Abiznis

CBCG: Visok fond zarada ugrožava budžet, potrebno sniženje plata činovnika

Izvor

- Najveća rashodna kategorija u budžetu i dalje se odnosi na izdatke zaposlenih u  državnoj administraciji. Stoga visoko učešće fonda zarada vodi ugrožavanju konkurentnosti na međunarodnom tržištu i vrši veliki pritisak i na budžet. Kao alternativni mehanizam za prilagođavanje preostaje sniženje nivoa zarada, navodi se u Preporukama Centralne banke Vladi za vođenje ekonomske politike u 2013.godini

Prema mišljenju CBCG, neophodan je i nastavak sprovođenja Kadrovskog plana, kojim je definisano restriktivno zapošljavanje.

- Takođe, važno je izvršiti racionalizaciju koja podrazumijeva smanjenje i racionalizaciju broja zaposlenih u javnom sektoru.  Važan faktor fiskalne konsolidacije je i finansijska održivost Fonda PIO. Penzije predstavljaju blizu jedne četvrtine fiskalnih rashoda i nešto više od 10 odsto BDP-a. I pored dobro dizajniranih reformi u ovoj oblasti u prethodnom periodu, rizik  predstavlja demografska struktura, migracija i posljedično porast broja penzionera, smatraju u CBCG.

U CBCG predlažu Potrebno je sprovest i sljedeće izmjene i dopune Zakona o budžetu: lpjom bi se izvršila kategorizacija potrošačkih jedinica;

- Potrebno je uvesti limite potrošnje i rezerve potrošnje; obaveznost izrade i usvajanja fiskalne strategije; definisati odgovornosti i propisati  sankcije na svim nivoima vođenja fiskalne politike; uvesti sprovođenje finansijske kontrole zakonitosti i namjene korišćenja budžetskih sredstava. U potpunosti treba eliminisati uočenu negativnu praksu u dijelu isplate pojedinih budžetskih stavki sa pozicija kojima ista nisu bila planirana i obezbijediti dosljedno korišćenje sredstava u svrhe za koje su i planirana. Ne dozvoliti preusmjeravanje sredstava sa kapitalnog budžeta na tekući budžet, zaključeno je u CBCG. Prema podacima Ministarstva finansija, oko 29 odsto budžetskih izdataka za prvih 9 mjeseci 2012. godine odnosi se na bruto zarade, a čak 40 odsto na socijalnu zaštitu, dok rashodi za materijale i usluge čine 12 odsto budžetske potrošnje. Razvojni dio budžeta, odnosno kapitalni budžet, čini 4 odsto dosadašnje budžetske potrošnje, a kamate 6 odsto. Ovakva kretanja prihoda i rashoda državnog Budžeta uzrokovala su deficit od 94,5 miliona eura ili 2,8 odsto BDP-a.

Portal Analitika