Abiznis

CBCG: Ograničiti kamate i uvesti automatski stečaj

Izvor

Savjet je usvojio Preporuke Vladi Crne Gore za ekonomsku politiku u 2013. godini.

Najvažnije preporuke se odnose na fiskalnu konsolidaciju, postupnu promjenu modela razvoja, restrukturiranje realnog sektora, unaprjeđenje konkurentnosti crnogorske privrede, intenziviranje pregovora sa EU, nastavak privatizacije, donošenje sistemskih zakona u skladu sa najboljom međunarodnom praksom, nastavak deregulacije, otklanjanja biznis barijera i dr.

Ključna politika i ključne reforme su neophodne u domenu fiskalne politike. Prethodnih par godina je obilježio visok budžetski deficit i rast javnog duga, kao rezultat anticiklične fiskalne politike i smanjenih javnih prihoda, koji prijete da postanu ograničavajući faktor budućeg rasta.

U takvim uslovima neophodna je fiskalna konsolidacija, odnosno prilagodjavanje javnih rashoda na nivou javnih prihoda.

-U cilju obezbjeđenja dugoročne fiskalne održivosti, kojom bi se ujedno povećao kredibilitet Vlade i pozitvno uticalo na kreditni rejting Crne Gore, potrebno je donijeti obavezujuća fiskalna pravila uz sankcije za njihovo nepoštovanje. Imajući u vidu da su pojedine kamatne stope ulaze u zonu „zelenaških” Vladi se preporučuje da izmjenama Zakona o obligacionim odnosima predloži nivo najviše dozvoljene ugovorne („zelenaške”) kamatne stope. Imajući u vidu da realni sektor nije restrukturiran, prisutan je rast loših kredita koji ugrožava finansijsku stabilnost, navodi se u saopštenju CBCG.

Vladi se preporučuje da učestvuje u programu restrukturiranja solventnih preduzeća, koji priprema CBCG u saradnji sa Svjetskom bankom.

- Imajući u vidu veliki broj preduzeća koja posluju, i pored činjenice da su im računi blokirani duži niz godina, predlaže se uvodjenje automatskog stečaja za preduzeća čiji su računi u blokadi duže od tri godine. Na kraju, da bismo upravljali sopstvenim razvojem predlaže se donošenje srategije privrednog razvoja, ističe se u saopštenju.

Savjet je utvrdio predlog nacrta Zakona o platnom prometu kojim će se izvršiti usklađivanje važećeg Zakona o platnom prometu u zemlji sa Direktivom 2007/64/EZ o platnim uslugama na unutrašnjem tržištu, Direktivom 2009/110/EZ o osnivanju, poslovanju i prudencijalnoj kontroli poslovanja institucija za elektronski novac i Direktivom 98/26/EZ o konačnosti poravnanja u platnim sistemima.

Donošenjem novog zakona o platnom prometu obezbjeđuju se pretpostavke i pravni osnov za uključenje u jedinstveno evropsko tržište za pružanje platnih usluga (SEPA) po pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji.

Savjet je donio Odluku o kontnom okviru za banke, kojom se aktuelni kontni okvir u potpunosti usaglašava sa rješenjima koja su propisana novom Odlukom o minimalnim standardima za upravljanje kreditnim rizikom u bankama i rješenjima koja su proistekla iz tekuće bankarske prakse primjene postojećeg okvira. Najznačajnije izmjene važećeg kontnog okvira su izvršene u dijelu uvođenja računa za evidentiranje ispravki vrijednosti za stavke bilansne aktive.

Novina je i uvođenje „escrow“ računa, koji su zaživjeli u bankarskoj praksi, ali za njih nije postojao osnov za adekvatan način evidentiranja u važećem kontnom okviru. U pitanju su računi na kojima se evidentiraju sredstva sa jasno utvrđenom namjenom, načinom i uslovima korišćenja, definisanim ugovorom. Odluka će se primjenjivati od 1 januara 2013. godine.

Savjet je donio Odluku o izmjenama i dopunama Odluke o minimalnim standardima za upravljanje kreditnim rizikom u bankama kojom se uvodi institut potrebnih rezervi za procijenjene gubitke, kao pozitivna razlika između rezervacija obračunatih u skladu sa izvornom odlukom i ispravke vrijednosti utvrđene u skladu sa MRS.

Odlukom su propisani i uslovi kada banka može ukinuti vanbilansnu evidenciju potraživanja, a to su slučajevi kada postane jasno da banka ne može naplatiti potraživanje ni u minimalnom iznosu, kao i slučajevi kada bi postupak naplate koštao banku više od naplaćenog potraživanja. Odluka će se primjenjivati od 1. januara 2013. godine.

Savjet je donio Odluku o izmjenama i dopunama Odluke o adekvatnosti kapitala kojom se vrši prilagođavanje načina izračunavanja sopstvenih sredstava i potrebnog kapitala novim rješenjima vrednovanja finansijske imovine banaka primjenom MRS i, istovremeno, klasifikacijom aktive u skladu sa prudencijalnim kriterijumima.

Na sjednici je razmotrena situacija u bankarskom sistemu i konstatovano je da je u avgustu ostvaren rast aktive i depozita, kao i značajan rast likvidnih sredstava banaka, dok je u opadanju kreditna aktivnost banaka.

Višegodišnji trend rasta depozita i pada kredita rezultirao je nižim nivoom ukupno odobrenih kredita u odnosu na ukupan nivo depozita. Rast nekvalitetne aktive i kredita koji kasne sa otplatom preko 90 dana uticao je na pogoršanje finansijskog rezultata banaka i smanjenje kapitala.

Portal Analitika