Svijet

Bugarska bi mogla zaustaviti tranzit gasa iz Rusije u Srbiju i Mađarsku

“Bulgartransgaz će striktno ispuniti svoj ugovor i neće dozvoliti tranzit prirodnog gasa ako usluga nije plaćena”, rekao je bugarski ministar

Ilustracija Foto: EPA/Martin Divíšek
Ilustracija
Portal AnalitikaIzvor

Bugarska bi mogla zaustaviti tranzit gasa iz Rusije u Srbiju i Mađarsku ako Gazprom ne pronađe način da izvrši plaćanja usred američkih sankcija, rekao je Vladimir Malinov, bugarski ministar energetike, prenosi Bloomberg.

“Bulgartransgaz će striktno ispuniti svoj ugovor i neće dozvoliti tranzit prirodnog gasa ako usluga nije plaćena”, rekao je ministar novinarima 10. decembra.

Kako je objasnio, u ovom trenutku bugarska državna gasna kompanija Bulgargaz je primila sve uplate. On je takođe dodao da Bugarska sada čeka prijejedloge Gazproma.

Izjava bugarskog ministra dolazi nakon što su SAD u novembru uvele sankcije ruskoj državnoj Gazprombanci. Ovo je banka kojoj su svi kupci ruskog gasa ranije morali da plaćaju svoje transakcije.

Međutim, 6. decembra ruski predsjednik Vladimir Putin ukinuo je taj uslov.

Određene zemlje poput Mađarske već su podnijele zahtjev za izuzeće od sankcija kako bi zadržale zalihe.

Mađarska i dalje većinu svog gasa dobija iz Rusije na osnovu dugoročnih ugovora sa Gazpromom.

U 2022. godini 4,8 milijardi kubnih metara gasa je ušlo u zemlju preko gasovoda Turski tok i njegovih krakova kroz Bugarsku i Srbiju. Prema mađarskim podacima, ova brojka je porasla na 5,6 milijardi kubnih metara u 2023. godini.

Nastavak “Turskog toka” kroz Bugarsku izgrađen je za vrijeme vlade GERB-a sa premijerom Bojkom Borisovim.

Kasnija otkrića o planiranju, izgradnji i radu gasovoda pokazala su da je on u potpunosti služio Gaspromu i Rusiji, iako je izgrađen sredstvima iz bugarskog nacionalnog budžeta.

Sofija ne dobija gas iz Turskog toka, a jedina potencijalna korist od njega je primanje tranzitnih naknada prema ugovoru sa Gazpromom. Ruska državna kompanija skoro je u potpunosti popunila kapacitete gasovoda do 2035. godine

Portal Analitika