"Polarizacija odnosa u samoj Skupštini Crne Gore i nedostatak dijaloga u njoj vode nas u političku i institucionalnu krizu, što neminovno vodi do usporavanjau integracionim procesima", kazao je on.
Događaji u Skupštini Crne Gore, smatra Čapuni, nijesu primjeren način obilježavanja i proslave zatvaranja tri poglavlja u pregovaračkom procesu sa EU.
"Niti su znak refleksije i analize na činjenicu da je zatvaranje još jednog poglavlja spriječeno pogrešnim politikama i odlukama tokom ove godine", naglasio je on.
Poziv premijera na dijalog, dodaje Čapuni, može biti korak u pravom smjeru za smirivanje tenzija.
"Međutim, neophodno je da se takav dijalog vodi u dobroj vjeri, uz posvećenost svih strana očuvanju ustavnog poretka i demokratskih vrijednosti Crne Gore, kako bi se skinula svaka sumnja i zabrinutost zbog mogućeg uticaja i ucjena unutar našeg političkog sistema. Svaki potez koji podriva državnost Crne Gore ili njenu teško stečenu suverenost mora biti nedvosmisleno osuđen", dodaje on.
U ovom trenutku političke krhkosti, naglasio je on, ključno je da svi akteri stave nacionalni interes ispred partijskih.
"Demokratska budućnost Crne Gore zavisi od očuvanja njenog ustavnog okvira, poštovanja institucionalne nezavisnosti i nepokolebljive posvećenosti njenih lidera zaštiti državnosti i jedinstva naših građana", zaključio je Čapuni.