Crna hronika

SDT uhapsilo i odredilo zadržavanje do 72 sata specijalnom tužiocu koji je vodio proces ,,državni udar“: tereti se za stvaranje kriminalne organizacije i zloupotrebu položaja

Čađenović osumnjičen da je pripadnik kavačkog klana

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) tereti specijalnog tužioca Sašu Čađenovića da je u periodu od sredine 2020. do ove godine, postao pripadnik kriminalne organizacije kavački klan, te da je u četiri navrata zloupotrijebio službeni položaj.

Čađenović osumnjičen da je pripadnik kavačkog klana Foto: Pobjeda/ Dragan Mijatović
Draško Đuranović/Duško Mihailović
Draško Đuranović/Duško MihailovićAutor
PobjedaIzvor

Čađenović je uhapšen juče ujutro na radnom mjestu po nalogu SDT-a, a nakon što ga je saslušao tužilac Miloš Šoškić, kako je saopšteno iz SDT-a, određeno mu je zadržavanje do 72 sata od časa lišenja slobode, a nakon što bude određeno sprovođenje istrage protiv njega, nadležnom sudu će biti predloženo i da mu odredi pritvor.

OPTUŽBE I ODBRANA

U saopštenju koje potpisuje portparol i tužilac u SDT-u Vukas Radonjić navodi se da je Čađenović saslušan u Specijalnom državnom tužilaštvu u svojstvu osumnjičenog, za krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije i četiri krivična djela zloupotreba službenog položaja.

- Osumnjičenom se stavlja na teret da je, u periodu od sredine 2020. do ove godine, postao pripadnik kriminalne organizacije kavački klan, sa ulogom i zadacima da kao specijalni tužilac u ovom tužilaštvu, a po uputstvima i naredbama organizatora, ne preduzima krivično gonjenje i ne pokreće krivične postupke protiv organizatora i članova kriminalne organizacije, da onemogućava da budu otkriveni kao izvršioci najtežih krivičnih djela i da, u situaciji kad su za to ispunjeni zakonski uslovi, ne predlaže da se pripadnicima organizacije koji su lišeni slobode odredi pritvor, što je prihvatio i izvršavo u više krivičnih predmeta, odnosno postupaka – navodi se u saopštenju.

Prilikom iznošenja odbrane u zgradi SDT-a Čađenović je negirao da je počinio krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i zloupotrebu službenog položaja, kazao je Pobjedi njegov advokat Lazar Aković.

ČLAN KLANA GONI DRUGE ČLANOVE?!

Kavački klan je organizovana kriminalna grupa iz Kotora koja je u sukobu sa konkurentskim škaljarskim klanom od kraja 2014. godine, kada je u Valensiji nestalo nekoliko stotina kilograma kokaina, a u njihovim međusobnim obračunima je tokom proteklih sedam godina poginulo više od 50 osoba.

U dosadašnjim istragama uhapšeno je više policajaca i pripadnika bezbjednosnih službi koje SDT sumnjiči da su pripadali jednom od dva klana koji su se uglavnom bavili krijumčarenjem narkotika iz Južne Amerike.

Iako SDT sumnjiči Čađenovića da je od sredine 2020. godine postao dio ove kriminalne organizacije, da nije preduzimao krivično gonjenje i nije pokretao krivične postupke protiv organizatora i članova tog klana, on je u naznačenom periodu, kao specijalni tužilac, podigao nekoliko optužnica upravo protiv njegovih pripadnika.

Prije oko dva mjeseca Viši sud u Podgorici je potvrdio Čađenovićevu optužnicu za ubistvo Nikole Stanišića u avgustu 2020. godine, a protiv Slobodana Kašćelana i Radoja Zvicera, koji važe za vođe kavačkog klana, i još 12 pripadnika te organizacije.

Pored njih dvojice, na optužnici su Dragan Knežević, Miloš Radonjić, Srđan Jurišević, Radoje Živković, Vladimir Vučković, Zdravko Perunović, Milan Vujotić, Aleksandar Dragićević, Zoran Kažić, Milan Knežević, Darko Prelević i Krsto Maroš.

Tužilac Čađenović u optužnici je zauzeo stav da je grupa Slobodana Kašćelana pratila kretanje i navike Stanišića pet dana prije nego je otet, a potom i ubijen u noći između 2. i 3. avgusta 2020. godine. Pobjeda je detaljno izvještavala o istrazi tužilaštva koje je utvrdilo da su na kolskom putu prema tvrđavi Vrmac, Stanišića iz zasjede presreli Vukčević, Jurišević i Radonjić. Udarili su ga metalnom šipkom po glavi i oborili na zemlju, potom vezali konopom a onda ubacili u BMW i po unaprijed napravljenom planu krenuli prema Njegušima.

UBISTVA STANIŠIĆA I ,,KAPETANA“

Tokom čitave vožnje do odredišta, Kašćelanova ekipa je mučila Stanišića kako bi im dao šifru svog kriptovanog telefona i odao planove rivalske grupacije ,,škaljaraca“. U jednom momentu došlo je do preokreta i promjene plana. Po uputstvu Kašćelana, kako se navodi u optužnici, grupa je Stanišića vratila u mjesto Mirac, gdje je ubrzo stigao Kašćelan u pratnji Perunovića. Pojačana ekipa nastavila je sa mučenjem Stanišića.

Kako se navodi u optužnici, sa Stanišića su skinuli svu odjeću a potom pod batinama od njega tražili da im otkrije za koga radi, gdje su štekovi i oružje ,,škaljaraca“. U noći između 2. i 3. avgusta predočili su Stanišiću da neće dočekati dan i uslišili molbu žrtve da se pomoli.

Upravo u trenutku dok se molio, egzekutori su u glavu Stanišića ispalili više hitaca. Stanišić je bio blizak škaljarskom klanu i, kako se sumnja, likvidiran je jer je učestvovao u ubistvu člana suprotstavljenog kavačkog kriminalnog klana.

Zbog ovog zločina su 20. aprila prošle 2021. godine uhapšeni Kašćelan i još pet osoba.

Početkom novembra pred podgoričkim Višim sudom održana je kontrola još jedne Čađenovićeve optužnice – povodom ubistva Mileta Radulovića zvanog Kapetan iz decembra 2020. godine.

Specijalno tužilaštvo Crne Gore podiglo je optužnicu protiv državljana Srbije Veljka Belivuka, Marko Miljkovića, Nebojše Jankovića i Ratka Živkovića koji su, prema dokaznom materijalu, prije dvije godine oteli Miletu Radulovića zvanog Kapetan, a potom ga predali ostalim članovima kavačke grupe, koji su ga po nalogu Slobodana Kašćelana i Igora Božovića ubili.

Miloš Radonjić i Petar Ðurović označeni su kao direktni izvršioci ubistva Radulovića koji se na meti ove kriminalne organizacije našao zbog sumnje da je učestvovao u planiranju ubistva Radoja Zvicera u Ukrajini početkom 2020. godine.

Na optužnici su i Radoje Zvicer, Radoje Živković, Milan Vujotić, Dragan Knežević, Duško Roganović i Vladimir Vučković.

ČAĐENOVIĆ KAO META

Čađenović je procesuirao i njima suprotstavljene ,,škaljarce“, pa je tako u aprilu Viši sud potvrdio njegovu optužnicu protiv grupe Baranina Stefana Đukića i Podgoričanina Emila Tuzovića zbog planiranja likvidacije tužioca i visokih policijskih službenika.

Upravo je to bio povod da grupa Stefana Đukića organizuje likvidaciju bivšeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i specijalnog tužioca Saše Čađenovića, ali i visokorangiranih policajaca. Prema potvrđenoj optužnici, oni se terete i da su planirali prebijanje sutkinje Višeg suda Biljane Uskoković, kao i podmićivanje bivšeg službenika Vlade Crne Gore Boža Milonjića.

Sutkinja Uskoković se na meti ove škaljarske grupe našla pošto je sudila Đukiću, njegovoj supruzi Danijeli, majci Zorici, polubratu Vuku Lakićeviću i još četiri osobe za ubistvo Jovana Klisića i ranjavanje Velizara Gardaševića 1. novembra 2019. u Baru.

Pored Tuzovića i Đukića na spisku optuženih nalaze se i Zoran Perović, Dušan Dudić, Milan Brajović, Nino Korać, Stefan Mićić, Aleksandar Raičević, Dušan Boljević, Albin R. Salić, Branko D. Pejanović, Haris Tuzović, Goran Milašinović i Bojan G. Lopičić.

Imena Baranina Stefana Đukića, koji se ranije prezivao Mandić, i Emila Tuzovića iz Podgorice poznata su javnosti po pokušaju ubistva vođe kavačkog klana Radoja Zvicera u Odesi, krajem maja prošle godine.

U policijskim evidencijama oni su označeni kao pripadnici barskog klana, bliskog škaljarskom, na čijem se čelu nalazio pokojni Alan Kožar, koji je ubijen prošlog ljeta u Grčkoj.

KOLATERALNA ŠTETA

Čađenović je crnogorskoj javnosti, ipak, najpoznatiji iz sudskog procesa ,,državni udar“ koji je vođen od 2017. godine u Višem sudu u Podgorici, kada su među optuženima bili ruski i srpski državljani i lideri proruskog Demokratskog fronta Andrija Mandić i Milan Knežević.

Čađenović je optužnicu podigao zajedno sa tadašnjim GST-om Milivojem Katnićem. Viši sud je 2019. godine prvostepeno osudio optužene, ali je Apelacioni sud kasnije poništio tu presudu i suđenje vratio na početak.

Tužilac Čađenović je nastavio i u ponovljenom postupku da zastupa tužbu protiv optuženih u slučaju ,,državni udar“.

Bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić je juče za Gradsku TV kazao da je Saša Čađenović bio njegov saradnik u SDT-u, u kojeg ima bezrezervno povjerenje.

-Specijalizovan je za borbu protiv organizovanog kriminala i bezrezervno vjerujem u njegovu čast i poštenje. Vjerujem da nije postao član nikakve kriminalne grupe, niti je svjesno zloupotrebljavao službeni položaj. Kao i kod svakog smrtnika, postoji mogućnost da je napravio neki propust u radu, prije svega jer je preopterećen, i ako to bude slučaj, on će to i dokazati – kazao je Katnić.

Prema njegovom mišljenju, druga pretpostavka je da je riječ o „nečijoj ujdurmi kako bi se isključio iz predmeta za pokušaj terorizma i drugih predmeta organizovanog kriminala“.

- Pa je Čađenović kolateralna šteta, a cilj im je bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić. U ovom slučaju to predstavlja osvetu rusko-srpske države i 73 kriminalne organizacije protiv kojih smo podnijeli optužnicu. Ponavljam, ovo je pretpostavka koju će vrijeme potvrditi ili demantovati – zaključio je Katnić.

ČEKAJUĆI EPILOG

Saša Čađenović je treći visokopozicionirani predstavnik crnogorskog pravosuđa koji je uhapšen tokom ove godine. Prethodno je uhapšena i optužena bivša predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Vesna Medenica, a potom i bivši predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić.

No, slučaj hapšenja i tužilačke istrage protiv Saše Čađenovića je, po mnogo čemu, jedinstven: prvi put u istoriji Specijalnog državnog tužilaštva uhapšen je jedan specijalni tužilac koji je vodio mnoge teške i za društvo važne procese.

I to ne za nesavjesno djelovanje ili propuštanje činjenja, već pod pod zastrašujućom sumnjom da je dio mafijaškog klana.

Čađenović je postupajući tužilac i u ponovljenom procesu za pokušaj terorizma 2016. godine pred parlamentarne izbore. Prema prvostepenoj presudi Višeg suda u Podgorici, lideri prosrpskog i proruskog Demokratkog fronta Andrija Mandić i Milan Knežević su osuđeni na po pet godina zatvora. Apelacioni sud je 2020. godine, preglasavanjem troje sudija vijeća, prvostepenu presudu poništio i vratio na ponovno suđenje.

Sve to, uz mnoge druge važne slučajeve, procesu protiv Saše Čađenovića daje političku pozadinu.

Farsa sa poštovanjem prezumpcije nevinosti

Kada je saopštio da je uhapšen specijalni tužilac Saša Čađenović, portparol Specijalnog državnog tužilaštva Vukas Radonjić posebno je naglasio da niko ne bi trebalo da krši princip prezumpcije nevinosti.

- Posebno ističem da su državni organi, mediji, udruženja građana, javne ličnosti i druga lica dužni da se pridržavaju pretpostavke nevinosti i da svojim javnim izjavama o postupku koji je u toku ne vrijeđaju druga pravila postupka i prava lica protiv kojih se postupak vodi - saopštio je Radonjić.

Koliko je njegovo upozorenje bilo ozbilno shvaćeno, potvrdilo se koji sat kasnije. Prvo je Abazovićeva Ura slavodobitno konstatovala da će, ,,prije ili kasnije svako ko se ogriješio o zakone odgovaraće za nepočinstva učinjena državi i građanima“.

Odmah potom se javio i lider Ure, premijer u tehničkom mandatu. Otvaranje puta Pljevlja - Miljevica iskoristio je da politički profitira.

- Nije uhapšen bilo ko, nego desna ruka Milivoja Katnića... Nastavljamo agendu borbe protiv kriminala i korupcije – upozorio je Abazović.

O upozorenje o prezumpciji nevinosti oglušili su se i Demokrate Alekse Bečića.

- Ako se po jutru dan poznaje, Crnu Goru konačno očekuju bolji dani jer, kako nam se čini, ulazimo u novu eru u kojoj pravda kuca na svaka vrata, pa i na vrata onih koji su do skoro mislili da su nedodirljivi i da nikad neće odgovarati za svoja nepočinstva, onih koji su odlučivali o sudbinama drugih, posebno u jeku fabrikovanja afera političkim neistomišljenicima – poručili su iz Demokratske Crne Gore.

Na kraju je likovao i Demokratski front, tvrdeći su Milivoje Katnić i Saša Čađenović vodili montirane političke procese protiv čelnika i pripadnika Demokratskog fronta.

- DF je na svojoj koži osjetio djelovanje te mafijaške grupacije koja je kroz montirane procese progonila naš politički savez, a glavni izvođači te hajke su bili Milivoje Katnić i Saša Čađenović - naveli su iz Fronta.

Portal Analitika