- Studija „Crna Gora u XXI stoljeću - u eri kompetitivnosti" u potpunosti je ispunila naša očekivanja -kazao je potpredsjednik Vlade Crne Gore Igor Lukšić.
Projekat sadrži analizu sadašnje situacije i predviđa budući razvoj naše države. Njime su obuhvaćena sva poglavlja koja standardno sadrže godišnji izvještaji Evropske komisije za zemlje kandidate.
U osvrtu na projekat „Crna Gora u XXI stoljeću - u eri kompetitivnosti" akademik Đurović je izrazio posebno zadovoljstvo što je jedan složen projekat, po mnogo čemu jedinstven u skorijoj istoriji Crne Gore, okončan u predviđenom roku.
- Uspjeli smo da stvorimo stvaralačku atmosferu u kojoj su zaboravljene sve razlike i nesporazumi.
Nadam se da će rad na ovom projektu označiti neko novo vrijeme za zajedničke aktivnosti naučnika i stručnjaka u Crnoj Gori, u krucijalnim pitanjima našeg razvoja - rekao je Đurović.
Svečanom uručenju studije „Crna Gora u XXI stoljeću - u eri kompetitivnosti" predstavniku crnogorske vlade prethodila je prezentacija projekta iz ugla devet uglednih inostranih evaluatora. Akademik HAZU Ivo Šlaus je istakao daje to primjer kako mogu i moraju raditi druge akademije.
- Dokument je kritičan, ali bez imalo grupno-interesnih naznaka. Služi kao naučna osnova ostvarenju ciljeva Crne Gore - konstatovao je Šlaus.
Predsjednik Rumunske akademije nauka i umjetnosti Jonel Hajduk naglasio je da je riječ o dobro organizovanom dokumentu, da su problemi jasno identifikovani i sugestije praktične.
Član Makedonske akademije nauka i umjetnosti Jordan Pop Jordanov odluku Vlade Crne Gore da naruči tako značajan i sveobuhvatan projekat okarakterisao je kao izvanrednu.
O projektu „Crna Gora u XXI stoljeću - u eri kompetitivnosti" govorili su i predsjednik Moldavske akdemije nauka i umjetnosti Džordž Duka, predsjednik Akademije nauka i umjetnosti BiH Božidar Matić, potpredsjednik Evropske akademije nauka i umjetnosti Erik Hodl i prof. dr Mastimir Matejić.
- Ovo je dokaz da interni ekspertski potencijal u Crnoj Gori i te kako postoji i pokazatelj da ne bi trebalo da robujemo često isticanom vidu inferiornosti u obliku pitanja posjedujemo li i dovoljno znanja ča se suočimo sa ovakvim izazovima-Složio bih se sa ocjenama daje ovo vizionarski dokument 5asvim izvjesno, ovakav izvještaj treba da bude osnova za dodatna istraživanja. Potvrđuje se da je svaki završetak na neki način početak. Ovaj dokument je osnova da radimo na realizaciji Nacionalnog plana razvoja za nešto kraći period nego što je čitav ovaj vijek - kazao je potpredsjednik Vlade Crne Gore Igor Lukšić, nakon što mu je uručena studija projekta.
Preispitivanje Deklaracije o zaštiti rijeke Tare i postojanja moratorijuma na korišćenje nuklearne energije u energetske svrhe, neke su od preporuka iz dokumenta Crna Gora u 21. vijeku - u eri kompetitivnosti.
Oblasti koje su posebno obrađene su životna sredina i održivi razvoj, ekonomski razvitak, integracija u evropske i evroatlantske strukture, izgradnja i funkcionisanje Crne Gore, populacioni aspekti, energija, pitanja vrijednosti, kulturno okruženje, obrazovanje, nauka i tehnologija.