Politika

CEDEM: Dvije trećine građana tvrdi da postoji diskriminacija

Izvor

Najzastupljeniji oblik diskriminacije u Crnoj Gori je zbog političkog uvjerenja: 62,8 odsto građana smatra da je diskriminacija po ovom osnovu veoma prisutna ili prisutna u Crnoj Gori. Istraživanje je pokazalo da građani Crne Gore smatraju da je nakon političkog uvjerenja, najizraženija diskriminacija zbog nekog invaliditeta – 60,9 odsto građana smatra da je ta vrsta diskriminacije veoma prisutna ili prisutna. Diskriminacija po osnovu nacionalne pripadnosti je treći osnovi oblik diskriminacije, to smatra svaki drugi ispitanik (53,9 odsto) dok je na četvrtom mjestu rangirana diskriminacija na osnovu vjeroispovijesti: tačno pedeset odsto ispitanika smatra da je ta vrsta diskriminacije veoma prisutna i prisutna u Crnoj Gori.  

Značajan broj (44,4 odsto) građana ocjenjuje da je diskriminacija izražena prilikom zapošljavanja, a da je političko uvjerenje dominantni razlog diskriminacije u politici zapošljavanja. Nakon toga, većina crnogorskih građana,  smatra da je invaliditet na drugom mjestu po stepenu diskriminacije. Godine starosti se pojavljuju kao treći bitan diskriminatorni faktor prilikom zapošljavanja, čak 55,6 odsto građana godine, odnosno starosni limit, smatra jednim od značajnih činilaca prilikom onemogućivanja upošljavanja.

Mediji (32,1 odsto) i nevladine organizacije (29 odsto) su institucije koje, po ocjeni crnogorskih građana, daju veliki doprinos borbi protiv diskriminacije. Tek svaki deseti građanin smatra da političke partije u Crnoj Gori daju veliki doprinos borbi protivb diskriminacije. I crkva ne uliva povjerenje građana (15,4 odsto) da se bori protiv diskriminacije niti je država neki veliki garant (16,7 odsto) za borbu protiv diskriminacije u Crnoj Gori. 

 

Portal Analitika