„Radi pružanja tačnih informacija javnosti i eliminisanja nedoumica koje u vezi sa ovim pitanjem mogu izazvati paušalne opservacije gospodina Drecuna, ističemo da je načinobračuna koeficijenta solventnosti definisan članom 134 Zakona o kreditnim institucijama, koji je u potpunosti usklađen sa relevantnom evropskom regulativom, kojom je implementiran tzv. Bazel III“, saopštili su iz CBCG.
Dodaju da u skladu sa načinom obračuna koji propisuje pomenuta zakonska odredba, koeficijent solventnosti crnogorskog bankarskog sektora, kao relativni pokazatelj adekvatnosti ukupnog kapitala banaka, na dan 30. 09. 2022. godine iznosi 18,43%, što je skoro dvostruko više od najnižeg zahtijevanog na nivou pojedinačne banke (10,625%), uključujući vrijednost kombinovanog bafera.
„U cilju dodatne edukacije gospodina Drecuna, odnos ukupnog kapitala i ukupne aktive, za koji on tvrdi da predstavlja koeficijent solventnosti, predstavlja koeficijent leveridža, odnosno odnos kapitala i pozajmljenih sredstava. Način obračuna navedenog koeficijenta je definisan članom 496 Odluke o adekvatnosti kapitala. Na 30. 09. 2022. godine, koeficijent finansijskog leveridža iznosi 7,76%, što je značajno iznad propisanog minimuma koji iznosi 3%“, podvukli su iz CBCG.
Istakli su kako neutemeljenost Drecunovog zaključka da je ostvareni rast depozita u prethodnom periodu isključivo posljedica rasta BDP-a u istom periodu, najbolje dokazuje činjenica da su u periodu od posljednje dvije godine (30. 09. 2020 - 30. 09. 2022) ukupni depoziti porasli u iznosu od skoro 1,7 milijardi EUR, odnosno preko 50%.
„Ukazujemo i na činjenicu da tačnost bilansnih pozicija i pokazatelja koje banke dostavljaju Centralnoj banci Crne Gore potvrđuju i nezavisni eksterni revizori, kroz godišnje izvještaje o izvršenim revizijama, koji su dostupni na veb stranicama pojedinačnih banaka i Centralne banke Crne Gore“, naveli su iz CBCG.
Pored navedenog, dodaju oni, najbolje nezavisno uvjeravanje o stanju crnogorskog bankarskog sistema je dato kroz rezultate procjene kvaliteta aktive, tzv. AQR-a, koga su, po metodologiji Evropske centralne banke, sprovele nezavisne revizorske kuće, čime je još jednom potvrđena stabilnost i adekvatna kapitalizovanost domaćeg bankarskog sistema.
„Na kraju, još jednom ukazujemo da su banke u Crnoj Gori visoko likvidne, dobro kapitalizovane, profitabilne i da svojim potencijalom predstavljaju najbolju garanciju i pretpostavku za dinamičan razvoj crnogorske ekonomije. Uz dužno uvažavanje gospodina Drecuna, mišljenja smo da su pozvaniji da ocjenu o stanju crnogorskog sistema daju relevatne međunarodne finansijske institucije, kao i naši evropski partneri, koji su u svim svojim izvještajima apsolutno afirmisali stabilnost i otpornost bankarskog sistema i rad Centralne banke Crne Gore u vezi sa navedenim“, zaključuje se u reagovanju.