Ovo priznanje, koje se dodjeljuje pojedincima i institucijama za značajan doprinos razvoju i popularizaciji novih tehnologija i nauke, Čavelišu je dodijeljeno za njegov četrdesetogodišnji rad, obilježen inovacijama koje su prepoznate na nacionalnom i međunarodnom nivou.
Neumorni inovator i naučnik
Čaveliš je kroz svoj rad neprestano pomjerao granice nauke i tehnike, projektujući originalne mjerne sisteme, istražujući prirodne i tehničke fenomene te pišući naučne radove poznate po originalnosti i fundamentalnosti. Njegova praktična rješenja donijela su velike uštede privrednim subjektima i društvu, čime je stekao reputaciju jednog od najistaknutijih inženjera u Crnoj Gori.
Njegova istraživanja, posebno u oblasti mjerenja atmosferskog električnog polja i korelacije promjena sa snažnim zemljotresima, donijela su značajne rezultate. Marin je između 1997. i 2002. godine razvio instrumente koji omogućavaju precizno prikupljanje i obradu podataka, otkrivajući do tada nepoznate zakonitosti u elektrodinamičkoj indukciji.
“Marinov rad predstavlja spoj vrhunske nauke, praktične primjene i kreativnosti. Njegova posvećenost i inovativni duh čine ga intelektualnom pojavom koja nadilazi lokalne i nacionalne okvire”, istakao je prof. dr Radovan Stojanović, predsjednik Crnogorske asocijacije za nove tehnologije.
Pionir digitalizacije i seizmologije
Čaveliš je pionir u digitalizaciji seizmoloških mreža na Balkanu. Zajedno s prof. dr Branislavom Glavatovićem, 1998. godine postavio je temelje za prvu digitalnu seizmološku mrežu u Crnoj Gori. Ova mreža, iako tada jednostavna, godinama je predstavljala osnovni sistem seizmološkog praćenja u zemlji.
Njegova stručnost prepoznata je i na međunarodnom nivou. Kao dio NATO programa “Science for Peace”, učestvovao je u projektima harmonizacije seizmičkih mapa za Zapadni Balkan, doprinoseći globalnoj naučnoj zajednici.
Od djetinjstva do priznanja
Marinova ljubav prema nauci potiče iz djetinjstva, kada je, pod uticajem oca Martina, pionira radiotehnike u Crnoj Gori, ostvario prve rezultate u radio-klubovima. Već 1978. godine, kao najmlađi dobitnik prestižne nagrade “Boris Kidrič”, privukao je pažnju stručne javnosti. Od tada, njegova karijera je obilježena značajnim inovacijama u industriji, elektronici, seizmologiji i nauci.
Pored tehničkog i naučnog rada, Marin se bavi i kulturnim i književnim stvaralaštvom, čime dokazuje širinu svojih interesa i doprinosa društvu.
Vizionar budućnosti
MATA nagrada predstavlja potvrdu Marinovog doprinosa razvoju nauke i tehnologije. Ova nagrada, potpuno nezavisna od politike i menadžerskih struktura, namijenjena je stvaraocima koji svojom predanošću ostvaruju vidljive i korisne rezultate. Čaveliš je živi dokaz da posvećenost nauci i inovacijama može donijeti opipljive promjene na lokalnom, regionalnom i globalnom nivou.
Za više informacija o radu Marina Čaveliša, njegove naučne radove možete pronaći na ResearchGate.