Predsjednik te nevladine organizacije Milica Kovačević kazala je da većina opština nastavlja sa praksom neisplaćivanja novca za redovan rad partija na lokalnom nivou.
"Takođe, političke partije nastavljaju sa praksom neobjavljivanja izvještaja u skladu sa zakonom. Čak i kad se neka odredba zakona i ispoštuje, rokovi iz zakona se ne ispoštuju“, rekla je Kovačević na konferenciji za novinare.
Prema njenim riječima, nadležni državni organi nastavljaju sa praksom nečinjenja i pasivnim pristupom odnosom prema problemima u finansiranju političkih partija.
CDT je, kako je rekla, zabrinut da zbog ovakvog pristupa nadležnih organa neće doći do unaprjeđenja transparentnosti finansiranja partija i uvođenja kontrole u tu oblast.
„Nalazi monitoringa CDT-a pokazuju da su u toku prva tri mjeseca primjene Zakon o finansiranju političkih partija prekršile brojne političke partije i crnogorske opštine, a od nadležnih državnih organa nijesmo vidjeli dovoljno uloženog napora da implementacija zakona bude bolja“, kazala je Kovačević.
Ona je podsjetila da je Zakonom predviđeno da se partijama isplaćuje novac svakog mjeseca, navodeći da se na državnom nivou ta zakonska odreba poštuje. „Međutim, opštine nastavljaju sa praksom neredovnih ili neblagovremenih uplata sredstava partijama“, kazala je ona.
Kovačević je saopštila da je novac opredijeljen za januar isplaćen u skladu sa zakonom samo u Nikšiću, Bijelom Polju, Danilovgradu, Tivtu, Andrijevici i Podgorici.
Ona je navela da je novac za februar u zakonom predviđenom roku isplaćen partijama u samo tri opštine – Bijelom Polju, Danilovgradu i Podgorici.
"U sedam opština – Andrijevica, Berane, Herceg Novi, Kotor, Mojkovac, Nikšić i Tivat, sredstva su partijama isplaćena nakon isteka zakonskog roka. Opštine Budva i Pljevlja još nijesu dostavile informaciju o prenosu sredstava partijama u tim opštinama za februar“, navela je Kovačević.
Govoreći o podzakonskim aktima, Kovačević je ukazala da propuštanje Državne izborne komisije (DIK) da obaveže političke partije da preciznije identifikuju svoje donatore među fizičkim licima u toku izborne kampanje, nadležnim organima onemogućava da kontrolišu rad političkih partija.
„Pravila o načinu obračunavanja i izvještavanja o nenovčanim prilozima političkim partijama, takođe, ostavljaju veliki prostor za zloupotrebe“, ocijenila je ona.
Kovačević je pojasnila da je Zakonom propisano da se nenovčani prilozi partija obračunavaju prema tržišnoj vrijednosti i prijavljuju kao prihod, a DIK je svojim podzakonskim aktom u značajnoj mjeri odstupila od zakonske norme jer se shodno novom rješenju nenovčani prilozi obračunavaju kao razlika između plaćene cijene za proizvod ili uslugu i tržišne vrijednosti samo ako je ta razlika veća od 30 odsto.
Ona je podsjetila da je CDT 26. marta saopštio da su na sajtu DIK objavljene odluke o visini članarine za samo 13 od ukupno 37 partija koje su registrovane u Crnoj Gori, a da su nakon njihovog reagovanja odluke o visini članarine još 11 partija su se pojavile na sajtu DIK.
Ministarstvo finansija je, navela je Kovačevič, u martu donijelo Pravilnik o obrascu Godišnjeg izvještaja o prihodima, imovini i rashodima političke partije, a partije su bile dužne da na obrascu utvrđenom tim pravilnikom, podnesu svoje godišnje izvještaje.
Izvještaje u važećim obrascima podnijele su Demokratska partija socijalista, Socijaldemokratska partija, Nova srpska demokratija, FORCA, Demokratski savez u Crnoj Gori, Liberalna partija, Narodna stranka, Demokratska srpska stranka, Otadžbinska srpska stranka, Bošnjačka demokratska partija Crne Gore i Stranka penzionera, invalida i socijalne pravde.
To nijesu uradile Socijalistička narodna partija, Pokret za promjene, Demokratska unija Albanaca, Albanska koalicija Perspektiva, Demokratska stranka jedinstva, Bošnjačka stranka, Bošnjačka demokratska stranka Sandžaka, Srpska radikalna stranka i Hrvatska građanska inicijativa.
Te partije su, dodala je, svoje godišnje izvještaje o prihodima, imovini i rashodima podnijele na ranije važećem obrascu, koji je prestao da važi stupanjem na snagu Pravilnika.
„Ni partije koje su predale izvještaje na adekvatnom obrascu nijesu u potpunosti ispunile zahtjeve tog obrasca, jer je jedan dio informacija ostao nepopunjen. Partije su u velikom broju slučajeva nedovoljno transparentno prikazale svoje prihode, a rashodi su jako netransparentno prikazani“, navela je Kovačević.
Analizom izvještaja, prema njenim riječima, dolazi se do zaključka da partije ili nijesu željele da popune izvještaje na kvalitetan način, ili se nijesu snašle u ispunjavanju novih obrazaca.
U CDT-u smatraju da bi nadležni organ trebalo da organizuje neku vrstu obuke za finansijske službe partija, u cilju povećanja kvaliteta izvještaja i transparentnosti finansiranja političkih partija.
Kovačević smatra da je za primjenu Zakona važan aktivan pristup DIK i Državne revizorske institucije, koje su nadležne za nadzor nad sprovođenjem Zakona.
CDT očekuje da će navedena kršenja zakona konačno biti procesuirana jer je to, kako je rekla ona, jedini način da se pokaže namjera države da uvede red i kontrolu u sistem finansiranja političkih partija.
„Primjena Zakona je jedan od uslova za otpočinjanje pregovora sa Evropskom unijom, a to znamo jer znamo da su misije evaluatora koje su doilazile bile jako zainteresovane za to pitanje, a to nam pokazuje i primjer Hrvatske. To će biti jako značajno mjerilo za zatvaranje pregovora u okviru poglavlja 23“, upozorila je Kovačević.
Prema njenim riječima, od nas će se prije zatvaranja pregovora tražiti da dokažemo da postoji red i kontrola u procesu finansiranja partija.