To je osamnaesta od njihovih 35 predloženih tačaka za izbornu reformu.
"Važeći ZIOP je usvojen davne 1998. godine. Od tada je više puta mijenjan amandmanima, ali i odlukama Ustavnog suda koji je ukidao pojedine njegove odredbe. Te izmjene su sprovođene od strane poslanika/ca, najčešće bez detaljne pravno tehničke redakture. Zakon zato danas sadrži mnoge diskutabilne i prevaziđene odredbe kao i pravne praznine što otežava njegovo sprovođenje, pa čak i u dijelu kojim se propisuje obavljanje tehničkih stvari", napominju iz CDT.
Kako na pominju, u procesu primjene uočeni su brojni pravni nedostaci brojnih odredbi koje se odnose na izborne procedure, što je izazivalo pravne i praktične probleme.
"U konsultacijama sa DIK i stručnom i zainteresovanom javnošću neophodno je identifikovati sve ove probleme, i norme korigovati i precizirati tako da jezičko značenje pravnog teksta bude jasno. U toku predstojeće izborne reforme potrebno je nadomjestiti sve nomotehničke nedostatke našeg izbornog zakona i popuniti pravne praznine. Naš je predlog da se ne pripremaju izmjene i dopune nego radi novi tekst ZIOP", zaključuju iz CDT.