Politika

Bura u SNP-u: Zahtjevi za smjenama zbog stava o NATO

Izvor

U reagovanju dostavljenom crnogorskim medijima, Pejović i Lakušić su ocijenili da „niko nema pravo da svoje lične stavove u vezi sa članstvom u NATO saopštava u ime partije“, napominjući da je „takvo ponašanje pojedinaca u samom vrhu SNP-a neprimjereno“.

- Mi ne možemo zaboraviti zločinačke akcije NATO alijanse na objekte u bivšoj nam zajedničkoj državi, a svakog časnog građanina Crne Gore bole kao svoje, rane nedužnih žrtava u Murinu, Danilovgradu i drugim krajevima Crne Gore, ističe se u saopštenju Pejovića i Lakušića, uz zahtjev da – zbog takvog odnosa prema NATO – Damjanović i Šćekić, osim ostavki, moraju i da traže izvinjenje od članova svoije stranke!

Oštre riječi i zahtjevi za smjenom Damjanovića i Šćekića rezultat su nedavnog istupa Šćekića na tribini održanoj na Cetinju na kojoj se govorilo o pitanju učlanjenja Crne Gore u evroatlanske integracije. Sadašnja javna sporenja nagovještavaju da se unutar Socijalističke narodne partije dešavaju prestrojavanja pred Kongres SNP-a zakazan za 19. i 20. novembar. Jedna od važnih tema biće i opredjeljivanje ove stranke prema učlanjenju Crne Gore u NATO. Zanimljivo je da se bivši lider SNP-a Predrag Bulatović decidno izjasnio kao protivnik ideje povezivanja sa NATO, dok se Srđan Milić nije precizno odredio prema toj ideji.

Interesantno je, takođe, što se otvoreni napad na poslanika SNP-a Aleksandra Damjanovića odvija upravo tokom posljednjih priprema za stranački Kongres. Damjanović je zadužen ispred stranke da pripremi partijska dokumenta koja će biti usvojena na Kongresu SNP-a; poslanik SNP-a slovi kao umjerena, građanska opcija unutar stranke, lojalna predsjedniku Miliću. Na drugoj strani, Pejović i Lakušić predstavljaju kozervativniju struju, blisku bivšem predsjedniku Predragu Bulatoviću.

Podizanje medijske prašine pred stranačko okupljenje može biti signal da će na Kongresu SNP-a doći do ukrštanja argumenata različitih struja unutar te stranke.  

Portal Analitika