Prema njihovim saznanjima, mediji ne mogu doći do tih informacija, već im je Ministarstvo dostavilo samo rješenje o poništenju prvobitnog rješenja.
“Pozivamo Ministarstvo da nam na zahtjev odgovori ne čekajući krajnji zakonski rok, i da ovevažne informacije o pitanju od izrazitog javnog interesa učini dostupnima medijima i civilnom društvu. To je način da pokažu otvorenost, inkluzivnost i posvećenost demokratizaciji društva, kojima se rado hvale”, kazali su iz CDT u objavi na mreži Iks.
CDT, navode oni, je tražio vjerodostojne kopije: prvobitnog rješenja od 21.08. koje je poništeno; zahtjeva i dopune zahtjeva Opštine Berane za podizanje spomen obilježja; kopije zapisnika sa sjednica i eventualnih pojedinačnih izjašnjenja članova Komisije za spomen-obilježja Ministarstva kulture i medija, koja je razmatrala ovaj zahtjev; kao i akte o obrazovanju te komisije i imenovanju njenih članova.
“Ova država ima neke propise, pravila i procedure u kojima se donose odluke. Građani imaju pravo da znaju jesu li te procedure poštovane, kako je tekao proces, kakvi su stavovi članova stručne komisije Ministarstva, i kako je i zašto došlo do preokreta. U građanskoj državi odluke se ne bi smjele donositi na osnovu zahtjeva i pritiska vjerskih zajednica”, poručili su iz CDT.