Društvo

Bulatović: Za deportaciju nema pojedinačne odgovornosti

Izvor

- Ali se sve skupa desilo za nekoliko dana. Znate, kada vi dobijete zahtjev iz Foče, 14-toga, koja je mirna Foča, ne dešava se ništa, i vi nemate osnovanoga razoga za sumnju da će tamo da bude neki rat.

Ali, kada 15-toga se izvrši napad na kolonu JNA u Tuzli, i bude ubijeno 200 ljudi, pripadnika JNA, vaših sugrađana, 140 bude zarobljeno i mučeno, onda vi dobijete osvetništvo sa one strane, a ne reagujete na vrijeme.

Jer, mi tek 27. na sastanku državnoga vrha, o čemu sam dao materijalne dokaze, uz prisustvo i predsjednika vlade i ministra poolicije, i ministra vojske i predsjednika Skupštine, dajemo naređenje policiji da prekine sa praksom koja je bila 50 godina. U pitanju je stvarno bila greška, ali je bila državna greška. Za nju svi snosimo ogromnu odgovornost. Mislim da ti ljudi nisu imali ni moći ni namjeru da tako nešto urade“, kazao je danas Bulatović.

Za deportaciju je optuženo 9 policajaca, među kojima 3 službenika tadašnjeg MUP-a. Četiri policajca su u pritvoru,  a šest  u Srbiji i čekaju da se okonča postupak za njihovo izručenje Crnoj Gori. Među njima je i Boško Bojović, nekadašnji šef državne bezbjednosti.

Bulatović je u međuvremenu na svoj zahtjev oslobođen čuvanja državne tajne jer je, kako je kazao, više nego spreman da podnese sve dokaze.  

Bulatović je sudu podnio dokumanetaciju koju posjeduje iz tog vremena.

Prema njegovim riječima, izručenje je bio sastavni dio redovnih aktivnosti na očuvanju građanskog mira i sprječavanja prenošenja terorizma iz BiH na crnogorsku teritoriju.

U ovom slučaju, za krivično djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva optuženi su: Branko Bujić, Sreten Glendža, Božidar Stojović, Milorad Šljivančanin, Boško Bojović, Milisav Marković, Radoje Radulović, Duško Bakrač i Milorad Ivanović.

Portal Analitika