Kako navode, većina relevantnih informacija je bila dostupna svim zainteresovanim stranama, a sjednice komisije su bile otvorene za medije i zainteresovanu javnost. Ipak, naše je mišljenje da je ovo rezultat inicijative nestranačkih članova/ica komisije, te da ga partijska većina može promijeniti onda kada joj to bude odgovaralo.
„Zato se u novom ZIOP moraju postaviti visoki standardi transparentnosti i otvorenost DIK, OIK i BO. Drugi dio pravila transparentnosti treba precizirati podzakonskim aktima. U sprovođenju ovih odredbi potrebno je predvidjeti sistem nadzora i adekvatnih sankcija. Potrebno je, takođe, omogućiti direktan prenos toka sjednica DIK, a što je najavljeno da će se desiti u najskorijem roku“, napominju iz CDT.
Iz CDT ističu da DIK mora drastično promijeniti pristup korišćenju tehnologija, ali i konačno se početi baviti izbornom statistikom i predstavljanjem podataka. Ovo se odnosi na sve segmente izbornog procesa a početak ove promjene bila bi priprema nove, tehnički, sadržinski i vizuelno značajno kvalitetnije internet stranice.
„Potrebno je razvijati modele saradnje i komunikacije sa svim zainteresovanim stranama u izbornom procesu – partijama, medijima, NVO-ima, akademskom i međunarodnom zajednicom“, zaključuju u saopštenju.