Politika

Završena konferencija PSSE i grčkog parlamenta o bezbjednosti, integritetu, jednakosti i inkluziji u sportu

Camaj: Sportisti promovišu društvenu koheziju

Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Nikola Camaj učestvovao je na dvodnevnoj zajedničkoj konferenciji Komiteta za kulturu, nauku, obrazovanje i medije Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope (PSSE) i parlamenta Grčke o promovisanju bezbjednosti, integritetu, jednakosti i inkluziji u sportu, održanoj u Atini.

Camaj: Sportisti promovišu društvenu koheziju Foto: Foto:Skupština CG
Portal AnalitikaIzvor

Na konferenciji je zaključeno da je neophodno da vlade i parlamenti usvoje zakone koji doprinose promociji sporta, inkluzivnosti u sportu, borbi protiv negativnih pojava poput dopinga i klađenja, zakone koji će pomoći sprovođenju jednakosti u sportu, te zakone koji bi omogućili omasovljavanje sporta, prije svega zbog zdravog načina života.

"Na taj način države bi mogle bolje odgovoriti i na prepoznavanje i podršku mladih talentovanih sportista. Takođe, preporučeno je da bi države, koje još uvijek nisu ratifikovale Konvenciju o manipulaciji sportskim takmičenjima (the Macolin Convention), to trebalo da urade. Na taj način bi, kako je naglašeno, kroz pravni okvir i međunarodnu saradnju doprinijeli sprječavanju, otkrivanju i kažnjavanju onih koji žele da manipulišu sportskim takmičenjima. Upravo je konferencija u Atini organizovana, kako je naznačeno, u namjeri da bi se parlamentarci iz zemalja koje nisu pristupile Makolinovoj konvenciji inspirisali da to promovišu i podrže u svojim zemljama", saopšteno je iz Skupštine Crne Gore.

Camaj je, u svom govoru, istakako važnost sportista koji, kako je rekao, promovišu društvenu koheziju. Naveo je da sport ne samo da poboljšavaju fizičko zdravlje već podstiče mentalnu otpornost i podučava vrijednim životnim vještinama. Kazao je i da sport osnažuje marginalizovane grupe.

„Moramo se, međutim, suočiti sa neprijatnom istinom da nejednakost i isključenost još uvijek postoje u svijetu sporta. Dispariteti u mogućnostima na osnovu pola, invaliditeta, socio-ekonomskog statusa i etničke pripadnosti ostaju izazovi koje ne možemo previdjeti“, istakao je potpredsjednik Camaj i dodao da je neophodno udružiti snage u razvoju programa koji pružaju finansijsku podršku, stipendije i resurse kako bi podrška talentima, bez obzira na porijeklo, bila osigurana. „Crnogorski paraolimpijski komitet je najbolji primjer jedne nacionalne podrške. Imali smo do sada predstavnike na Paraolimpijskim igrama u Pekingu, Londonu, Riju, Tokiju, Parizu na koje smo veoma ponosni“, podsjetio je potpredsjednik Camaj uz poruku da svi učesnici konferencije u Atini treba da budu kreatori promjena u svojim zemljama. „Hajde da neumorno radimo na tome da sport ostane ujedinjujuća snaga, platforma za osnaživanje i proslava naše zajedničke humanosti“, zaključio je Camaj.

O promovisanju bezbjednosti, integriteta, jednakosti i inkluzije u sportu na konferenciji su, pored ostalih, govorili i predsjednik grčkog parlamenta Konstantin Tasulas, predsjednik Parlamentarne skupštine SE Teodoros Rusopulos i zamjenik generalnog sekretara SE Bjorn Berge.

Pored potpredsjednika Camaja, dio delegacije u Atini bila je i poslanica Aleksandra Despotović, članica Odbora za prosvjetu, nauku, kulturu i sport.

Portal Analitika