Predsjednik Opštine Budva Marko Carević ne vidi ni jedan razlog da Demokrate ne prihvate njegov prijedlog o sklapanju sporazuma o postizbornoj koalicionoj saradnji u tom gradu, jer je to, kako smatra, u interesu očuvanja izborne volje građana i normalnog funkcionisanja opštine.
''Ne vidim razlog da ne pristanu. Što se tiče nas (DF), mi smo uvijek konstruktivni i želimo da radimo u interesu građana. Dešavale su se određene stvari koje su nam svima poznate. Sada je stanje čisto i mi smo poslali prijedlog. Ne vidim nijedan razlog da se to konačno ne definiše i da konačno počnemo da normalno funkcionišemo'' kazao je Carević juče u izjavi za Pobjedu.
On je dodao da je situacija po tom pitanju „potpuno čista“.
''Imamo većinu i ne smatram da bi neko smio ili trebao da mijenja izbornu volju građana'' zaključio je Carević.
Funkcioner Demokrata i predsjednik budvanskog lokalnog parlamenta Krsto Radović juče nije odgovarao na telefonske pozive i poruke Pobjede kako bi saopštio svoj stav o prijedlogu Carevića da sklope sporazum o postizbornoj koalicionoj saradnji i konstitutisanju, organizaciji i vršenju vlasti u Budvi.
Malo je vjerovatno da će Demokrate pristati na Carevićev prijedlog, budući da je u utorak iz te partije saopšteno kako on treba da podnese ostavku jer je „nedostojan funkcije prvog čovjeka grada“.
Nuđenjem ovog sporazuma Demokratama, Carević pokušava da riješi političku krizu koja u Budvi traje od lokalnih izbora održanih 30. avgusta prošle godine.
Ovaj Carevićev potez uslijedio je nakon što su odbori Nove srpske demokratije, Demokratske narodne partije i Pokreta za promjene sklopili sporazum o jedinstvenom djelovanju u vršenju vlasti kojim su iz odborničke većine, zbog neglasanja o Izvještaju o radu predsjednika opštine, praktično istisnuti Socijalistička narodna partija i Prava Crna Gora.
Demokratski front u lokalnom paralamentu sada ima 11, od ukupno 33 odbornička mandata. Ukoliko bi Demokrate, sa svojih šest odbornika, pristale na Carevićev prijedlog, nova koalicija Fronta i Demokrata činila bi većinu od 17 mandata.
U prijedlogu sporazuma kojeg je Carević ponudio Demokratama, navodi se da se njegovi potpisnici obavezuju da će pružati jedinstvenu podršku izabranom predsjedniku Opštine Marku Careviću i predsjedniku Skupštine opštine Krstu Radoviću u punom trajanju mandata lokalne vlasti, kao i drugim izabranim i imenovanim javnim funkcionerima.
Učešće DF-a u vlasti, kako je napisano u prijedlogu sporazuma, je 64,7, a Demokratama 35,3 odsto. Navodi se da je cilj uspostavljanje demokratske, odgovorne i transparentne vlasti koja će se obavljati na zakonit način, u interesu svih građana i uz puno poštovanje vladavine prava.
''Vlast u Opštini Budva uspostavlja se na period punog trajanja mandata, odnosno na četiri godine od dana posljednjih održanih izbora za izbor odbornika u Skupštini opštine Budva'' istaknuto je u prijedlogu sporazuma.
Taj dokument predviđa i da njegovi potpisnici ostaju otvoreni za participaciju drugih političkih subjekata u vlasti koji dijele iste ili slične stavove i principe političkog djelovanja, ali bez ucjena u bilo kom segmentu i pravcu djelovanja.
''Potpisnici Sporazuma se obavezuju da koordiniraju rad klubova odbornika radi postizanja što većeg stepena saglasja po svim pitanjima koja spadaju u djelokrug rada Skupštine Opštine Budva kao i izvršne vlasti. Obavezuju se i da poštuju princip jedinstvenog djelovanja i glasanja u Skupštini opštine Budva za odluke za koje je zakonom i Statutom Opštine predviđeno da se odlučuje većinom glasova od ukupnog broja odbornika. Potpisnici Sporazuma obavezuju se da će održavati redovne koalicione sastanke, najmanje jednom mjesečno i uvijek po iskazanoj potrebi jednog od koalicionih partnera na kojima će se usaglašavati stavovi o funkcionisanju lokalne i radu izvršne i zakonodavne vlasti. Obavezuju se i da će održavati koalicione sastanke pred zakazivanje i pred održavanje sjednica Skupštine opštine radi usaglašavanja i predlaganja dnevnog reda, kao i radi usaglašavanja u djelovanju njihovih odborničkih klubova. Potpisnici Sporazuma se obavezuju da ni na koji način neće dovesti u pitanje trajanje mandata uspostavljene vlasti niti će sa drugim političkim subjektima inicirati skraćenje mandata niti vršiti opstrukciju u radu lokalne vlasti kako bi se stekli uslovi za njeno razrješenje'' navodi se u prijedlogu sporazuma.
Takođe se ističe i potreba da se budući koalicioni partneri obavežu da neće ni na koji način sarađivati sa Demokratskom partijom socijalista i njoj bliskim partijama.
''O svim pitanjima članice koalicije će se dogovarati po principu punog uvažavanja i poštovanja stavova i usaglašeno djelovati, uvažavajući princip jačine učešća u vlasti. U funkcionisanju vlasti poštovaće se princip realizacije ideja i stavova političkih subjekta koji je proporcionalan broju osvojenih mandata, odnosno procentualnom učešću u vlasti'' zaključuje se u tekstu sporazuma.