Društvo

NVO Eko tim

Čabarkapa: Bez ozbiljne podrške države, Pljevlja ulaze u tihu i bolnu tranziciju

Pored planiranog gašenja Termoelektrane Pljevlja do 2040. godine, dodatni pritisak dolazi i sa evropskog nivoa, kazao je

Čabarkapa: Bez ozbiljne podrške države, Pljevlja ulaze u tihu i bolnu tranziciju Foto: Eko tim
Portal AnalitikaIzvor

Iz nevladine organizacije Eko tim su saopštili da iako Crna Gora najavljuje kraj korišćenja uglja do 2040. godine, stvarna tranzicija Pljevalja, kao jedine opštine zavisne od uglja, već je počela.

„Ono što zabrinjava jeste što se taj proces odvija bez plana, bez stvarne podrške i bez ozbiljnog angažmana države. Ako se ništa ne promijeni, Pljevlja će u narednim godinama osjetiti sve posljedice tranzicije, ali ni jednu njenu korist“, kazali su oni.

Kako dodaju, NVO Eko tim već je podnijela dvije konkretne inicijative nadležnim institucijama.

Jedna se odnosila na za izradu Plana pravedne tranzicije Pljevalja kao rudarsko-energetskog centra u skladu sa praksama EU, a druga nauspostavljanje posebnog programa finansiranja unutar Eko-fonda koji bi direktno podržavao projekte u Pljevljima. Odgovora još nema.

„Tranzicija nije nešto što se tek sprema da dođe – ona se već dešava. Pitanje je da li će biti planska i pravedna ili stihijska i bolna“, ističe izvršni direktor NVO Eko tim Milija Čabarkapa.

Kako kažu, pored planiranog gašenja Termoelektrane Pljevlja do 2040. godine, dodatni pritisak dolazi i sa evropskog nivoa. 

„CBAM – mehanizam prekograničnog oporezivanja ugljenika, koji bi prema prijedlogu Evropske komisije trebalo da se počne primjenjivati od 1. januara 2027. godine, učiniće izvoz električne energije proizvedene iz uglja znatno skupljim i manje konkurentnim“, navode iz ove NVO.

Prema njihovim riječima, to dodatno ubrzava kraj doba korišćenja uglja u Crnoj Gori i ostavlja još manje vremena za pripremu Pljevalja na promjene koje dolaze.

Dodaju, u prevodu, ostalo je jako malo vremena da se pripremimo. Ekonomska diverzifikacija, prekvalifikacija radnika, nova radna mjesta i bolja infrastruktura, sve to mora početi danas, a ne 2039. godine. 

„Zato, pozivamo Vladu da hitno pokrene proces izrade Plana pravedne tranzicije, uz jasno opredijeljena sredstva i rokove.Ovdje se ne radi o ekologiji naspram ekonomije. Radi se o tome da Pljevlja ne ostanu zaboravljena tačka na mapi Crne Gore, već mjesto gdje tranzicija donosi novu šansu, a ne gubitak“, zaključuje Čabarkapa.

Portal Analitika