Četiri budvanske mjesne zajednice pokrenuće sudski postupak protiv nadležnih lokalnih i državnih organa zato što nijesu postupili po rješenjima ombudsmana i Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove (iz septembra 2022, odnosno jula 2019.godine) povodom slučaja tzv.lutajuće stoke.
Savo Martinović u ime mještana Brajića, Bečića, Kuljača, Pržnog, Čelobrda, Svetog Stefana, Tudorovića, Novoselja, Reževića, Petrovca i Buljarice objašnjava da im više desetina goveda koje se kreću bez nadzora godinama prave veliku materijalnu štetu i ugrožavaju bezbjednost.
NADZOR
„Ta stoka nema štalu, ni čobanina, ni hranu. Kreće se slobodno, ruši nam ograde, uništava voćnjake, poljoprivredne zasade, maslinjake… Ima slučajeva da su oštećena i vozila jer se životinje kreću nekontrolisano. Dakle, životinje ugrožavaju i bezbjednost saobraćaja, što negativno utiče i na turističku ponudu na Budvanskoj rivijeri“, objašnjava Martinović za Pobjedu.
On kaže kako su mještani pokušavali da civilizovano riješe problem u više navrata.
„Nebrojeno puta, pisanim putem, telefonskim pozivima, na sastancima, javnim apelima, obraćali smo se svim nadležnim institucijama države Crne Gore i Opštine Budva. Nažalost, bez ikakvog rezultata. Zaštitnik ljudskih prava i sloboda, u septembru 2022. godine, naložio je Opštini Budva, Komunalnoj policiji, Upravi za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove i Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da bez odlaganja ,,uz međusobnu saradnju, u skladu sa zakonskim obavezama, bez odlaganja, preduzmu sve dodatne mjere i radnje u cilju rješavanja problema...“ . Nažalost, nijedna od tih institucija, sem potpuno neproduktivnih sastanaka, nije preduzela nijednu konkretnu zakonsku mjeru“, navodi Martinović.
Savo Martinović konastatuje da su životinje koje sada lutaj Budvom istog vlasnika.
„Zbog protoka vremena i očigledne pasivnosti, Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove zaključujemo da se radi o krajnjoj neodgovornosti ove državne institucije koja se vrlo izvjesno može dovesti u vezu sa koruptivnim motivima. Takođe, pravosudne vlasti u Crnoj Gori, Sud za prekršaje u Budvi, Osnovni sud i tužilaštvo u Kotoru, nisu pružile nikakvu zaštitu našim direktno oštećenim građanima. Zbog svega mještani mjesnih zajednica Brajići, Bečići, Sveti Stefan, Reževići, Petrovac i Buljarica biće prinuđeni da se obrate međunarodnim pravosudnim institucijama“, najavljuje Martinović.
Na tu mogućnost ukazuje ombudsman koji je konstatovao da je došlo do kršenja člana 8 Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i sloboda, te upozorio Opštinu Budva, Komunalnu inspekciju i Komunalnu policiju Opštine Budva, Upravu za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove i Ministarstvo poljoprivede, šumarstva i vodoprivrede.
KONTROLA
„Potreba za kontrolom kretanja lutajućih životinja motivisana je zabrinutošću o javnoj bezbjednosti i javnom zdravlju. Sve veći broj lutajućih goveda predstavlja značajan problem za javno zdravlje i dobrobit ljudi i životinja. Opasnost koja prijeti građanima, stvarna je i ozbiljna, sa kojom sve institucije moraju sa dužnom pažnjom da se bave. Ovaj rizik krši njihova prava i slobode, u rasponu od sigurnosti, tjelesnog integriteta do zdravlja. Ignorisanje potrebe zajedničkog pristupa u rješavanju ovog pitanja i nerazumijevanje i nesagledavanje svih okolnosti konkretnog slučaja, kao i odsustvo zajedničkog djelovanja, što predstavlja njihovu zakonsku obavezu, može imati za posljedicu vođenje postupaka i utvrđivanje odgovornosti države ne samo na nacionalnom nivou, već i pred Evropskim sudom za ljudska prava, u kom pravcu je Sud već utvrdivao povrede pozitivne obaveze države da garantuje i zaštiti pravo podnosilaca predstavki na poštovanje njihovog tjelesnog i psihičkog integriteta zbog neadekvatnog rješavanja permanentnog problema lutajućih životinja kao što je to urađeno u slučaju Georgel and Georgeta Stoicescu protiv Rumunije“, piše u rješenju ombudsmana iz 29. septembra 2022. godine.
Istovremeno, zaštitnik ukazuje na to da su Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede ignorisali njegov zahtjev za dostavljanje izjašnjenja o slučaju lutajuće stoke a što je trebalo da urade u roku od mjesec.
Rješenje Uprave za bezbjednost hrane
Predstavnik mještana Savo Martinović kaže kako posebno zabrinjava što Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove nije sprovela sopstveno rješenje iz 2019. godine kojim se držaocu te stoke (S.K. koji živi na Cetinju) nalaže da se ,,stara o stoci i da preduzme sve mjere da životinje ne ugroze život, bezbjednost i imovinu drugog lica“.
„Životinje se bez nadzora držaoca, tražeći hranu, vodu, koju držalac ne obezbjeđuje već su prepuštene sebi i bez nadzora kreću po Paštrovačkoj Gori i naseljenim mjestima na području opštine Budva (sela Kuljača, Čelobrdo, Tudorovići, Rustovo) upravo u potrazi za hranom i vodom. Nemaju obezbijeđeni zaklon od nepovoljnih vremenskih prilika i prirodnih neprijatelja, što je i držalac istakao, a zapisnički je konstatovano. Zato je inspektor naredio držaocu životinja S. K. sa Cetinja – selo Ugnji – da u roku od tri dana obezbijedi životinjama hranu, odgovarajući smještaj, te preduzme mjere kojima sprečava životinje da ugroze život, bezbjednost i imovinu drugog lica, odnosno, bezbjednost i život druge životinje“, piše u rješenju Uprave za bezbjednost hrane i fotosanitarne poslove.
Dodaje se da je od ukupno 79 goveda, samo sedam vakcinisano protiv bolesti kvrgave, a osam protiv kože goveda i bolesti plavog jezika, te je držaocu naređeno da izvrši identifikaciju i registraciju životinja i omogući sprovođenje obaveznih mjera zdravstvene zaštite.