Na demokratskoj svijesti, dodaje Cankar, svakako da bi trebalo raditi, ali nikako poricati da Crna Gora do 30. avgusta 2020. godine nije imala konstantnu tendenciju razvoja i praktikovanja demokratskog ustroja društva sa više ili manje uspjeha u različitim okolnostima.
"Opasno klizeći niz padine nekog ličnog idealizma i brkajući svoje željene konstrukcije sa objektivnom stvarnošću,aktuelna Vlada se suočila sa manjinskom podrškom unutar vladajuće većine, što je ne spriječava u nastojanju da se po svaku cijenu održi, ne uviđajući da je takav stav licemjeran.
Čist primjer za njihov minuli rad i stepen demokratije, kao i potreba građana, je revanšizam u cjelokupnom društvenom sistemu počevši od državnih institucija, pa preko raznih manifestacija koje za cilj imaju samo inat prema strani koja drugačije razmišlja i percipira", navodi Cankar.
Dodaje da je povezanost sa biračima koji su glasali za promjenu i podržali novu Vladu je slaba i nezadovoljstvo sesve više se i javno iskazuje. Evidentno izostaje svestrana (integrativna) inicijativa u sprovođenju državne politike za dobro građana svih opredjeljenja,što je apsurd stvarnosti.
"Na kraju pišem ovo iz opravdanog straha zbog događaja koji se najavljuju u narednim danima, koji bi mogli imati epilog nepovoljan za sve, a vidim da ne postoji volja Vlade da se izađe u susret većinskoj Crnoj Gori i prestane udarati na strasti ljudi koje mogu eskalirati i imati tragične posljedice. Ipak, negdje u podsvijesti svih, vjerujem da ima nekog razuma koji će se u datom trenutku, nadam sesamo ne prekasno iskazati. Vjerujem i mislim da i klerici smatraju da duhovnome prva namjena mora biti mir i spokoj svijetovnog, pa tek onda obredi njihovi. Na aktuelnoj Vladi je da odluči da li su joj prioritet građani ili pomenuti crkveni obredi", zaključuje Cankar.