U CDT-u kažu da je uobičajena zabluda da u proporcionalnim izbornim sistemima nije moguće učešće nezavisnih kandidata/kinja.
„Ovo je, naravno, samo jedan od “argumenata” koje čujemo od strane značajnog dijela političkih subjekata i kojima se ovo važno pravo želi uskratiti građanima/kama, a ujedno i očuvati njihov partijski monopol“, ističu u toj organizaciji.
Napominju da je u EU, u dijelu država koje imaju čiste proporcionalne sisteme, kandidovanje nezavisnih kandidata/kinja eksplicitno omogućeno.
„U nekoliko drugih, to nije posebno regulisano nego bi se, shodno zakonu, nezavisni kandidati/kinje tretirali kao partija/lista sa jednim kandidatom/kinjom, koji će dobiti mandat ukoliko osvoji dovoljno glasova na izborima. U manjem broju država su uslovi za kandidaturu nezavisnih kandidata/kinja povoljniji u odnosu na uslove za političke partije“, kažu u CDT-u.
U toj organizaciji ističu da je uvođenje individualnih kandidatura u direktnoj vezi sa uvođenjem preferencijalnog glasanja, dodajući da ova dva važna pitanja ne bi smjeli razmatrati odvojeno.
„Važan dio, ali i preduslov uvođenja preferencijalnog glasanja, odnosno otvorenih lista jeste omogućavanje učestvovanja na izborima listama koje imaju najmanje jednog kandidata/kinju – individualne kandidature. U zakonu je potrebno intervenisati u odredbama u kojima se propisuje najmanji broj kandidata/kinja na listi“, poručuju u CDT-u.