Abiznis

CBCG: Zabrinjava nivo javnog duga

Izvor

Savjet je na današnjoj sjednici konstatovao da je važno da poreske stope budu element konkurentnosti crnogorske privrede.

“Ali fiskalna stabilnost i održivost su od izuzetnog značaja, imajući u vidu da Crna Gora koristi euro, stoga treba stalno preispitivati javne prihode i javne rashode“, kaže se u saopštenju CBCG.

Savjet je usvojio Izvještaj Guvernera o poslovanju i sprovođenju politike te finansijske institucije za januar, u kojem je konstatovano da se očekuje pozitivni rast BDP-a od tri odsto za prošlu godinu.

“Analiza trendova na globalnom nivou, uz postojeće rizike u crnogorskoj ekonomiji, poput nelikvidnosti realnog sektora, slabog oporavka agregatne tražnje i domaćih ranjivosti, uticaće na visok nivo neizvjesnosti u sistemu i usporavanje oporavka u narednom periodu”, navodi se u saopštenju.

Kako je objašnjeno, postojeće tendencije, prema očekivanjima Centralne banke, ali i preliminarnim revizijama eminentnih međunarodnih finansijskih institucija, mogu rezultirati nižim stopama realnog rasta BDP-a u ovoj godini.

Cijene su, kako navode iz CBCG, u januaru zabilježile rast od 0,8 odsto u na decembar, dok je godišnja stopa inflacije bila 2,7 odsto.

Savjet je danas usvojio i informaciju o stanju bankarskog sektora, konstatujući da je taj sistem prethodnu godinu završio sa gubitkom od 3,2 miliona eura.

To, kako su ocijenili, predstavlja značajno smanjenje u odnosu na 2010. godinu.

“Ocijenjeno je da je i pored određenih rizika bankarski sistem stabilan, a da su kamatne stope visoke”, navodi se u saopštenju.

Prosječno ponderisana efektivna kamatna stopa na novoodobrene kredite u decembru, na nivou sistema, iznosila je 9,64 odsto na godišnjem nivou.

Ta stopa je za privatna preduzeća iznosila 9,85 odsto, dok su se krediti fizičkim licima odobravali po prosječnoj ponderisanoj efektivnoj kamatnoj stopi od 12,12 odsto na godišnjem nivou.

“Ovako visoke kamatne stope predstavljaju izuzetno veliki pritisak na konkurentnost crnogorske ekonomije. Stoga će predmet kontrole u narednom periodu biti nivo operativnih troškova banaka i njihov uticaj na visinu kamatnih stopa”, dodaje se u izvještaju CBCG.

Na Savjetu je podržan i predlog o izmjeni Zakona o platnom prometu u zemlji, kojim će se omogućiti objavljivanje podataka iz Centralnog registra računa.

“Na način da će CBCG na svome sajtu, na mjesečnoj osnovi, objavljivati naziv, matični broj pravnih lica i preduzetnika, iznos i dužinu trajanja blokade, za pravna lica i preduzetnike čiji su računi blokirani po osnovu prinudne naplate u iznosu većem od deset hiljada eura, i uz uslov da blokada računa traje duže od 30 dana”, zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika