Evropska unija ali i Sjedinjene Američke Države ne reaguju na to što rade Srbija i predsjednik Aleksandar Vučić što može da se tumači kao poziv i podrška zvaničnom Beogradu da nastavi sa tom poliitkom, kaže novinar Dragan Bursać.
Posljednji put kad je Zapad tako reagovao, podsjeća on, desio se rat, a naposlijetku i genocid.
„Možete posmatrati 1989., 1990. i 1991. u real time-u. Ko ima oči, vidjeće“, smatra Bursać.
Zapad ne reaguje baš ni na dešavanja u Crnoj Gori, napominje Bursać a najaktuelnije pitanje je usvajanje Zakona o tužilaštvu. Ključni ambasadori Evropske unije u Podgorici su, navodi autor emisije Darko Šuković, klimali glavom slušajući primjedbe i pojašnjenja u kakve vode vode te izmjene a američka ambsadorka je razumjela potez vlasti.
Bursać prvo napominje da se sad jasno vidi naum vlasti. Da uzme sve poluge vlasti u svoje ruke, pored zakonodavne i tužilačke, a onda i sudske.
„I ja to na neki pervezan način razumijem. Cilj „osvježivača“ je da zavedu vlast koja je totalitarna; razbucati sekularnu države, praviti pravoslavnu džamahiriju... imate apostolsku vladu, ekspozitura ste Beograda i Moskve. Mene čudi kad to nekom nije jasno“, navodi Bursać.
Ističe da je reakcija zapadnih zvaničnika zaprepašćujuća.
„Njihova reakcija kao da je ova: pa nije tako strašno, ima i gorih stvari u životu, naviknite se“, kaže Bursać i dodaje:
„Pitam se da li je dio NVO sektora, koji je sa ambasadama stvorio tzv. demokratsku opoziciju, toliko jak ili su ambasade toliko sujetne da ne vide svoje autogolove i promašaje?! Mislim da je, ipak, kombinacija te dvije stvari a da je narod kolateralna šteta“, ističe Bursać.
Evropska unija će jednom, probuđena, smatra gost „Drugačije radio veze“, reći da Crna Gora ovakva ne može da bude dio evropske porodice.
„Imaćemo apsurdnu situacju: da će vam iste institucije koje vas danas tapšu po ramenu za četničanje, reći stop i da, baš zato što ste takvi, ne možete u EU“, kaže Bursać i navodi da će Brisel reći da je bila odluka naroda Crne Gore da žive u pravoslavnoj džamahiriji i da su sami za to kriv
Bursać nadalje u emisiji komentarišu situaciju da je na čelu Nikšića, gradu Ljuba Čupića, mladi četnik. Crna Gora je, napominje, antifašistička ali, strahuje, to može da se promijeni.
„Dolazim iz sredine gdje mi je jasno šta će biti u Nikšiću za par mjeseci ili u cijeloj Crnoj Gori, ako se ne opameti, za godinu. Ako vi državu transformišete u „kiborga srpskog sveta“, u „srpsku Spartu“, ljudi će početi da reaguju tako. Onda se bojim da omjer 51:49 za zdrav razum više neće biti takav i da će klackalica otići na drugu stranu“, navodi Bursać.
Simpatizer URE je, nadalje kaže, književnik Muharem Bazdulj koji derneči sa negatorima genocida.
Bursać smatra da potpredsjednik Vlade i lider URE Dritan Abazović „imitira bratstvo jedinstvo ediciju 2 a ustvari je za srpski svet“.
„URA je hodajuća ispraznost. To je jedan trojanski konj. Ako iko bude kriv za to što će nestati građanska Crna Gora, to neće biti (neo)četnici ni neki smušenjaci, opskurnjaci... to će biti URA, pravi trojanski konj“, smatra Bursać.
Bošnjačka stranka je prije dva dana ponudili poslanicima „cvijet Srebrenici“ a dio njih nije prihvatio da se time okiti. Među njima je, najvjerovatnije, jedan poslanik Bošnjak koji je dio vladajuće koalicije.
„Mislim da će se to unormaliti toliko dok ne dođemo do trenutka kad će Srebrenici biti nepostojeći genocid“, vjeruje Bursać.
Crna Gora se svojom politikom, vraća na ulogu pomoćnog točka Srbiji što je strašno, zaključuje Bursać.