede nad Mitom Romnijem /Mitt Romney/, jasno je da neće biti zaokreta u ekonomskoj politici i da se može očekivati dalje jačanje regulacije u nekim područjima, na primjer, finansijskom i energetskom.

Ipak, nakon predsjedničkih izbora odnos snaga u Vašingtonu je ostao nepromijenjen. Republikanci su zadržali kontrolu u Predstavničkom domu Kongresa, a demokrate u Senatu, zbog čega se očekuje borba oko “fiskalne litice”.

„Ta podijeljenost vlasti razočarava, jer nema jasnog puta kako riješiti problem “fiskalne litice”. Moguće je da će se vlasti naći u slijepoj ulici", smatra strateg u kompaniji Ameriprise Financial, David Joy.

To automatsko smanjenje budžetskih rashoda i ukidanje poreskih olakšica, ukupne vrijednosti oko 600 milijardi USD, moglo bi uvesti američku privredu u recesiju, ako do kraja ove godine Kongres ne usaglasi bolje rješenje.

Očekuje se da će borba oko budžeta povećati nesigurnost ulagača narednih sedmica, tim više što se špekuliše o povećanju poreza na kapitalne dobitke i dividendu. Zbog toga su u dva dana nakon predsjedničkih izbora cijene dionica na Wall Streetu potonule više od tri odsto.

„Predsjednički izbori su prošli, zbog čega nema izgovora za odgađanje odluka. Političari moraju sjesti za sto i riješiti pitanje “fiskalne litice”. Zasad i republikanci i demokrate čvrsto stoje na svojim pozicijama i ne pokazuju volju za kompromisom", kazao je direktor kompanije Hobart Financial Group, Chris Hobart.

Nema ni drugih razloga za optimizam, s obzirom da kvartalni poslovni rezultati kompanija ne ohrabruju. Doduše, većina njih ostvarila je u trećem tromjesečju veće zarade nego što se očekivalo, ipak podbacuju prihodi, iako su analitičari postavili ljestvicu vrlo nisko.

Od 449 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile rezultate, njih 63,3 odsto ostvarilo je veću dobit nego što se očekivalo, što je iznad 62-postotnog dugoročnog prosjeka prebačaja.

S druge strane, samo je 38,2 odsto kompanija nadmašilo očekivanja po pitanju prihoda, što je znatno ispod dugoročnog prosjeka od 62 odsto.

I na evropskim berzama cijene dionica su na sedmičnom nivou oštro pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 1,7 odsto, na 5.769 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 2,7 odsto, na 7.163 poena, a pariski CAC dva odsto, na 3.423 boda.

Portal Analitika