Higijensko-epidemiološka služba Doma zdravlja Budva prijavila je epidemiju morbila na teritoriji te opštine nakon što je registrovano sedam slučajeva, a od kojih su pojedini epidemiološki povezani. Kako su kazali u Institutu, ispunjeni su kriterijumi za prijavu epidemije.
Ovakav razvoj situacije, kažu, nije iznenađujući s obzirom na nizak nivo vakcinacije protiv morbila u našoj zemlji, kao i na epidemije u susjednim državama.
"Sa početkom nove školske godine, rizik od daljeg širenja morbila će dodatno porasti ", upozorili su u IJZCG.
U Crnoj Gori je od 28. marta do danas registrovano 16 slučajeva obolijevanja od morbila.
Prema posljednjim dostupnim podacima, u Federaciji BIH ukupno je tokom 2024. godine registrovano 6.910 slučajeva, sa dva smrtna ishoda kod osoba adolescentne dobi (zaključno sa 04.08.2024). Kako su dodali u IJZCG, u Republici Srpskoj je registrovano 296 slučajeva (zaključno sa 02.08.2024), u Srbiji 255 (zаključnо sа 31.07.2024), u Albaniji 40 (zaključno sa 01.08.2024.), u Hrvatskoj 21 (zaključno sa 01.08.2024) i u Sloveniji 16 slučajeva (zaključno sa 01.08.2024. godine).
"Vakcinacija je najbolja zaštita protiv morbila! Potpuna vakcinacija se postiže primanjem dvije doze vakcine, pri čemu prvu dozu treba primiti što prije nakon navršenih godinu dana. Vakcina je bezbjedna i veoma djelotvorna, a naročito je važno pravovremeno primanje vakcine ", ukazali su u IJZCG.
Institut za javno zdravlje Crne Gore još jednom apeluje na roditelje da vakcinišu svoju djecu bez odlaganja.
"Sva djeca koja su navršila godinu dana i nemaju medicinske kontraindikacije pisano navedene od strane ljekara treba da prime prvu dozu vakcine protiv morbila, zauški i rubele (MMR), a djeca koja se pripremaju za upis u školu i starija moraju biti vakcinisana sa dvije doze ove vakcine ", naveli su u Institutu javnog zdravlja.
Ističu da će se u narednom periodu razmotriti preporuka da djeca minimum mjesec dana nakon primanja prve doze prime i drugu dozu MMR vakcine jer se potpuno vakcinisanima smatraju samo osobe koje su primile dvije doze.
"Takođe, ako dođe do pogoršanja epidemiološke situacije, moguće je da će se preporučiti primanje prve doze vakcine već u uzrastu od 6 do 12 mjeseci. Osobama koje nisu potpuno vakcinisane ili nemaju dokaz da su preležale morbile ne preporučuje se putovanje u oblasti sa registrovanim slučajevima obolijevanja. Takođe, savjetuje se izbjegavanje okupljanja i boravka u kolektivima. Više informacija možete pronaći na: www.ijzcg.me/me/male-boginje-morbili ", zaključili su.