Savjet je usvojio Izvještaj guvernera o poslovanju i sprovođenju politike Centralne banke Crne Gore za oktobar 2012.godine, u kome je konstatovano da su aktivnosti Centralne banke u ovom periodu realizovane u skladu sa obavezama utvrđenim Programom rada i Politikom Centralne banke u 2012. godini. Ocijenjeno je da je finansijski sistem stabilan, a nivo sistemskog rizika umjeren.
U skladu sa odgovornostima Centralne banke za monetarnu i finansijsku stabilnost i funkcionisanje bankarskog sistema, uz uvažavanje principa nezavisnosti i transparentnosti, Savjet je utvrdio Politiku Centralne banke Crne Gore za 2013. godini sa smjernicama za njeno ostvarivanje. Centralna banka će i u narednoj godini preduzimati sve neophodne mjere iz svoje nadležnosti u cilju podsticanja i očuvanja finansijske stabilnosti, kao i doprinositi stabilnosoti cijena. Aktivnosti Centralne banke, u narednom periodu, će biti usmjerene na dalje preventivno djelovanja i unapređenje stabilnosti i efikasnosti bankarskog sistema, harmonizaciju sa EU regulativom, međunarodnim standardima i dobrom bankarskom praksom. U ovom pravcu doprinosiće se smanjenju negativnih uticaja krize i potencijalnom produbljivanju ranjivosti koje mogu ugroziti finansisjku stabilnost. U saradnji sa Svjetskom bankom, Vladom i Udruženjem banaka radiće na kreiranju i implementiranju modela za restrukturiranje loših kredita. Posebna pažnja će se posvetiti nadgledanju implementacije makroprudencionog okvira, kako bi se obezbijedila njegova adekvatna i svrsishodna primjena. Nastaviće se sa pružanjem podrške ciljevima i mjerama ekonomske politike Vlade Crne Gore, posebno onima koje se odnose na oporavak privrednog sistema od uticaja krize, podsticanje rasta i razvoja privrede kroz sistemsko kreiranje rješenja za strukturne probleme i povećanje zaposlenosti, u mjeri u kojoj to neće dovesti u pitanje ostvarivanje sopstvenih ciljeva, ustavnih odgovornosti i nezavisnosti Centralne banke Crne Gore.
Takođe, aktivnosti CBCG biće usmjerene na održavanju sigurnog, efikasnog i efektivnog platnog sistema kroz rad na daljem unapređenju sistema, izradi predloga novog Zakona o platnom prometu, kao i pratećeg podzakonskog okvira, usaglašenog sa direktivama EU, međunarodnim standardima, principima i najboljom praksom funkcionisanja savremenih platnih sistema i platnog prometa. Upravljanje sredstvima međunarodnih rezervi zasnivaće se na principima sigurnosti plasmana i nesmetanog ispunjenja obaveza Crne Gore prema inostranstvu. Aktivno će učestvovati u procesu pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji i raditi na daljoj harmonizaciji propisa iz svoje nadležnosti sa pravnim tekovinama EU. Funkcionisanje Centralne banke zasnivaće se na principima društveno odgovorne organizacije.
Savjet je usvojio Finansijski plan Centralne banke za 2013. godinu sa planom investicija, novčanih tokova i javnih nabavki. Ovim planom je predviđeno ostvarenje ukupnih prihoda za 2013. godinu u iznosu od 9,45 miliona eura i izvršenje rashoda u iznosu od 8,98 miliona eura, uz nastavak sprovođenja mjera interne ekonomije i aktivan odnos u upravljanju međunarodnim rezervama kojima upravlja CBCG. Plan za 2013. godinu je pripremljen na osnovu izvršenja finansijskog plana Centralne banke za devet mjeseci u 2012. godine, a u kojem je evidentirano značajno smanjenje troškova poslovanja za oko 10% u odnosu na plan za 2012. godinu. Smanjenje troškova je rezulatat brojnih i kontinuiranih mjera interne ekonomije – racionalizacije administartivnih i operativnih troškova poslovanja.
Na sjednici je razmotrena situacija u bankarskom sistemu i konstatovano je da je u oktobru ostvaren rast kapitala, nivoa likvidnih sredstava i depozita stanovništva, kao i smanjenje nekvalitetnih kredita i nekvalitetne aktive, restrukturiranih kredita i kredita koji kasne preko 90 dana. Iznos depozita premašuje iznos kreditnih potraživanja u poslednja tri mjeseca. Ipak, poslovanje banaka u ovom mjesecu karakteriše i pad aktive, kredita, ukupnih depozita, kao i rast kredita koji kasne sa otplatom preko 30 dana. Finansijski rezultat je negativan. Aktivne kamatne stope na ukupne kredite bilježe blagi pad u odnosu na septembar, dok pasivne kamatne stope na ukupne depozite bilježe rast u istom periodu. Kreditna aktivnost banaka je, i pored visokih kamatnih stopa po kojima su krediti odobravani, uvećana u oktobru u odnosu na prethodna dva mjeseca.
Savjet je donio set Odluka, kojim se obezbjeđuje usklađivanje načina postojećeg evidentiranja sa novim rješenjima sadržanim u Odluci o kontnom okviru za banke.
Savjet je donio Odluku o dopuni Odluke o imenovanju predsjednika i članova Savjetodavnog odbora kojom se za člana ovog tijela imenuje g. Radivoje Brajović, bivši predsjednik Skupštine SRCG.
Usvojen je i Izvještaj o kretanju cijena za III kvartal 2012. godine. U izvještaju je konstatovano da je inflacija u trećem kavrtalu u porastu, kao i da je godišnja stopa inflacije ispod stope inflacije u većini zemalja regiona, a iznad stope inflacije u Euro zoni. Inflaciona očekivanja su u porastu, pa se za ovu godinu očekuje nešto viša stopa inflacije u odnosu na prethodnu. Modelska prognoza ukazuje da će inflacija na kraju 2012. godine biti u rasponu od 4,7% do 6%, dok ekspertska procjena ukazuje da će na kraju 2012. godine inflacija biti u intervalu od 5% do 6,5%. Konstatovano je da je nivo inflacije u tri kvartala 2012.godine poslijedica administrativnog povećanja cijene električne energije, uvezene inflacije i povećanja akciza. Takođe, istaknuto je da je bazna inflacija ( indikator koji isključuje ovaj uticaj i odslikava unutrašnji nivo rasta cijena na malo u Crnoj Gori) znatno niža i iznosila je 1,6%.