Politika

CEDEM: DPS-SDP-LP 47,2; DF 18,5; SNP 14,9; Pozitivna 10,2 odsto

Izvor

Istraživanje je pokazalo da koalicija Srpska sloga sa 1,9 odsto i koalicija Zajedno sa 2,2 odsto ne bi uspjele da pređu izborni cenzus. Od manjinskih stranaka na koje se odnosi princip afirmativne akcije najbolje su kotirane Bošnjačka stranka sa 2,3 odsto i Demokratska unija Albanaca sa 1,2 odsto, što prema novom Zakonu o izboru poslanika i odbornika znači siguran ulazak u parlament. Od manjinskih partija HGI ima podršku 0,9 odsto, Forca 0,3 odsto, Albanska omladinska akcija 0,4 a Albanska kolaicija 0,1 odsto.

DPS je u junu imala podršku od 44,3 a SDP 7,8 odsto. Liberalna partija je tada bila ispod cenzusa i imala je nešto više od jedan odsto podrške.

cedem2-slNa SNP, očigledno nije mnogo uticao odlazak Predraga Bulatovića i Milana Kneževića jer je Milićeva partija zabilježila pad od 1,7 odsto. Ako se uzmu samo procenti podrške za Novu i PzP Front ima sinergiju od 2 odsto, jer su Mandićeva i Medojevićeva stranka zajedno u junu imale 16 odsto podrške.

Trend rasta je pokazala Pozitivna Crna Gora koja je u odnosu na julsko istraživanje porasla gotovo za 3 odsto.

cedem1-slLekić na četvrtom mjestu: Najpopularniji političar u Crnoj Gori, i dalje je Filip Vujanović sa srednjom ocjenom 3,25. Slijedi Milo Đukanović 2,76, a zatim slijedi Igor Lukšić koji ima srednju ocjenu 2.65.

Najpopularniji opozicioni političar je Miodrag Lekić sa srednjom ocjenom 2.41. Poslije Lekića na listi popularnosti su dva opoziciona političara - Srđan Milić koji je zadržao petu poziciju sa 2.3 i Darko Pajović sa 2.27.

Nakon Pajovića slijede Ranko Krivokapić sa 2.25 i Andrija Mandić 2.17. Nebojša Medojević je na 9. mjestu sa srednjom ocjenom 1.97.

Pozitivan stav prema ulasku u Evropsku uniju ima 60 posto ispitanika, dok samo 22 odsto ima negativan stav. Bez određenog mišljenja je 18 posto ispitanika. U odnosu na julsko istraživanje zabilježen je pad podrške za EU od šest odsto.

cedem3-slStav prema NATO značajno je drugačiji. Pozitivan stav ima 37 odsto ispitanika, a negativan jedan procenta više – 38 odsto. Nedefinisan stav prema ulasku Crne Gore u NATO ima 20 odsto ispitanika. U odnosu na prošlo istraživanje zadržan je procenat građana koji podržavaju članstvo dok je za pet odsto pao procenat onih koji se protive članstvu.

Da je Crna Gora krenula pravim putem smatra 33,9 odsto ispitanika, dok 32,5 odsto ispitanika smatra da je krenula pogrešnim putem. Ostatak od 33,6 odosto nema mišljenje o tome.

Gražani Crne Gore i dalje imaju najveće povjerenje u zdravsteni sistem 63,1 odsto, sistem obrazovanja 58 odsto, SPC 51,4 odsto, predsjednika Crne Gore 49,1, policija 48, odsto, VSCG 45,9 odsto Vlada 44,7 i u sudstvo 41,3 odsto.

Ovo istraživanje, kao i svako istraživanje javnog mnjenja daje presjek stanja u aktuelnom trenutku, drugim riječima, treba imati u vidu da podaci pokazuju raspoloženje birača tek nakon prve polovine javne kampanje, što ostavlja prostor da u posljednjih 15 dana kampanje, dođe do izvjesnih promjena stavova samih birača. Ovo posebno kod izbornih rezultata partija i lista koije „dijele“ gotovo isto biračko tijelo, naveli su u CEDEM-u.

Uzorak je reprezentativan za sve punoljetne građane Crne Gore a realizovan je u 16 sljedećih opština: Bijelo Polje, Berane, Pljevlja, Podgorica, Nikšić, Cetinje, Herceg Novi, Ulcinj, Bar, Budva, Tivat, Kotor, Rožaje, Plav, Žabljak, Kolašin.

U istraživanju je učestvovalo ukupno 1022 ispitanika

Uzorak je dvostrukostratifikovani sa slučajnim izborom ispitanika u okviru definisanih popisnih krugova

Standardna statistička greška mjerenja iznosi +/-3 odsto za pojave sa incidencom od 50 odsto sa intervalom poverenja od 95 odsto.

Portal Analitika