Hidrološki ekspert prof. dr Mihailo Burić kazao je da je Republika Srpska, po svim važećim konvencijama, dužna da obavijesti Crnu Goru u slučaju gradnje hidroelektrana u slivu Drine.
- Konkretno, prema Espo konvenciji o procjeni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu, Republika Srpska je dužna da zvanično obavijesti Crna Goru o gradnji akumulacija i brana. Da li će gradnja tih srednjih elektrana uticati na životnu sredinu Crne Gore mora biti stvar strateške procjene-koja treba da bude dio projekta, rekao je Burić za Portal Analitika.
Prema njegovim riječima, iako se radi se o elektranama čije akumulacije ne dolaze na teritoriju Crne Gore, mora se utvrditi parametri hiljadugodišnjeg poplavnog talasa, budući da Piva i Tara grade Drinu.
- Tako bi se znalo da li akumulacije osim mikroklimatskog, ima i druge uticaje na životnu sredinu Crne Gore, ocijenio je profesor Burić.
On je predložio crnogorskoj Vladi da podrži izgradnju elektrana na slivu Drine, da bi zauzvrat BiH podržala projekte HE Komarnice i HE Kruševo.

Vlasti Republike Srpske potpisale su u ugovor o strateškom partnerstvu sa njemačkom energetskom kompanijom RWE kojim je predviđena izgradnja četiri srednje hidroelektrane na rijeci Drini čija se vrijednost procjenjuje na 460 miliona eura.
Zajedničko preduzeće bi izgradilo četiri hidroelektrane Buk Bijela, Foča, Sutjeska i Paunci. Ove elektrane bi imale snagu od 260 megavati sa ukupnom godišnjom proizvodnjom od 760 gigavat sati električne energije. Te četiri hidroelektrane bi proizvodile struju kao naša HE “Perućica”.
Najbliža od njih je HE Buk Bijela, koja se nalazi od granice s Crnom Gorom oko osam kilometara. To je HE sa malom akumulacijom, 30 puta manjom nego što je bio plan za veliku HE Buk Bijela. Podsjetimo crnogorski parlament je 2005.godine izglasao Deklaraciju o zaštiti rijeke Tare kojom je obustavljena izgradnja “velike” elektrane Buk Bijela.